Apie vaginizmą plačiau kalbėti pradėta visai neseniai. Nusakyti šį terminą galima įvairiai, tačiau mes pasitelksime du apibrėžimus. Pirmas jų byloja, jog vaginizmas - tai sudėtingas santykis tarp žmogaus psichologijos ir fiziologijos.
Štai gražus, romantiškas vakaras, mylimieji jaučiasi atsipalaidavę, nusiteikę seksui. Tiek vyras, tiek moteris to išties nori. Tačiau staiga įvyksta kažkoks moters norų ir momentinių galimybių neatitikimas ir sueitis arba neįvyksta, arba ji esti labai skausminga moteriai, o nemaloni ir moteriai, ir vyrui. Fiziologiškai tai galima būtų apibūdinti taip: moteris susijaudina ir yra pasiruošusi lytiniam aktui psichologiškai, tačiau nekontroliuojami, nepageidaujami vaginos srityje esančių raumenų spazmai priešinasi bet kokiai penetracijai. Kitaip tariant, priešinasi lytiniam aktui. Gali būti jaučiamas ir deginimas, perštėjimas, tvinkčiojimas.
Pati būklė skirstoma į pirminį ir antrinį vaginizmą. Kadangi vaginizmo išsivystymo schemoje dalyvauja ne tik fiziologija, bet ir psichologija, labai sunku nustatyti to tikrąsias priežastis.
Pirminiu vaginizmu būklė vadinama tada, kai sunkumas atlikti lytinį aktą ir skausmas pasireiškia jau pačių pirmųjų lytinių santykių metu ir kartojasi. Moters partneris pojūčius gali apibūdinti kaip „bandymą atsimušti į sieną“ ir įsiskverbimo apsunkinimą arba neįmanomą įsiskverbimą. O moteriai tai skausmingas seksas.
Kartais pirminis vaginizmas išauga iki didesnių fizinių nemalonumų. Netgi kūno spazmų ar sunkumo kvėpuoti. Kai kurie sveikatos apsaugos specialistai tai vaizdžiai apibūdina kaip „panikos priepuoliu vaginoje“.
Antrinis vaginizmas nuo pirminio skiriasi tuo, kad moteris metų metus gali mėgautis geru seksu, tačiau it iš niekur nieko vieną dieną penetracija tampa labai skausminga ar neįmanoma. Raumenų spazmus vaginos srityje lydi skausmai ir spazmai apatinėje pilvo dalyje.
Antrinis vaginizmas gali atsirasti po tam tikrų medicininių būklių, traumų, chirurginių operacijų, menopauzės, kūdikio gimimo ar net santykių problemų.
Gera žinia yra ta, kad vaginizmas išgydomas. Tam į pagalbą gali suskubti psichologinė pagalba ir dubens dugno pratimai. Dubens dugno pratimai sustiprina reikalingus raumenis ir duoda didesnę moters kontrolę tiems raumenims. Psichologinė pagalba padeda kovoti su psichologinėmis skausmingo lytinio akto priežastimis.
Šaltinis:
https://www.vaginismus.com/vaginismus-symptoms