Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Vaikų ligų gydytojai primena: kokliušu vaikus dažniausiai užkrečia suaugusieji

vlmedicina.lt | 2014-04-29 14:07:58

Minėdami tarptautinę imunologijos dieną, gydytojai šiais metais pasirinko temą: „Ką mes žinome apie kokliušą“, nes ši klastinga infekcinė liga, pasireiškianti sunkiu kosuliu ir neretai sunkiomis komplikacijomis, naujagimiui ar kūdikiui gali būti labai pavojinga ar netgi mirtina.

Pasak Vaikų ligoninės Pediatrijos centro direktoriaus prof. Vytauto Usonio, nuo kokliušo, kaip skiepais valdomos ligos, dėl žinių trūkumo visuomenė nukenčia net ir XXI amžiuje, kuriame apstu informacijos šaltinių ir naujausių technologijų, o mokslo laimėjimai tikrai neaplenkia medicinos.

Vytautas Usonis
Prof. Vytautas Usonis. Asmeninio archyvo nuotr.

Tyrimas parodė, kad daugelio gimdyvių, besiruošiančių gimdyti, kraujyje nėra antikūnų, apsaugančių nuo kokliušo, o tai reiškia, kad gimusiam vaikui vienintelė apsauga nuo kokliušo yra skiepai.

Kaip teigia vaikų gydytojai, naujagimiai nuo kokliušo pradedami skiepyti tik nuo dviejų mėnesių, o kad apsauga būtų patikima, reikia bent dviejų vakcinos dozių, taigi, iki keturių mėnesių kūdikiai yra imlūs ir gali užsikrėsti šia infekcija.

Vakcina nuo kokliušo žmonės Lietuvoje skiepijami daugiau nei 40 metų ir kyla įspūdis, kad problemos nebeliko, tačiau bloga žinia yra ta, kad įgytas imunitetas po skiepo nuo kokliušo trunka ne ilgiau kaip 10 metų.

Vėliau suaugusieji gali tapti kokliušo lazdelės nešiotojai, net neįtardami apie tai, ir užkrėsti aplinkinius ar šeimos narius.

Todėl viso pasaulio medikai perspėja visuomenę, kad privalu žinoti, jog turi būti paskiepyti visi šeimos nariai, kurie bendraus su naujagimiu. „Kai mūsų šeimoje gimė anūkėlė, – sako prof. V. Usonis, – šeši suaugę mūsų šeimos nariai pasiskiepijome nuo kokliušo, kad apsaugotume mūsų pačią mažiausiąją“.

„Informacijos dar labai trūksta, – teigia prof. V. Usonis. – Siekiame, kad visuomenė būtų geriau informuota, todėl šiandien, minėdami Tarptautinę imunologijos dieną, kalbame apie kokliušą“.

Vaikų ligoninėje šiuo metu gydomas mėnesio kūdikis, sergantis kokliušu, o prieš dvejus metus mirė neskiepytas nuo kokliušo vaikas, gyvenęs šeimoje, kuri pripažino tik natūralų gyvenimo būdą ir kreipėsi į medikus pavėluotai.

VUL Santariškių klinikos

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų