Respublikinės Šiaulių ligoninėje gydomos penkiolikmetės paauglės, kurių sveikatai ir gyvybei pavojus kilo dėl magnetinių svetimkūnių, patekusių į žarnyną. Vaikų chirurgas Povilas Venckus ragina uždrausti magnetinių papuošalų prekybą, nes jie gali būti mirtinai pavojingi.
Magnetinių svetimkūnių pavojus
Į Moters ir vaiko klinikos Priėmimo skyrių atvežta penkiolikmetė skundėsi ūmiu pilvo skausmu. Pasak Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotojos dr. Margaritos Valūnienės, paauglė negalėjo pasakyti, kas sukėlė skausmą. Todėl diagnostika sunkėja, medikams tenka ilgiau aiškintis, kas galėjo sukelti pilvo skausmą, vėmimą, karščiavimą.
Pilvo skausmu besiskundžiančiai pacientei atlikti kraujo, biocheminiai tyrimai, echoskopija. „Pirmiausia įtariamas ūminis apendicitas, peritonitas, tačiau atliekant operaciją pasirodo problemos pačiame žarnyne, kuriame aptinkami magnetiniai svetimkūniai“, - pasakoja vaikų chirurgas Povilas Venckus.
Paaiškėjo kad pilvo skausmą sukėlė netyčia nuryti net trys magnetukai. Mergaitė papasakojo, kad keturios draugės turėjo „Buckyballs“ magnetukų apyrankę. "Šratukus" nusprendė naudoti kaip liežuvio auskarą – vieną iš vienos liežuvio pusės, antrą – iš kitos sulipdė. Įsilinksminusios paauglės nepajuto, kaip magnetuką nurijo. Tada „puošėsi“ kitais labai stipriai vienas prie kito kimbančiais magnetukais, nes nepagalvojo, kad gali sušlubuoti sveikata.
Apie galimą pavojų sveikatai buvo informuotos ir kitos draugės, galėjusios nuryti svetimkūnių.
Paauglės atvyko į ligoninę nelaukdamos, kol pajus pilvo skausmus. Vienai jų klizma pašalintas magnetukasiš žarnyno. Tačiau dar neaišku, ar magnetinių svetimkūnių organizme nėra daugiau, todėl dar atliekami tyrimai.
Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas Povilas Venckus jau turėjo patirties gydyti vaikus, kuriems magnetiniai svetimkūniai sukelia plonojo žarnyno opas ir tarpžarnines fistules, peritonitą ar net žarnyno nepraeinamumą.
Žaislai ypač pavojingi
Ypač pavojinga, kai nuryjami keli kamuoliukai, nes jie sulimpa plonžarnėje ir suformuoja tarpžarnines jungtis. Tose vietose gali atsirasti opos. Jos atsiranda dėl ilgalaikio mechaninio svetimkūnių poveikio į žarnos sienelę bei magnetinio ryšio tarp karoliukų, esančių skirtingose žarnos kilpose. Žarna gali įtrūkti, tada jos turinys teršia žarnyną. Uždelsus kreiptis pagalbos, gali ištikti ir mirtis.
Pašalinti plonajame žarnyne sulipusių magnetinių kamuoliukų be operacijos neįmanoma. Vakar buvo išoperuotos dvi pirmosios į ligoninę atvykusios paauglės.
Prieš operaciją vaikų chirurgai nežinojo, kad žarnyne bus net trys magnetiniai svetimkūniai, tad ir žarnyną teko operuoti trijose vietose.
Po operacijos paauglės gydomos vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. P. Venckus negali garantuoti, ar po operacijos neišsivystys komplikacijų.
Magnetukų prisirijusį septynmetį vaikų chirurgams teko operuoti prieš penkerius metus. Tad vaikų chirurgui Povilui Venckui labai keista, kodėl jie iki šiol pardavinėjami. Amerikoje, kur šis žaislas ir sukurtas, po ilgai trukusių teismų produktas pripažintas ypač pavojingas sveikatai ir mirtinai pavojingų žaislų gamyba ir prekyba uždrausta.
„Turėtų susirūpinti visi tėveliai, auginantys vaikus, ir ne tik nepirkti mirtinai pavojingo žaislo, bet ir visus namie esančius magnetukus surinkti ir sunaikinti“, - ragina vaikų chirurgas P. Venckus.
Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė