Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Vaikų ligų gydytoja: „Normalu, jeigu vaikas serga 8-10 kartų per metus“(1)

Rūta Ežerinskė | Šaltinis: Šilutės naujienos | 2016-10-12 16:09:22

„Tik nuvedžiau vaiką į darželį, o jis jau serga“, - tokių skundų prasidėjus naujiems mokslo metams tenka girdėti ypač dažnai. Daugelis tėvų sako, kad pradėję lankyti darželį jų vaikai nuolat užsikrečia virusinėmis ir infekcinėmis ligomis nuo kitų vaikų, kuriuos tėvai veda į darželį net sergančius.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kas kaltas dėl nesibaigiančių darželinukų ligų: sergančius vaikus atvedantys tėvai, jų nekontroliuojančios auklėtojos ar imuniteto neturintys, neužgrūdinti patys vaikai?

Atsakymų kreipėmės į lopšelio - darželio „Gintarėlis“ direktorę Stefaniją Petkienę, VšĮ Šilutės ligoninės vaikų ligų skyriaus vedėja Vaidilutę Intienę, medicinos psichologę Rositą Katauskienę.

Tėvai piktinasi apsileidusiomis mamomis ir auklėtojomis

„Neįmanoma vesti vaiką į darželį, nes ten priimami sergantys vaikai, kurie užkrečia sveikuosius. Vos išgydai vaiką namie, nuvedi į darželį, o ten - pusė grupės kosėja ir snargliuojasi. Maniškis iškart užsikrečia. Absurdas. Neturi taip būti“, - savo nuomonę išsakė vienas itin pasipiktinęs tėtis.

Jam antrino šilutiškis, auginantis 3 metų sūnų. Šiemet vaikas pradėjo lankyti darželį ir vos po kelių dienų susirgo, nors iki tol, augdamas namie, beveik nesirgdavo.

„Kodėl vaikas šeimoje neserga, o išėjęs į darželį iškart pasigauna virusą?“ - piktinosi tėtis.

Mamas, kurios veda į darželį susirgusius mažylius, jis vadina apsileidusiomis - kaip joms gali būti svarbesnis darbas negu vaiko sveikata? Dėl jų „apsileidimo“ nukenčia ne tik sveiki vaikai, bet ir jų mamos, kurios nebegali dirbti - priverstos imti nedarbingumo pažymėjimus. Vaistams išleidžiama krūvos pinigų.

„Kam tada išvis tas darželis reikalingas, jei vaikus susargdina?“, - klausė vyras.

Anot jo, darželiuose turėtų būti rimta kontrolė ir prevencija: sergantys vaikai nepriimami, žaislai dezinfekuojami (ne pavojingais chemikalais, bet ultravioletinėmis lempomis).

Sergančių vaikų nepriima

„Mes nepriimame sergančių vaikų“, - sakė „Gintarėlio“ direktorė S.Petkienė. Tiesa, ji pripažino, kad auklėtojos ne visada ryte pamato, ar vaikas serga.

Būna atvejų, kad vakare sergančiam vaikui tėvai duoda vaistų, o ryte atveda į darželį ir pasako, kad jis sveikas. Auklėtoja tik prieš pietus pastebi, kad mažyliui negerai, jis karščiuoja. Tuomet kviečiami tėvai.

Kartais auklėtojos, įtardamos, kad mažyliui kažkas negerai, temperatūrą matuoja prie tėvų akių, kurie atvedę vaiką tikina, kad jis sveikas. Tokiais atvejais sergančius vaikus tenka išprašyti iš darželio (nors taip būna nedažnai).

S.Petkienė sako, kad sunkiausia darželį pradėti lankyti tiems vaikams, kurie iki tol visą laiką praleido su mama. Jie net trumpam nebuvo palikti nei su seneliais, nei su tėčiu. Natūralu, kad kai jiems reikia pasilikti kitoje aplinkoje, jie patiria didžiulį stresą, išsigąsta būrio vaikų, ašaroja mamos. Dažniausiai tokie vaikai ir suserga.

Bet vaikų ligos, pasak direktorės, natūralus procesas - patekę į kolektyvą vaikai turi persirgti tam tikromis ligomis - adaptuotis.

Vaikas turi susipažinti su virusais

S.Petkienei antrina ir vaikų ligų gydytoja V.Intienė: vaikai turi natūraliai įgyti imunitetą - patys persirgti, tada organizme pasigamina antikūnai.

Jeigu vaikas iki eidamas į darželį dažnai sirgo (turėjo vyresnių sesučių ir broliukų, kurie lankė kolektyvą ir dažnai sirgo), tai išėjęs į kolektyvą jis jau turės imunitetą ir sirgs rečiau.

Deja vaikas, kuris visą laiką buvo namuose ir retai sirgo, išėjęs į kolektyvą tikrai sirgs. Anot gydytojos, tai visai natūralu, nes mažylio organizmas turi susipažinti su virusais, infekcijomis ir juos įveikti.

„Jeigu mažas vaikas per metus serga 8-10 kartų, tai visiškai normalu. Dažniausiai nesirgęs vaikas pradeda lankyti kolektyvą nuo rudens. Tada prasideda virusinių infekcijų protrūkiai. Nieko nuostabaus, kad jis savaitę eis į darželį, dvi - sirgs, savaitę eis, dvi - sirgs. Taip gali tęstis vieniems - pusę metų, kitiems - pusantrų“, - aiškino V.Intienė.

Kiek ilgai vaikas sirgs, priklauso nuo organizmo atsparumo. Po metų - dviejų, kai organizmas pasigamins apsauginius antikūnus, vaikas adaptuosis.

Anot gydytojos, kuo vaikas vyresnis pradės lankyti darželį, tuo jis bus labiau susipažinęs su aplinkiniu pasauliu ir infekcijomis, tuo greičiau adaptuosis.

Pradėti lankyti darželį gydytoja rekomenduoja pavasarį, kada ir oras šiltesnis, ir infekcijų mažiau, ir vaikui lengviau priprasti, jis ilgiau gali pabūti lauke. Jeigu vaikas pradeda darželį lankyti nuo rugsėjo, tai reikia susitaikyti, kad jis gali dažnai sirgti.

„Jei vaikas suslogavo, pradėjo kosėti, ėmė skaudėti gerklę, tai jo negalima vesti į kolektyvą. Bėdų pridaro tėvai, kurie veda į kolektyvus sergančius vaikus ir užkrečia kitus. Prasideda užburtas ratas“, - sako V.Intienė.

Psichologės komentaras

„Stresą išgyvenantys vaikai serga dažniau ir jų pasveikimo procesas būna apsunkintas, ligos sunkesnės“, - sako medicinos psichologė Rosita Katauskienė.

Anot jos, dideliuose kolektyvuose yra didesnė tikimybė vaikams užsikrėsti įvairiomis ligomis. Tačiau svarbiausias vaidmuo tenka jo imuninei sistemai. Vaiko imunitetui įtakos turi maitinimosi įpročiai, miego ir poilsio stoka, antsvoris, judėjimas, antibiotikai ir t.t. Vienas svarbiausių priešų yra stresas.

„Neabejoju, kad neigiamą ilgalaikio streso įtaką pastebėjo ne vienas suaugęs žmogus, tačiau dažnai pamirštame, kad stresą išgyvena ir mūsų mažyliai. Vienas svarbiausių įvykių vaiko gyvenime yra darželis. Išėjus į darželį vaikui tenka išsiskirti su svarbiausiais jam žmonėmis - tėveliais. Jis patenka į naują aplinką, kur naujos taisyklės, dienotvarkė, aplink daug naujų veidų. Vaikas nebegauna tiek daug dėmesio, kiek gauna būdamas namuose“, - pastebi psichologė.

Darželio pradžia yra iš tiesų didelis išbandymas mažam vaikui, nes tenka susitvarkyti su kylančiu nerimu, baimėmis ir prisitaikyti prie naujos aplinkos, žmonių. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad tai, kas mums, suaugusiems, atrodo nebaisu, nesvarbu, nereikšminga, netgi labai smagu (daug vaikučių ir žaislų), vaikams atvirkščiai - didelis iššūkis.

Tie vaikai, kurie blogiau susidoroja su minėtais dalykais, išgyvena nuolatinę įtampą, stresą. Tai sukelia hormonų pokyčius ir, žinoma, vaiko imunitetas silpsta.

Vaikai, kurie sunkiau prisitaiko prie aplinkos ir susitaiko su išsiskyrimu su tėvais, patenka į tokį užburtą ratą: stresas silpnina imunitetą, jie greičiau suserga, praleidžia nemažai laiko namuose (kartais - net daugiau nei darželyje), o grįžus tenka vėl adaptuotis iš naujo. Tai vėl sukelia kartais net didesnį stresą...

Atsparumas stresui priklauso nuo vaiko temperamento, amžiaus, fiziologinių procesų, savarankiškumo, mitybos, poilsio režimo, adaptacinių įgūdžių, auklėtojų elgesio, vaiko savivertės, santykių šeimoje, auklėjimo, vaikui skiriamo dėmesio šeimoje, tėvų elgesio.

Svarbu, kad tėvai nepastiprintų vaiko baimių ir nerimo. Ne paslaptis, kad patys tėveliai išgyvena nerimą išleidę vaiką į darželį ir kartais sunkiau nei vaikai išgyvena išsiskyrimą. Tai persiduoda vaikams.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų