Sekmadienis, 2024.09.08
Reklama

Tulžies pūslės akmenys apie save įspėja skausmais – kaip į juos reaguoti?

Šaltinis: vlmedicina | 2024-06-21 10:38:14

Nemalonus skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku – vienas pagrindinių simptomų, leidžiančių įtarti susiformavus tulžies pūslės akmenims. Vienos priežasties, kodėl jie susiformuoja, nėra, o skausmams kartojantis ir nesiimant veiksmų, komplikacijos gali vesti net prie sunkios negalios ar mirties.

Gydytojas Simonas Ūselis
Gydytojas Simonas Ūselis / Asmeninio archyvo nuotr.

Netikėtai prasidėjęs skausmas „po duobute" ar visoje pilvo viršutinėje dalyje dažnai yra signalas apie akmenis, susidariusius sutrikus tulžies pūslės darbui. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila" medicinos padalinio vadovas, pilvo chirurgijos gydytojas dr. Simonas Ūselis pranešime žiniasklaidai teigia, kad dažniausiai skausmo pasireiškimas yra susijęs su maistu, neretai kaltininkai – riebesni ir sotesni patiekalai.

Vienos priežasties prasidėti tulžies pūslės akmenligei nėra. Gydytojo teigimu, lemiantys veiksniai gali būti ir mityba, amžius, hormonai, ir gretutinės ligos (nutukimas, cukrinis diabetas, lėtinės kepenų ligos) ar paveldimumas.

„Dalis pacientų turi polinkį į akmenligę ir jos išvengti nepavyksta. Sumažinti riziką galima saikingai vartojant riebų, sunkų ir aštrų maistą. Svarbu kontroliuoti savo kūno svorį ir gliukozės kiekį kraujyje – taikyti nutukimo ir cukrinio diabeto profilaktiką, – sako pilvo chirurgas, – reikšmingos įtakos turi subalansuota mityba, todėl pirmenybę vertėtų teikti sveikatai palankiems visaverčiams produktams, vartoti pakankamai skysčių, valgyti reguliariai ir saikingai, būti fiziškai aktyviems."

Staigus įspėjimas

Susiformavęs akmenukas gali ilgai gulėti tulžies pūslėje, tačiau jam ėmus migruoti, susitraukiant tulžies pūslei pavalgius, prasideda skausmas, kuris neretai yra nežymus ir epizodinis, tačiau visiškai neprognozuojamas. Jis gali užklupti bet kuriuo metu – pavalgius, naktį, atostogaujant. Kartais gali ištikti ir stipraus skausmo priepuoliai – vadinamieji kepenų diegliai (kepenų kolika). „Tokiais atvejais reikia stipresnių nuskausminamųjų, analgetikų. Tam tikrais atvejais, simptomams nepraeinant, pacientai kreipiasi į greitąją medicinos pagalbą ir vyksta į priėmimo skyrių. Bet apie 70–80 proc. asmenų, turinčių akmenų tulžies pūslėje, apie tai net nežino ir akmenligė jiems yra diagnozuojama per profilaktinius patikrinimus", – pabrėžia gydytojas.

Įprastai pirmoji pagalba, pajutus tulžies akmenų sukeliamus skausmus, – analgetikai, kurių veiklioji medžiaga – ibuprofenas arba paracetamolis, papildomai galima vartoti ir spazmolitikų, tačiau vien pastarųjų nepakanka.

Priepuolio metu svarbi ir tinkama dieta. Gydytojas pataria vengti riebaus maisto, vartoti tik vandenį, arbatą, neriebų daržovių sultinį. Jeigu skausmas nesitraukia ilgiau kaip 24 valandas ir prasidėjo karščiavimas, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Daugiau problemų kelia maži akmenukai

Pagrindiniai tulžies pūslės akmenligės gydymo būdai – konservatyvus ir operacinis. Konservatyvus gydymas taikomas mažinant pilvo skausmus, laikantis mitybos režimo, taip siekiant išvengti akmenų susidarymo bei kepenų dieglių (kolikų) epizodų. Esant ūmiam periodui gali būti skirtas gydymas antibiotikais, kad būtų išvengta tolimesnio ūmaus tulžies pūslės uždegimo vystymosi ir su tuo susijusių komplikacijų

Vis dėlto, esant tulžies pūslės akmenligei, dažnai taikomas operacinis gydymas planine ar skubos tvarka. Operacijos metu visuomet šalinama tulžies pūslė su visais konkrementais joje. Pasak gydytojo, įdomu tai, kad daugiau problemų kyla dėl mažų akmenukų – šie gali iškeliauti iš pūslės ir užkimšti bendrąjį tulžies lataką, kas sukelia mechaninę geltą, hepatitą, kitas atvejais ir ūminį tulžies sukeltą kasos uždegimą. Jeigu akmenys patenka į latakus, iš pradžių pašalinami pastarieji, po to ir tulžies pūslė su akmenimis.

Skubi operacija atliekama, kai yra indikacijos, galinčios lemti tulžies pūslės sienos pratrūkimą, pilvaplėvės uždegimą, sepsį ir kitas komplikacijas.

Atidėliojant operaciją gresią pasikartojantys priepuoliai ir rimtos komplikacijos

Tulžies pūslės pašalinimas – cholecistektomija – viena dažniausiai atliekamų planinių pilvo chirurgijos operacijų. Iš tiesų, sergant akmenlige rekomenduojama pernelyg ilgai nelaukti ir šio gydymo būdo neatidėlioti, mat tulžies pūslėje tūnantys akmenys linkę periodiškai sukelti pasikartojančius simptomus ir net skausmo priepuolius, be to grėsti ir rimtomis komplikacijoms, kuomet prireikia skubios medicinos pagalbos ir skubi operacija tampa neišvengiama.

„Viena rizikingiausių komplikacijų – ūmus tulžies sukeltas kasos uždegimas, kuris gali pasibaigti ir neįgalumu ar net mirtimi," – įspėja pilvo chirurgijos gydytojas S. Ūselis. Pasak jo, planinė operacija skiriama pacientams, kuriuos vargina pasikartojantis skausmas po valgio, yra pasitaikę vadinamųjų kepenų dieglių, tačiau nėra komplikacijų.

S. Ūselis atkreipia dėmesį, kad beveik visos tulžies pūslės operacijos šiandien atliekamos laparoskopiniu būdu – chirurginiai veiksmai atliekami per kelis nedidelius pilvo sienos pjūvius, panaudojant optinę sistemą ir plonus instrumentus. Operuojat laparoskopiškai, labiau tausojamas organizmas – patiriama mažesnės chirurginė trauma, nes nėra didelių pjūvių. Kartu sumažinama ir komplikacijų, pooperacinės infekcijos rizika, pacientas greičiau ir lengviau sveiksta, jaučia mažesnį pooperacinį skausmą ir greičiau sugrįžta prie savo įprasto kasdienio ritmo. Pasak S. Ūselio, šiuolaikinės tulžies pūslės operacijos yra taip ištobulintos, kad po jų pacientas dar tą pačią dieną gali išvykti iš gydymo įstaigos ir toliau sveikti jaukioje savo namų aplinkoje.

Reguliarūs tyrimai ir pirmieji svarbūs simptomai

Pasak pilvo chirurgijos gydytojo, įtaką tulžies pūslės akmenų susidarymui gali turėti ir gretutiniai susirgimai, todėl viena esminių jų prevencijos priemonių yra savalaikė profilaktika, apimanti pilvo organų echoskopiją, kepenų bei kasos fermentų, gliukozės bei cholesterolio koncentracijos kraujyje tyrimus.

Pro pirštus nereikėtų žiūrėti ir į pirmuosius nevisaverčio tulžies funkcionavimo simptomus. Apie tai įspėja po valgio nuolat atsirandantis sunkumo jausmas ir kartėlis, patamsėjęs šlapimas ir drumzlės, pašviesėjusios išmatos, pykinimas, gelta, pilvo pūtimas, niežtinti oda. Pastebėjus šiuos simptomus, rekomenduojama pranešti apie juos savo gydytojui.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti, kad ateinantis ruduo nepakenktų plaukam?
Rudens orai dėl pakitusios temperatūros, drėgmės ir kitų aplinkos veiksnių pokyčių gali turėti įvairų poveikį plaukams:...
Odos vėžys dažniausiai diagnozuojamas 60-mečiams, kurie mėgo leisti laiką sode ar paplūdimyje
Darbingą savaitę plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Domantas Stundys sako atliekantis 20, o kartais ir d...
Kineziterapijos svarba reabilitacijoje: kelias į visavertį gyvenimą
Artėjant Pasaulinei kineziterapijos dienai Panevėžio teritorinė ligonių kasa primena, kaip Privalomojo sveikatos draudim...
Padidėjusi kietųjų dalelių koncentracija ore: kaip elgtis?
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) int...
Pacientų pasitenkinimo vertinimas: ko reikia šiandieniniam Kauno klinikų pacientui?
Vienas svarbiausių Kauno klinikų siekinių – gerinti pacientams teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokyb...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų