Žinoma, kad ilgalaikis antibiotikų vartojimas gali paskatinti tolerancijos ir atsparumo antibiotikams išsivystymą. Naujas tyrimas skelbia, kad klevų sirupas gali padidinti antibiotikų efektyvumą ir sumažinti jų sukeliamą šalutinį poveikį, – rašo medicalnewstoday.com.
Vaistai mums padeda kovoti su bakterijų sukeliamomis infekcijomis jau beveik šimtmetį – nuo penicilino išradimo 1929 metais. Vis dėlto pastaruoju metu vis dažniau pranešama apie išsivysčiusį ir plintantį mikroorganizmų atsparumą tam tikriems antibiotikams. Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis (The Centers for Disease Control and Prevention, JAV kasmet daugiau nei 2 mln. žmonių užsikrečia atspariomis bakterijomis ir 23 tūkst. jų miršta.
Nacionalinis sveikatos institutas (The National Institutes of Health, NIH) nuolat primena apie vis sunkiau gydymui pasiduodančią gonorėją, tuberkuliozę ir stafilokokinę infekciją. Ši problema auga dėl piktnaudžiavimo antibiotikais, neteisingo jų paskyrimo ir vartojimo. Tai sukelia ir dar vieną problemą – antibiotikai „nužudo gerąsias“ organizmo bakterijas, kurių viena iš funkcijų yra ir kovojimas su „blogosiomis bakterijomis“.
Nauja studija, regis, atrado prošvaisčių šioje situacijoje. Mokslininkų komanda iš Kanados sugalvojo ištirti natūralaus klevų sirupo įtaką terapiniam antibiotikų poveikiui. „Kanadiečiai nuo senų senovės vartojo klevų sirupą kovodami su infekcinėmis ligomis. Mane jau seniai domino, ar įmanoma moksliškai pagrįsti šį liaudies medicinos metodą“, – komentavo tyrimo autorius.
Studija buvo pristatyta tarptautiniame Amerikos chemikų draugijos suvažiavime (The American Chemical Society's 253rd National Meeting & Exposition in San Francisco) ir nustebino susirinkusiuosius. Išvados skelbia: klevų sirupas gali drastiškai pagerinti antibiotikų poveikį be jokių šalutinių reiškinių. Apskaičiuota, kad jo vartojimas leistų sumažinti antibiotiko dozę daugiau nei 90 procentų ir gauti tą patį gydomąjį poveikį.
Mokslininkai išbandė kelių antibiotikų ir klevų sirupo kombinaciją: pastebėtas sinergistinis destruktyvus poveikis mikroorganizmams, kurie dažnai įgauna atsparumą antibiotikams, pavyzdžiui, sukeliantiems su kateterizacija susijusią šlapimo takų infekciją.
„Remdamiesi tyrimo rezultatais, galime teigti, jog klevų sirupas galėtų būti vartojamas siekiant sustiprinti antibiotikų poveikį ir išvengti didelių jų dozių sukeliamų šalutinių reiškinių. Yra ir kitų medžiagų, kurios galėtų turėti tokį poveikį, tačiau klevų sirupas yra viena iš nedaugelio natūraliųjų“, – komentavo mokslininkai.
Šiuo metu dar tęsiami klevų sirupo ir antibiotikų kombinacijos tyrimai su pelėmis. Tikimasi, kad vieną dieną toks infekcinės ligos gydymas taps pasauline rekomendacija.