Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

V. Mazuronis: GMO ir nanomaistui dar ne laikas

vlmedicina.lt | 2014-11-25 16:18:43

Mokslininkai vis dar neturi bendro sutarimo dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) poveikio žmogui ir aplinkai. Lygiai tokia pati situacija ir su nanotechnologijomis „patobulintu“ maistu, todėl negalime leisti, kad dėl lobistų spaudimo paliktume teisines spragas legalizuoti tokį maistą ES ir primesti jį visiems gyventojams. Kiekviena šalis turi pati spręsti dėl savo piliečių. Tokios nuomonės laikosi Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto narys Valentinas Mazuronis.

Javai
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Šiandien ES leidžiama auginti 28 GMO produktus. Didesnė sąrašo dalis – ne maisto produktai, o kiti augalai: gėlės ir medžiai, tačiau kiekviena šalis turi plačias teises atskirai reguliuoti jų auginimą. „JAV šiuo metu leidžiama auginti jau daugiau nei 100 GMO produktų: bulvių, ryžių, sojų, kviečių, įvairių daržovių ir t.t. praktiškai viskas. Tai jų teisė rinktis ir ją gerbiu, bet lygiai taip pat noriu, kad ir mes Lietuvoje patys galėtume spręsti, o ne kažkas spręstų už mus. Lietuva GMO klausimu konservatyvi ir atsargi. Mano nuomone, taip turėtų būti ir toliau“, – sako V. Mazuronis.

Lietuvoje neleidžiama auginti nei vieno GMO produkto, tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba nuolat atnaujina ir tikslina Lietuvos rinkoje esančių maisto produktų, kurių sudėtyje yra GMO, sąrašą. Šiuo metu Lietuvos prekybos tinkluose galima rasti 20 pavadinimų prekes.

Šalia GMO koja kojon žengia ir nanotechnologijomis grįstas maistas, arba nanomaistas. „Tai gana naujas dalykas, kurį leidžia vykdyti šiandieninis mokslas. Pavyzdžiui, į pieną įdėjus tam tikrų nano dydžio dalelių galima jo galiojimo laiką prailginti labai smarkiai – net iki dviejų metų. Ir tai nėra žaidimas su genais, grynai technologiniai dalykai, tačiau mokslininkai vieningos nuomonės apie juos neturi, o ilgalaikių tyrimų nėra, todėl turime išlikti atsargūs ir šioje vietoje“, – teigia EP narys.

Europos Parlamente jaučiamas didelis spaudimas iš didžiųjų maisto korporacijų legalizuoti tokį maistą ES mastu, paliekant valstybėms narėms ribotas teises taikyti apribojimus. Tai ypač aktualu laisvosios prekybos sutarties su JAV derybų kontekste, nes pastaroji šalis laisviau žiūri į GMO ir nanomaisto vartojimą. Jų gamintojams ES yra geidžiama rinka, kurioje nėra tokių produktų konkurencijos.

Šiuo metu EP Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitete pradėtas nagrinėti nanomaisto vartojimo klausimas. „Kol nebūsime įsitikinę 300 proc., kad toks maistas nėra pavojingesnis nei įprastas – tol jis neturėtų būti leidžiamas. Pasisakau ir už dideles teises nacionalinėms valstybėms pačioms reguliuoti maisto klausimus, o ne sudarinėti bendrus sąrašus ES ar pan. Dalis EP narių siūlo draudimus grįsti moksliniais tyrimais. Tačiau ilgalaikių tyrimų atlikti dar niekas negali ir mano nuomone reikia daryti atvirkščiai: ne drausti tik įrodžius, kad kenkia, o drausti nesant tvirtiems įrodymams, kad nekenkia“, – tvirtina V. Mazuronis.

Komitete jau svarstyta nauja GMO direktyva, kurioje, V. Mazuronio nuomone, buvo paliktos teisinės spragos GMO patekti į bet kurią šalį. „Reikiamas pastabas aš išsakiau ir tvirtai laikysiuosi atsargumo pozicijos ir toliau“, – sako V. Mazuronis.

EP nario V. Mazuronio biuro informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: GMO
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų