Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Vaistų dozavimas sergant inkstų funkcijos nepakankamumu lieka didelė problema

vlmedicina.lt | 2013-10-03 00:01:31

Visiems žinoma, jog ligoniams, kenčiantiems nuo inkstų funkcijos sutrikimo, dažnai reikia skirti mažesnes vaistų dozes. Neseniai atlikta analizė parodė, kad norint surasti tinkamą  vaistų dozę konkrečiam pacientui, reikia nemažai pavargti.

Arvydas Dargevičius
A. Dargevičiaus nuomone, lengviausia suklysti parenkant vaisto dozę tuomet, kai neįvertinama inkstų funkcija prieš gydymą ir jo metu. Redakcijos archyvo nuotr.

Duomenys ir informacija – skirtinga

Mokslininkai pasirinkto 61 medikamentą, kurių skyrimas esant sutrikusiai inkstų funkcijai turi būti įvertinamas ir perskaičiuojamas. Buvo išanalizuotos 5 duomenų bazės ir lyginta jose pateikiama informacija. Buvo nagrinėjamas inkstų funkcijos sutrikimo apibrėžimas, klasifikacija, vaistų dozavimo patarimai ir kiti nurodymai. Apibendrinant ši informacija buvo lyginama.

Mokslininkai nustatė labai blogą kiekybinių duomenų koreliaciją tarp skirtingų šaltinių. Kokybiniai duomenys ir informacija buvo irgi pateikiama labai skirtingai. Taip pat rekomendacijos naudojo nevienodas inkstų funkcijos sutrikimo klasifikacijos sistemas.

Dozė parenkama atsižvelgiant į inkstų funkciją

Vaistų, kurie pašalinami iš organizmo per inkstus, dozė parenkama pagal inkstų funkciją, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino gydytojas nefrologas Arvydas Dargevičius.

„Inkstų funkcija nustatoma įvertinant glomerulų filtracijos greitį (kiekybinis inkstų funkcijos įvertinimas), klinikinėje praktikoje tai kreatinino klirensas. Tiksliausias metodas (auksinis standartas) - išmatuoti kreatinino koncentraciją kraujyje ir paros šlapime, glomerulų filtracijos greitis suskaičiuojamas pagal specialią formulę. Be šio būdo, praktikoje plačiai naudojami supaprastinti inkstų funkcijos įvertinimo metodai (nerenkant paros šlapimo), tik išmatuojant kreatinino koncentraciją kraujyje, žinant paciento amžių ir svorį, suskaičiuojama pagal specialias formules. Su tam tikromis išlygomis tai pakankamai tikslu. Pagal formules mes nebeskaičiuojam, aš asmeniškai atlieku tai aplikacijos mobiliame telefone pagalba. Žinant paciento inkstų funkciją (glomerulų filtracijos greitį), vaistų, kurie šalinami pro inkstus, dozė ir skyrimo intervalai parenkami pagal glomerulų filtracijos greitį.  Informacija apie vaistų dozavimą yra vaistų žinynuose ir duomenų bazėse internete. Aš naudoju MEDSCAPE aplikaciją mobiliajame telefone, ji dažnai atnaujinama, nemokama“, - paaiškino A. Dargevičius.

Lietuvos gydytojams, gydytojo duomenimis, prieinami visi informacijos šaltiniai. Respublikinės Klaipėdos ligoninės, kurioje dirba A. Dargevičius, specialistai naudojasi internetinėmis duomenų bazėmis ir vaistų žinynais.

Lengviausia suklysti parenkant vaisto dozę, A. Dargevičiaus nuomone, neįvertinus inkstų funkcijos prieš gydymą ir jo metu. „Vaistų koncentracijos, inkstams juos nepakankamai šalinant, tampa toksiškos. Tada vaistas tampa nuodu“, - paaiškino nefrologas.

Dializuojamiems pacientams vaistai dozuojami pagal tuos pačius principus - vaistų, kurie šalinami per inkstus, dozės sumažinamos, vertinant jų glomerulų filtracijos greitį kaip minimalų. Konkrečios dozavimo rekomendacijos yra žinynuose. Vaistai, kurie pašalinami dializės procedūros metu, - sakė pokalbininkas, - skiriami po dializės. Yra vaistų, kuriuos dializuojamiems galima skirti tik sekant jų koncentraciją kraujyje.

Šaltinis

Khanal A et al. Dose adjustment guidelines for medications in patients with renal impairment: How consistent are drug information sources? Int. Med. Journ. DOI: 10.1111/imj.12291.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Uostamiesčio ligoninė atidarė modernų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) atidarė naują Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Tai reikšmingas žingsni...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų