Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Ugningasis čili pipiras – saulės vaisius(1)

2011-03-24 22:15:03

Čili pipirai (chili) nuo paprastų raudonųjų pipirų skiriasi ryškesne raudona spalva, saldoku kvapu ir gydomuoju poveikiu. Šitas prieskonis turi labai daug saulės energijos. Sanskrite čili vadinami „mariši phalam“- saulės vaisius.

Pagal Ajurvedą, paprikos turi daug gydomųjų savybių - gerina virškinimą ir skatina endorfinų (laimės hormonų) gaminimąsi, kurie sukuria malonumo pojūtį ir mažina skausmą. Visi čili pipirai paaštrina Vata, Pita, kiek mažiau – Kapha došas. Ypač išreguliuoja Pita konstitucijos žmones.

Čili pipirai turi vartojimo paslaptį: 4-5 ankštis kepiname ghi ar aliejuje, kol jos išsipučia, paskrunda, tuomet jas išmetame, o aliejus ar ghi tampa labai aromatingi, idealiai subalansuoto skonio. Jais šlakstome sriubas, košes, troškinius. Šis prieskonis maistui suteikia aštrumo. Skrudinant virš ugnies šviežius čili pipirus pasklinda nuostabus aromatas.

Čili pipirai itin dera su kalendra, ciberžole, pankoliu, kuminu, kardamonu.

Šie pipirai teigiamai veikia galvos smegenų nervinius audinius, padeda gydyti epilepsiją, aktyvina virškinimą, skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina kepenų veiklą, saugo nuo įvairios kilmės hepatitų bei juos gydo. Pipirais galima gydyti gerybinius auglius, bronchinę astmą, alergiją, aterosklerozę.

Čili pipirai turi labai daug kalio, magnio, geležies. Raudonuose čili pipiruose yra daug karotino (provitamino A),B grupės vitaminų, ypač vitamino B6, vitamino C.  Pastarasis stiprina geležies pasisavinimą iš kitų produktų ypač grūdų ir pupelių.

Šviežius čili plaukite ir išimkite sėklas po tekančiu šaltu vandeniu , taip apsaugosite akis, nosį, gerklę ir žaizdas nuo aštrių sulčių. Vėliau nusiplaukite rankas, peilį ir pjaustymo lentą.

Jei labai degina, pabandykite užgesinti aštrumą ne šaltu vandeniu, kuris tik padidins aštrumą, o valgant ryžius, duoną, pieną, jogurtą, agurkų salotas su grietine. Šitie krakmolingi patiekalai neutralizuos čili ugningumą, jų sudėtyje yra kazeino, baltymų, kurie  suriša čili pipirų aktyvųjį komponentą — kapsaiciną.

Kapsaicinas turi teigiamą poveikį kraujo cholesterolio kiekiui, taip pat veikia kaip antikoaguliantas.  Turint aukštą arterinį kraujospūdį čili gali būti alternatyvūs vaistai nuo hipertonijos.

Žurnalas „The Daily Mail“ skelbė, esą Kalifornijos universiteto mokslininkai nustatė, kad suvalgius čili pipirą  išsiskiria milžiniškas kiekis energijos ir visuomet prakaituojama. Čili didina  kūno temperatūrą ir tuo pat metu degina atliekamus riebalus.

Esant peršalimui čili pipirus galime dėti į kojines. Pleistras labai padeda esant raumenų ir reumatiniam skausmui. Tam tikslui galima pasigaminti tepalą išoriniam naudojimui: nuo 0,5 iki 1 arbatinio šaukštelio čili pipirų sumaišome su šaukšteliu ghi.

Čili reikia vengti vartoti esant padidėjusiam rūgštingumui,  gastritui, skrandžio opoms.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas