Amerikos hematologų asociacijos kasmetiniame kongrese pristatytų tyrimų duomenys rodo, kad ūminė leukemija jau gali būti gydoma nenaudojant chemoterapinių preparatų.
Rezultatas – ne chemoterapijos naudai
Ūmi promielocitinė leukemija yra nedažna mieloleukemijos forma, iki šiol tradiciškai gydyta chemoterapija antraciklinų grupės preparatais.
Nuo praėjusio amžiaus devinto dešimtmečio chemoterapija pradėta kombinuoti su ATRA (all-transretinoine rūgštimi), kas labai pagerino gydymo rezultatus. Ši medžiaga yra vitamino A forma, kuri skatina nebrandžių leukemijos ląstelių diferenciaciją į normalias ląsteles. Kiek vėliau buvo įrodyta, kad šiai leukemijai gydyti efektyvus ir arseno trioksidas, jį kombinuojant su chemoterapija.
Kongrese pristatyti tyrimo rezultatai, pacientus gydant šių medžiagų kombinacija be chemoterapijos. Trečios fazės tyrime dalyvavo 161 ūmine promielocitine leukemija sergantis ligonis, gydytas ATRA ir arseno trioksido kombinacija, lyginant juos su standartiniu gydymu ATRA ir idarubicinu.
Pasirodė, jog ATRA ir arseno trioksidu gydytų ligonių grupėje pacientų išgyvenamumas buvo netgi geresnis nei gavusių chemoterapiją (98,7% vs. 91,1%), o chemoterapijos grupėje stebėta kur kas daugiau ir sunkesnių nepageidaujamų poveikių.
Veikia geno mutaciją
„Ūmi promielocitinė leukemija yra viena iš ūmių mieloleukemijų variantų, kurios morfologinį pagrindą sudaro pakitę promielocitai. Jos dažnis siekia 5-8 proc. visų ūmių mieloleukemijų atvejų. Klasikinis ligos variantas turi aiškų genetinį pagrindą- specifinę retinoinės rūgšties alfa receptoriaus mutaciją, kai susiformuoja vadinamasis PML-RARA genas. Liga turi gana tipišką klinikinį vaizdą ir ganėtinai gerą prognozę“, - paaiškino gydytoja hematologė Ligita Malciūtė.
Dėl specifinių genetinių pokyčių, - sakė gydytoja, - liga gali būti gydoma nenaudojant chemoterapijos. Išnykus PML-RARA mutacijai liga taip pat išnyksta.
ATRA yra būtent tas preparatas, kuris veikia šią mutaciją.
ATRA ūmiai promielocitinei leukemijai gydyti Lietuvoje naudojama standartiškai, pradedama skirti kuo greičiau nustačius ligą, - informavo L. Malciūtė. Pirmos eilės gydymui ATRA kombinuojamas su chemoterapija. Arseno trioksidas Lietuvoje skiriamas dažniausiai tik atsinaujinusiai (recidyvavusiai) ūmiai promielocitinei leukomai gydyti.
vlmedicina.lt