Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Vaikštant po laukinių gėlių pievas, išsiskiria visos laimę skatinančios cheminės medžiagos

2018-08-10 12:00:00

Padovanoję puokštę brangiam žmogui veikiausiai suteiksite daugiau pasitikėjimo savimi, svetainėje psychologytoday.com rašo profesorė Loretta G. Breuning. Anot jos, gėlių dovanojimas, gavimas ar pirkimas yra nekenksmingas būdas įtvirtinti savo svarbą. O vaikštant po laukinių gėlių pievas, išsiskiria išsyk visos laimę skatinančios cheminės medžiagos.

© VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Dopaminas

Dopaminas plūsteli tikintis atlygio. Tais laikais, kai vystėsi mūsų smegenys, gėlės būdavo stiprus atlygio signalas, nes joms pražydus po alkanos žiemos prasidėdavo gausos laikotarpis. Šiandien maisto pakanka visus metus, todėl sąmoningai nebesiejame gėlių su mityba, bet pražydus gėlei vis tiek kyla ypatingas jausmas, nes ima išsiskirti dopaminas.

Mūsų medžiotojams-rinkėjams protėviams ryškios spalvos reikšdavo vertingas maistines medžiagas. Valgiaraštis būdavo sudaromas gamtoje dairantis spalvų. Senovės žmonės taip elgdavosi ne dėl to, kad išmanydavo chemiją, o dėl to, kad išsiskyrus dopaminui pagerėdavo savijauta. Šiandien spalvos ir įvairovė taip pat kelia geras emocijas bei traukia dėmesį, nors maitinamės visai kitais būdais.

Oksitocinas

Ši cheminė medžiaga dažnai vadinama „tarpusavio ryšių hormonu“ ar „meilės hormonu“. Oksitocinas kelia malonų visuomeninio pasitikėjimo jausmą: įsimylėjimo, motiniško prieraišumo ar grupinio solidarumo. Visi žinome, kaip sunku atrasti ir kaip lengvą prarasti šį jausmą. Būtent dėl to nuolat ieškome būdų jį sustiprinti. Tam galima pasitelkti gėles!

Gėlės visuomeninį pasitikėjimą skatina keleriopai. Jos perteikia ketinimą dėti pastangas į santykius. Taip pat rodo pagarbą trapumui. Mes suvokiame gėlių laikinumą ir jis mums primena, kad gyvybę galima palaikyti tik ja rūpinantis. Santykiai irgi gali būti trapūs kaip gėlės, o rūpestis augalais padeda neužmiršti, kad rūpintis reikia ir santykiais.

Serotoninas

Ši cheminė medžiaga neretai minima kalbant apie antidepresantus, bet XX a. atlikti tyrimai su beždžionėmis aiškiai parodė, kad gera savijauta išsiskyrus serotoninui juntama augant žinduolio visuomeninei svarbai. Gėlės gali prisidėti prie šio jausmo. Auginant ar perkant gėles arba jomis žavintis iš atstumo stiprėja pasididžiavimo jausmas, kurio siekia žinduolio smegenys.

Niekas nenori pripažinti, kad jam ar jai svarbi visuomenės nuomonė, bet jei serotoninas neišsiskirs, jausitės prastai. Būtent dėl to visada ieškome visuomenei priimtinų būdų paskatinti šią cheminę medžiagą. Daugelis visuomeninių ritualų egzistuoja tik tam, kad deramai patenkintume prigimtinį savivertės poreikį. Prie šių ritualų prisideda ir gėlės. Gėlių dovanojimas, gavimas ar pirkimas yra nekenksmingas būdas įtvirtinti savo svarbą.

Laukinių gėlių paieškos

Vaikštant po laukinių gėlių pievas išsiskiria išsyk visos laimę skatinančios cheminės medžiagos! Atradimas po atradimo palaiko nenutrūkstamą dopamino srautą. Džiaugiantis šiais reginiais su bendražygiais ima išsiskirti oksitocinas. Girdami save už tai, kad pasirinkote tokį nuostabų užsiėmimą, gausite serotonino dozę. O jei žygiuosite sparčiai ir ilgai, plūstelės net endorfinas. Matyt, laukinių gėlių festivaliai ne veltui populiarėja visame pasaulyje.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikata be vaistų
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų