Iš įvairių skirtingų mokslo šakų daugėja įrodymų, kad bendra aplinkos ir žmonių sveikatos būklė glaudžiai susijusi, skelbia ecology.com.
JAV Miškų Tarnyba atliko tyrimą, kuriame patikrino ar yra ryšys tarp medžių ir žmonių sveikatos būklės.
Miškininkui Geoffrey Donovanui ir jo kolegoms atsirado puiki proga įvykdyti šį tyrimą. Pastaruosius 18 metų JAV rytinę pakrantę ir centrinę šalies dalį įnirtingai puola itin pavojingas blizgiavabalis Agrilus planipennis. Jų apnikti medžiai greitai netenka lapų ir galiausiai visai žūsta. Per 18 metų šalis dėl jų jau neteko apie 100 mln. medžių.
G. Dovonanas kartu su kolegomis sulygino paskutinių 18 metų medžių sveikatos būklę su gyventojų sveikatos duomenimis. Svarbiausias dėmesys buvo skiriamas žmonių mirtingumui.
Įprasta manyti, kad žmonių sveikata daugiausiai susijusi su jų ekonominiu gerbūviu, išsilavinimu, geresnio medicininio aptarnavimo sąlygomis. Tai tiesa, bet tyrėjai atrado ryšį tarp medžių nykimo ir žmonių mirtingumo. Ten kur medžiai nyko sparčiausiai, ten ir mirčių daugėjo labiausiai. Nenuostabu, kad sparčiausiai daugėjo mirčių susijusių su kvėpavimo takų ligomis.
Mokslininkai iš Nacionalinio Standartų ir Technologijų instituto patvirtino ir tai, kad gyventojų turtinė padėtis ar išsilavinimas tik nežymiai koregavo skaičius. Lemiamas veiksnys vis tik galėtų būti medžių nykimas.
JAV auga 22 rūšių uosiai, būtent juos ir puola blizgiavabalis. Kenkėjas itin agresyvus ir nužudo praktiškai kiekvieną medį, kuriame įsiveisia. Miškininkai dar nerado efektyvaus būdo su jais kovoti.