Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Vaikai dėl širdies ir kraujagyslių ligų turi būti pradedami tikrinti labai anksti(2)

2011-11-16 23:30:19

Ką tik pasirodžiusios naujausios Amerikos pediatrų akademijos nuorodos rekomenduoja, kad visiems 9 – 11 metų ir 17-21 metų amžiau grupių vaikams bei jaunuoliams bent vieną kartą turėtų būti patikrintas cholesterolio kiekis kraujuje.

 Anksčiau JAV buvo rekomenduojama tikrinti tik tuos vaikus, kurių tėvai serga širdies bei kraujagyslių ateroskleroze arba kurie turi daug rizikos faktorių sirgti šia liga.

 JAV ekspertai mano, kad vaikų tikrinimas yra labai svarbu, nes aterosklerozė prasideda dar vaikystėje ir prevencinių priemonių reikia imtis labai anksti.

 Kai kuriais atvejais jie net rekomenduoja pradėti gydymą cholesterolį mažinančiais vaistais (statinais), nors kai kurie JAV ekspertai šį pasiūlymą kritikuoja, teigdami, jog statinų tyrimai dar nėra atlikti tarp vaikų.

 Nuorodose taip pat rekomenduojama:  saugoti savo vaikus  ne tik nuo aktyvaus rūkymo,  švietimą apie rūkymo žalą pradėti nuo 5-9 metų amžiaus;  nuo 4 metų amžiaus kas metai registruoti svorio ir ūgio atitikimą ir jei tas neatitikimas yra daugiau kaip  15 proc., konsultuoti  dietologui; kasmet vaikams nuo 3 metų matuoti kraujospūdį; skatinti fizinį aktyvumą, per dieną prie ekranų praleisti ne daugiau kaip  2 valandas; gliukozės kiekį kraujuje pradėti tirti nuo 9 – 11 metų amžiaus.

 Svarbiau už tyrimus – sveika gyvensena

 Šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė šias Amerikos pediatrų akademijos rekomendacijas sakė vertinanti skeptiškai – svarbiau esą reikalinga ugdyti sveiką vaikų gyvenseną, kad jie nesirgtų širdies bei kraujagyslių ligomis.

Birutė Jankuvienė. Gretos Jankutės nuotr.

 „Kas galėtų paneigti, kad tokioms rekomendacijoms priimti įtaką darė statinus gaminančios farmacijos kompanijos, siekiančios, kad ir vaikai pradėtų vartoti vaistus?“- svarstė ji.

 Gydytoja prisipažino profilaktiškai netikrinanti vaikams cholesterolio, o kraujospūdį bei gliukozės  kiekį kraujuje patikrinanti kasmet per profilaktines patikras. Daugiau dėmesio ji skirianti  skatinimui  juos sportuoti, nepriaugti svorio, kuo mažiau sėdėti prie kompiuterio.

 Tačiau Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialistė  Diana Butkienė dalinai pritartų šioms rekomendacijoms. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu kraujospūdį jau dabar šeimos gydytojai turi kasmet pamatuoti kiekvienam vaikui nuo pirmos klasės. Deja, sveikatos pažymoje grafa, kurioje turi būti įrašytas kraujospūdis, neretai lieka tuščia. Gydytojai esą teisinasi, kad tam stinga laiko.

 Cholesterolio tyrimą, D. Butkienės nuomone, reikėtų pradėti atlikti nuo  17 metų.

 Daugiau ligų ar geresnė diagnostika?

 Visuomenės sveikatos specialistai pastebi, kad vaikų, sergančių širdies bei kraujagyslių ligomis, kasmet po truputį daugėja. Tiesa, sergančiųjų skaičių gali didinti ir geresnė diagnostika.

 Klaipėdos m. VSB duomenimis,  2010 metais bendras susirgimų širdies bei kraujagyslių ligomis skaičius  tarp Klaipėdos moksleivių siekė  14,9 proc. Tarp 1-4 klasių moksleivių  – 6,3 proc., 5-8 klasių  – 12,9 proc., 9-12 klasių – 23,4 proc.

 Specialių šiam sergamumui mažinti programų VSB nevykdo, tačiau mokyklose dirbančios specialistės propaguoja fizinį aktyvumą, sveiką mitybą,  kalba apie rūkymo žalą jau pradinių klasių moksleiviams, kada šie yra paveikiausi.

 „Būna, vaikai, kurių tėveliai rūko, išgirdę apie cigarečių daromą žalą, net apsiverkia“, - sakė D. Butkienė.   

 vlmedicina.lt

 Šaltinis

 Kavey R-EW, et al "Expert panel on integrated guidelines for cardiovascular health and risk reduction in children and adolescents: Summary report" Pediatrics 2011; 128: DOI:10.1542/peds.2009-2107C.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų