Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Vaistai nuo osteoporozės gali susilpninti kaulus

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-03-13 00:02:46

Naujas tyrimas, paskelbtas Nacionalinės osteoporozės draugijos (National Osteoporosis Society), parodė, kad vaistai, skirti kaulams sustiprinti, iš tiesų gali juos silpninti, – rašo bbc.com.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Mokslininkai iš Londono imperatoriškojo koledžo (Imperial College London) ištyrė pacientų, patyrusių šlaunikaulio lūžį ir vartojusių bifosfonatus, kaulų struktūrą. Pastebėta, kad minėtų vaistų vartojimas yra susijęs su mikroįtrūkimų kauliniame audinyje atsiradimu ir paverčia juos trapesniais bei labiau linkusiais lūžti.

Kaulų struktūros pokyčiai yra normali senėjimo dalis, bėgant metams daugiau ar mažiau paliečianti kiekvieną. Deja, vienų žmonių kaulai praranda tankumą greičiau nei kitų, o tai lemia osteoporozės – sisteminės griaučių ligos, kuriai būdinga maža kaulų masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai ir dėl to padidėjęs kaulų trapumas ir polinkis lūžti. Vien Jungtinėje Karalystėje osteoporoze serga 3 mln. žmonių.

Yra nemažai veiksnių, didinančių osteoporozės išsivystymo riziką: moteriška lytis, baltoji rasė, vyresnis amžius, estrogenų trūkumas (ankstyva menopauzė), maža kūno masė, rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, kalcio ir vitamino D stoka maiste, kitos ligos ar kai kurie vaistai.

Pradžioje osteoporozė nesukelia jokių simptomų. Dažnai pirma, bet vėlyva, ligos apraiška būna lūžis (įvyksta savaime ar dėl mažos traumos). Ligos pradžioje labiausiai pažeidžiami dilbio kaulai ir stuburo slanksteliai. Pavojingiausi yra šlaunikaulio kaklo lūžiai, kurie dažniausiai būna sulaukus 65-70 metų ir vyresniems žmonėms. Dažnai osteoporozė pasireiškia stuburo slankstelių lūžiais, kurie, nors ir lydimi skausmo, dažnai nepastebimi, tačiau matoma, kad atsirado kupra, sumažėjo ūgis.

Bendrosios priemonės, skiriamos gydymui, apima koreguojamųjų rizikos veiksnių mažinimą, fizinio aktyvumo skatinimą, sveikos mitybos principų laikymąsi, gaunant pakankamai kalcio ir vitamino D, kasdienį bent 10 minučių buvimą saulėje. Viena iš medikamentinio gydymo priemonių yra vaistai, veikiantys kaulinio audinio apykaitą, pavyzdžiui, bifosfonatai (alendronatas, etidronatas, rizendronatas). Jie pasirenkami pomenopauzinei, vyrų ir gliukokortikosteroidų sukeltai osteoporozei gydyti.

Vis dėlto gydytojams nerimą kelia lūžiai, kuriuos patiria vyresni žmonės, jau kurį laiką gaunantys medikamentinį gydymą. Tad naujame tyrime paimta ir analizuota 16 šlaunikaulio lūžius patyrusių pacientų kaulų pavyzdžiai. „Norėjome pažiūrėti, ar vartojančiųjų bisfosfonatus kaulai yra tvirtesni ar trapesni nei tų, kurie negauna gydymo. Deja, gautas rezultatas yra nedžiuginantis. Radome mikroskopinius įtrūkimus pacientų, vartojančių bifosfonatus, kauluose“, – komentavo mokslininkai.

Žinoma, toks stebinantis rezultatas gautas mažos apimties tyrime, todėl, pasak mokslininkų, neverta skubėti su išvadomis, dėl mikroskopinių įtrūkimų verta atidžiau stebėti šiuos vaistus vartojančius pacientus ir ateityje atlikti išsamesnę studiją.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų