Trombocitų agregaciją ir krešėjimą slopinantis vaistas klopidogrelis organizme nėra veiklus, jis paverčiamas į aktyvias medžiagas. Už šį procesą atsakingi tam tikri fermentai, vadinami citochromais. Pacientams, kurių citochromo P-450-2C19 (kitaip vadinamo CYP2C19) aktyvumas sumažėjęs arba fermentas visiškai neaktyvus, krešėjimą slopinančių medžiagų susiformuoja mažiau. O tokių pacientų yra ne tiek jau ir mažai, apie 30 proc.
Tai atskleidė ELEVATE-TIMI-56 randomizuotas tyrimas, kuriame stebėti 333 pacientai. Tiriamiesiems buvo nustatytas genotipas ir minėtų citochromų būklė. Pacientai pagal genų rinkinį buvo suskirstyti į sumažėjusio fermento aktyvumo ir normalaus fermento aktyvumo grupes. Standartinį genotipą turintiems pacientams buvo skiriama 75 mg arba 150 mg klopidogrelio. Nepakankamai aktyvų fermentą turintiems pacientams skirta 75 mg, 150 mg, 225 mg arba 300 mg vaisto. Visiems tiriamiesiems buvo nustatomas trombocitų blokavimo vaistų efektyvumas.
Pasirodė, jog skiriant tris kartus didesnę klopidogrelio dozę (225 mg), heterozigotinį fermento alelį ir susilpnėjusį citochromo aktyvumą turintys pacientai buvo gydomi adekvačiai, tai yra nustatyta tokia pat efektyvi trombocitų blokada kaip ir standartinį genotipą turintiems ligoniams, gaunantiems įprastą vaisto dozę (75 mg).
Keletui tyrime dalyvavusių pacientų, kuriems buvo nustatytas retas visiškas fermentą koduojančio geno nebuvimas (homozigotinis alelis), netgi skiriant maksimalią 300 mg vaisto dozę, nepavyko pasiekti pakankamo trombocitų aktyvumo slopinimo. Tyrimas nebuvo skirtas nustatyti klinikiniam skirtingų vaisto dozių efektyvumui, todėl šiuo klausimu duomenų dar nepakankamai.
Anot gydytojos kardiologės Jūratės Anušauskienės, didžiausia šio tyrimo nauda yra pacientams po intervencinių procedūrų - kad nebūtų stentų ar šuntų retrombozės.
Klopidogrelis kardiologiniams ligoniams paprastai skiriamas po miokardo infarkto 6 mėnesius, po nestabilios krūtinės anginas - 4 mėnesius, po stentavimo ir šuntavimo -4 mėnesius. Šį laikotarpį vaistas kompensuojamas, o rekomenduojama vartoti po intervencijų iki metų, - “Vakarų Lietuvos mediciną” informavo gydytoja kardiologė.
Tačiau, - pažymėjo portalo konsultantė, - ne visi pacientai vienodai reaguoja į klopidogrelį, t. y. ne visiems pasiekiamas pakankamas trombocitų aktyvumo slopinimas.
Beje, šį pusmetį Respublikinė Klaipėdos ligoninė planuoja įsigyti aparatą, kuris nustato trombocitų aktyvumo slopinimą tiek klopidogreliui, tiek aspirinui.
"Mes efektyviau galėsime gydyti, parinkti dozę ar pakeisti kitu, panašiu į klopidogrelį vaistu. Šie tyrimai brangūs, todėl pacientai bus atrinkti pagal griežtas indikacijas. Na, o norintieji sužinoti, ar verta gerti šiuos vaistus, galės gauti mokamą paslaugą. Šiuo metu toks aparatas yra Jūrininkų ligoninėje”, - pasakojo šios ligoninės Kardiologijos skyriaus vedėja.
Šaltinis
Mega JL etal. Dosing clopidogrel based on CYP2C19 genotype and the effect of platelet reactivity in patients with stable cardiovascular disease. JAMA 2011; 206: 2221-8