Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Vaikui padidėjęs kaklo limfmazgis. Ar tai limfoma?(1)

vlmedicina.lt | 2014-06-03 00:02:28

Klausimas. Prieš tris savaites ant 4 metų sūnaus kaklo dešinėje pusėje pastebėjau padidėjusį limfmazgį, vaikas niekuo nesirgo nuo 2013 m. rugsėjo mėnesio. Kreipėmės į šeimos gydytoją, gydytoja matė šiek tiek paraudusią gerklytę. Darėme kraujo tyrimą (buvo normos ribose, nusėdimas - 8), konsultavomės pas odontologą, tyrėmės ultragarsu (matė infiltruotą limfmazgį 2 cm), po savaitės nesumažėjus limfmazgiui skyrė antibiotikus, 6 dienų kursą (biodroksil), po dviejų savaičių limfmazgis šiek tiek sumažėjo (pasidarė plokštesnis). Šeimos gydytoja siuntė pas LOR gydytoją (viskas iš šios pusės gerai, yra tik adenoidai), tada šeimos gydytoja skyrė kursą kitų antibiotikų. Praėjo 3 savaitės, tačiau limfmazgis vis yra, šeimos gydytoja ketina siųsti pas vaikų chirurgą. Ar tai gali būti limfoma? Ar pagal bendrą kraujo tyrimą šeimos gydytoja gali įtarti, kad vaikas serga onkologine liga? Jūratė.

Tyrimai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Atsakė LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos Vaikų onkologijos ir hematologijos sektoriaus vadovė dr. Giedrė Rutkauskienė.

Padidėję limfmazgiai vaikų amžiuje pastebimi dažnai. Net apie 20-25 procentų sveikų, niekuo nesiskundžiančių vaikų galima užčiuopti limfmazgius vienoje ar keliose srityse. Kartais gali būti čiuopiami ir normalūs limfmazgiai, todėl labai svarbu žinoti, koks limfmazgis yra normalaus dydžio, o kuris - padidėjęs. Normalus limfmazgis yra standus, paslankus, neskausmingas, ovalios formos, apie 1 cm skersmens darinėlis, dažniausiai vaikams čiuopiamas kakle,  požandikaulinėje srityje, pažastyse.

Didesnį nei 1,5 cm skersmens limfmazgį laikome padidėjusiu. Dažniausia limfmazgių padidėjimo priežastis vaikams - tai virusinės ar bakterinės infekcijos. Jų metu sritiniuose limfmazgiuose bręsta imuninio atsako ląstelės, gaminami antikūniai, todėl limfmazgis „sureaguoja“, paburksta, tampa šiek tiek skausmingas - ši būklė vadinama reaktyviu limfmazgio padidėjimu. Tokiu atveju gydoma pagrindinė priežastis, bakteriniam uždegimui slopinti skiriami antibiotikai. Limfmazgis sumažėja, nurimus uždegimui, t.y. maždaug po 3-6 savaičių.

Kartais infekcija gali patekti į patį limfmazgį - vystosi limfmazgio uždegimas. Limfmazgis stipriai padidėja, būna labai skausmingas, oda paraudusi, čiuopiamas minkštas, be aiškių ribų limfmazgis, kuris gali ir supūliuoti. Gydymas vien antibiotikais neveiksmingas, reikalingas operacinis gydymas - limfmazgis prapjaunamas, išvalomi pūliai.

Kur kas rečiau limfmazgio padidėjimas gali būti ir kraujo ar kitos piktybinės ligos (pavyzdžiui, limfomos) išraiška. Tuomet limfmazgis būna kietas, fiksuotas su aplinkiniais audiniais ir nepaslankus, neskausmingas.

Norint nustatyti limfmazgio padidėjimo priežastį, svarbu laiku konsultuotis su patyrusiu specialistu - vaikų hematologu. Jis įvertins limfmazgio vietą, konsistenciją, dydį, bendrą vaiko būklę, esant reikalui, paskirs ultragarsinį ar kitus vaizdinius tyrimus. Atliekami ir bendrieji kraujo tyrimai, tačiau jų rodikliai nėra tokie svarbūs piktybinės ligos (pvz., limfomos) diagnostikai. Tiksliausias tyrimas, kai įtariama piktybinė liga - limfmazgio biopsija. Ji atliekama visais atvejais, kai yra bent menkiausias limfomos įtarimas, arba, kai skiriant gydymą, limfmazgis nemažėja.

Iš p. Jūratės pasakojimo atrodytų, kad jos sūnui yra su lėtine infekcija (adenoidais) susijęs limfmazgio padidėjimas, nedaug reaguojantis į gydymą antibiotikais. Tokiu atveju mes dažniausiai patariame limfmazgį stebėti, ar nedidėja. Nors tiksliau pasakyti, kokia limfmazgio padidėjimo priežastis ir ar nėra piktybinės ligos, galima tik apžiūrėjus ir ištyrus vaiką.

Jei Jums, p. Jūrate, kyla abejonės ar nerimas, Jūs visada galite kreiptis į specialistus vaikų hematologus, konsultuojančius LSMUL Kauno klinikose Vaikų konsultacinėje poliklinikoje.


VLmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų