Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Vaikų regos sutrikimai: kaip juos atpažinti?

Šaltinis: bernardinai.lt | 2016-10-03 13:37:52

Pastebėti, kada jūsų vaikui reikalingi akiniai, sunkiau, jeigu atžala dar net neskaito, tai yra nepritaiko savo regos tokiai veiklai, kuri vienaip ar kitaip darytų įtaką regėjimui. Reikėtų atkreipti dėmesį, jeigu mažesnis nei 6 mėnesių kūdikis ima kryžiuoti akis, sunkiai fokusuoja žvilgsnį. Vyresni vaikai, turintys regos sutrikimų, ima tiesiog dažnai trinti raibstančias akis.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Susidūrus su regos sutrikimais, pediatro žinių nepakaks. Tokiems atvejams reikalinga oftalmologo konsultacija ir tyrimas.

Pirmasis vaiko susitikimas su oftalmologu turėtų įvykti apie trečius gyvenimo metus. „Tokie ankstyvi pasitikrinimai ypač rekomenduotini vaikams, kurių tėvai ar kiti artimiausi giminaičiai nešioja akinius, – pažymi G. Kersnauskas. – Specialistas greitai nustato, ar mažojo paciento silpni akies obuolių raumenys, ar nėra bėdos dėl regos nervo, kataraktos požymių. Kuo anksčiau nustatomi vaiko regos sutrikimai, tuo daugiau galimybių užkirsti kelią negrįžtamiems regėjimo pokyčiams.“

Pastebėti vyresnių vaikų regos sutrikimus kur kas lengviau nei pačių mažiausiųjų. Paprasčiausi signalai: mažametis dažnai sėdi arčiau televizoriaus, nei įprasta, skundžiasi galvos skausmais ar nuovargiu, būna prisimerkęs net ir be ryškios saulės šviesos, nuolat trina akis.

Specialistai išskiria keletą signalų, rodančių suprastėjusį jūsų atžalos regėjimą:

Galvos pakreipimas. Toks nekaltas veiksmas, kaip žiūrėjimas pakreipus galvą, gali būti akies raumens disbalanso ar žvairumo ženklas. Atsiradusį dvejinimąsi vaikas stengiasi sumažinti pakreipdamas galvą tam tikra kryptimi.

Vedžiojimas pirštu skaitant. Vaikystėje dažnas mokėmės skaityti būtent taip – tekstą vedžiodami pirštu. Tačiau tai gali būti ir regos sutrikimo – ambliopijos ženklas (vienos ar abiejų akių regos sumažėjimas be matomų organinių pakitimų).

Skaitymo vietos „pametimas“. Jeigu pastebite, kad skaitydamas vaikas praleidžia ištisas teksto eilutes ar dažnai pameta vietą, kurią ką tik skaitė – tai gali būti astigmatizmas (turintis šį regėjimo sutrikimą žmogus daiktus mato neryškiai, tarsi šešėlyje) arba žvairumas.

Pernelyg dažnas ašarojimas. Vaikams dažnai pasireiškia lagoftalmas, t.y. būsena, kai dėl miegojimo su iki galo neužmerktais akių vokais, akys nakties metu išdžiūsta. Visa tai gali sukelti pernelyg dažną ašarojimą dieną, kuris trukdo geram regėjimui.

Vienos akies užsidengimas skaitant ar žiūrint televizorių. Vaikas, kuris skaitydamas bando ranka užsidengti vieną akį, tokiu būdu bando „atsikratyti“ akies su blogesniu regėjimu tam, kad ji netrukdytų skaityti. Nesiimant reikiamų priemonių, vaikui didėja rizika vystytis ambliopijai. Vienos akies dangstymas gali būti ir dvejinimosi, žvairumo ar net kataraktos ženklas.

Jeigu nė vienas iš išvardintų regos sutrikimo ženklų jūsų vaiko nevargina, galite lengviau atsipūsti. Tačiau vizitas į oftalmologo kabinetą suteiktų gerokai daugiau garantijų dėl vaiko regos būsenos, nei bandymai ją perprasti kad ir mylinčių tėvų, bet ne specialistų akimis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas