Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Vaikų gastroenterologas pastebi augantį ligų skaičių ir primena košės naudą

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-09-30 14:52:34

Per pastaruosius metus ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų tarpe ženkliai išaugo gastroezofaginio refliukso ligos atvejų. Pasak vaikų gydytojo gastroenterologo doc. dr. Vaidoto Urbono, Lietuvoje šios ligos padaugėjo net 50 kartų. Specialistai svarsto, kas pasikeitė per pastaruosius metus, jei rodikliai taip išaugo. Maistas pasikeitė tikrai.

Košė. Pranešimo autorių nuotr.

Liga „jaunėja“

Gastroezofaginio refliukso liga pasireiškia skausmais, kurie atsiranda skrandžio rūgštims pakilus į stemplę. Ji sukelia ir užsitęsusį kosulį, rėmenį. Pasak specialistų, ši liga pastebimai jaunėja, nes vis daugiau susirgimų pasitaiko ir tarp vaikų.

„Nors pasaulyje šios ligos priežastys nežinomos – maistas jai turi neabejotiną reikšmę. Lietuvoje šios ligos atvejų padaugėjo 50 kartų. Tokie skaičiai verčia galvoti, kas pasikeitė? Anksčiau valgėme dažniau namuose ruoštą maistą: košes, mėsą, žuvį, o dabar dažniau renkamės pusgaminius. Pastebime, kad pusei vaikų užtenka sureguliuoti dietą ir liga atsitraukia. Todėl labai svarbu, kokį valgymo pavyzdį tėvai rodo namuose“, - akcentuoja gastroenterologas.

Tėvai – geriausias pavyzdys

Kad vaikai augtų sveiki, o jų imunitetas būtų atsparus ligoms, reikėtų pasirūpinti įvairesne mažųjų mityba. Pasak specialisto, reikalingą baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralų ir vitaminų kiekį vaikams užtenka gauti su maistu. Svarbu prisiminti ir tai, kad vaikai labai greitai išnaudoja energiją, todėl jiems riekia valgyti dažniau – mažiausiai net penkis kartus per dieną. Gydytojas atkreipia dėmesį, kad vienas sveikų, greitos energijos šaltinių yra košė.

„Labai geras produktas yra grūdinės košės. Nors vyrauja įsitikinimas, kad košė – nepasiturinčių maistas, bet tai netiesa. Visų pirma – tai labai lengvai virškinamas, angliavandeniais ir maisto skaidulomis pasižymintis maistas, turintis nedaug baltymų, riebalų. Košę galima valgyti rytais, kai reikia greitos energijos. Ir vakarais, nes ji lengvai virškinama,“ – rekomenduoja doc. dr. V. Urbonas.

Doc. dr. Vaidotas Urbonas. Asmeninio archyvo nuotr.

Tačiau košės valgytojų mažėja, nes daugelis taupydami laiką, jos nebegamina. Ją keičia nevertingais, nesveikais ir daug cukraus turinčiais sausais pusryčiais. Vaikai košės valgo mažiau, nes jos tiesiog mažiau valgo patys tėvai. Tėvai yra pavyzdys“, - pabrėžia gydytojas.

Mitybos įpročiai nuo amžiaus nepriklauso

Žinoma, pasigirsta ir tėvų nuogąstavimų, kad jų vaikai valgo tik tai, ką nori, todėl neretai sveikesnių produktų vaikams įsiūlyti sunku. Tačiau jeigu namuose nebus rodomas pavyzdys, atėję į mokyklą mažieji greitai perims savo draugų įpročius ir rinksis nesveikus užkandžius.

„Mitybos įpročiai nuo amžiaus nepriklauso, nėra laiko tarpsnio, kurio metu gamintųsi kažkokie specialūs fermentai. Vaikas valgo taip, kaip jį išmoko tėvai. Žinoma įtaką tam turi ir mokykla bei darželis. Kaip žmonės, vaikai taip pat turi tam tikras skonio savybes. Tačiau jos ganėtinai lengvai keičiamos. Naujagimiai visuomet rinksis geriau saldų maistą, vėliau norės sūraus ir pan. Tačiau vaikus galima pripratinti.

Nereikėtų pasiduoti vaikų pomėgiams. Reiktų kantriai aiškinti, kad bulvių traškučiai ir kitas nesveikas maistas yra žalingas. Pradinės klasės, tai laikas, kai vaikai jau tarsi išeina į „visuomenę“. Tuomet jie mato, ką valgo jų bendraamžiai. Jeigu šeimoje į mitybą dėmesys nekreipiamas, vaikai lengvai pasiduos kitų įtakai, ypač tų, kurie valgo mažiau sveiką, nesubalansuotą maistą“, - pastebi specialistas.

Rekomendacija

Pasiteiravus V. Urbono, apie sveikiausią košę vaikams, gastroenterologas pažymėjo, kad visos Lietuvoje augančios kultūros puikiai tinka vartojimui. Tačiau yra keletas rekomendacijų, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį.

„Visos Lietuvoje augančios grūdinės kultūros – avižos, miežiai, grikiai, soros – yra tinkamos. Rekomenduočiau vartoti pilno grūdo kruopas, ne miltiniu jų pagrindu. Prieš vartojant, jas reikėtų ne tik nuplauti, bet ir kiek apvirti. Taip pagerinsite jų įsisavinimą į organizmą“, - pokalbį užbaigė gydytojas gastroenterologas doc. dr. V. Urbonas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų