Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Tyrimas: kaip gyventi, kad krūties vėžys nesugrįžtų?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-03-03 00:02:00

Sergančiųjų krūties vėžiu išgyvenamumas, palyginti su paliestųjų kitų lokalizacijų navikų, yra aukštas. Tik, deja, kartais vėžys sugrįžta. Naujas tyrimas atskleidė pagrindinius principus, kurių turėtų laikytis sirgusieji krūties vėžiu, kad sumažintų jo pasikartojimo tikimybę, – skelbiama medicalnewstoday.com.

Mokslininkai įrodė, kad fizinis aktyvumas turėjo didžiausios reikšmės vėžio baigtims. © VLMEDICINA.LT (A.Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Didžioji dalis krūties vėžio atvejų yra nustatomi ankstyvų stadijų ir jų prognozė gera. Daugiau nei 90 proc. susirgusiųjų diagnozė nustatoma tuomet, kada iškart pritaikius gydymą išgyvenamumas yra 83 procentai.

Vis dėlto būna, jog vėžys atsinaujina, o kartais antrąkart smogia dar didesne jėga. Tyrėjai teigia, kad iš viso beveik 30 proc. moterų, kurioms buvo diagnozuotas ankstyvos stadijos krūties vėžys, gyvenimo eigoje atsirado metastazių.

Naujo tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti gyvenimo būdo veiksnių įtaką krūties vėžio atsikartojimo dažniui. Mokslininkų iš Kanados (The Sunnybrook Health Sciences Centre) gauti rezultatai buvo publikuoti Kanados medicinos asociacijos žurnale (The Canadian Medical Association Journal, CMAJ). Atlikta 67 mokslinių darbų, kuriuose tirta gyvenimo būdo pasirinkimų, tokių kaip fiziniai pratimai, svorio kontrolė, dieta, rūkymas, alkoholio vartojimas, metaanalizė. Apžvalgoje aptartos pastebėtos gyvensenos pokyčių ir vėžio atsinaujinimo sąsajos. Svarbu paminėti, jog tyrimo autoriai pabrėžia, kad jų gauti rezultatai nėra panacėja ir nebūtinai tiks kiekvienam pacientui. Kai kurios vėžio formos yra agresyvios ir linkusios atsinaujinti nepaisant žmogaus pastangų ar esminių gyvenimo būdo pokyčių.

„Pacientai neturėtų galvoti, jog „neteisinga“ gyvensena yra veiksnys, nulėmęs vėžio atsinaujinimą. Vis dėlto pastebėjome, kad ji turi įtakos – būtent fizinis aktyvumas turėjo didžiausios reikšmės vėžio baigtims. Svorio padidėjimas daugiau nei 10 proc. po krūties vėžio diagnozės nustatymo padidina mirštamumą“, – komentavo mokslininkai.

Pastebėta, kad turinčios antsvorį ar nutukusios moterys turi mažesnes išgyvenamumo galimybes. Ir priešingai: moterys, kiekvieną dieną, 5 dienas per savaitę 30 minučių užsiimančios vidutinio intensyvumo fizine veikla arba 75 minutes per savaitę skiriančios intensyviai fizinei veiklai, statistiškai reikšmingai sumažina krūties vėžio atsinaujinimo bei mirties nuo jo riziką.

Dieta, tyrimo duomenimis, tokio poveikio neturi. Nepastebėta jokių mitybos ypatumų, kurie sumažintų riziką. Taip pat tyrimo autoriai pamini, jog sojos produktų vartojimas nėra žalingas, o netgi priešingai – jais pakeitus mėsą galime turėti dar vieną priemonę kovoje su svorio padidėjimu.

Nors metaanalizė parodė, kad vartojusieji vitaminą C 15 proc. sumažino mirties riziką, tačiau šie duomenys nėra pakankamai pagrįsti, todėl tyrimo autoriai teigia, jog būtina atlikti išsamesnius tyrimus šiuo klausimu. Nustatyta, kad papildų su vitaminu D vartojimas padeda palaikyti kaulų tvirtumą ir tankį po chemoterapinio ir hormoninio gydymo.

Taip pat mokslininkai ragina visus atsisakyti rūkymo. Tiesa, tyrimo metu nepastebėta ryšio tarp šio žalingo įpročio ir vėžio atsinaujinimo rizikos, tačiau jau seniai žinoma neigiama rūkymo įtaka sveikatai savaime yra pakankamas argumentas nerūkyti.

„Teigiami gyvenimo pokyčiai veikia psichologiškai, leidžia pacientams pajusti, kad jie kontroliuoja situaciją, kuomet susidūrus su tokia liga atrodo, kad žemė nesustabdomai slysta iš po kojų. Įprastai daugelis pacientų, kuriems nustatyta krūties vėžio diagnozė, sumažina savo fizinį aktyvumą. Taigi mes norime pabrėžti, kad verta juos paskatinti neatsisakyti vidutinio intensyvumo ar intensyvios mankštos“, – komentavo mokslininkai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas