Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Vaistų nuo skausmo vartojimo klaidos ir galimas šalutinis poveikis

Šaltinis: vlmedicina | 2024-04-12 11:06:45

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų. Vis dėlto specialistai pastebi, kad nemažai žmonių šiuos vaistus vartoja klaidingai, taip keldami pavojų sveikatai. Kokias dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas daro lietuviai, kokį poveikį tai gali turėti sveikatai ir kaip išsirinkti sau tinkamus skausmą malšinančius medikamentus?

Vaistų pasirinkimą turėtų nulemti veikliosios medžiagos saugumas ir efektyvumas / Asociatyvioji nuotr.

Dažnai perdozuojama, nesikonsultuojama su specialistais

Pasak vaistininko Igno Popos, viena esminių klaidų, kurias daro vaistus nuo skausmo vartojantys žmonės, yra rekomenduojamos paros vaisto dozės viršijimas.

„Kai pacientus vargina stiprus skausmas, jie dažnai nepaiso rekomenduojamų maksimalių vaistų dozių ir patys priima sprendimą, kokius vaistus pasirinkti ir kokiomis dozėmis vartoti. Tokį sprendimą priimantį pacientą, kurį vargina skausmas, galima suprasti, tačiau tai yra labai rizikinga – nesilaikant vaistų gamintojo rekomendacijų, kyla rimtų sveikatos rizikų, pavyzdžiui, pažeisti kepenų ar skrandžio veiklą. Ir tai galioja net jauniems bei jokių sveikatos nusiskundimų neturintiems žmonėms“, – pranešime žiniasklaidai sako vaistininkas.

Jis priduria, jog vaistų pasirinkimo klausimu yra rekomenduojama konsultuotis su specialistais – gydytojais, vaistininkais. Jie, žinodami paciento sveikatos istoriją, buvusius ir esamus nusiskundimus, pasiūlys tinkamiausius medikamentus. Specialistas atkreipia dėmesį, jog vadovautis šeimos narių ar draugų rekomendacijomis nevertėtų, nes tai gali ne vien neatnešti norimų rezultatų, bet ir dar labiau pabloginti esamą situaciją.

Vaistininkui antrina šeimos gydytoja, Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Jurga Dūdienė. Pasak jos, būtina atidžiai įvertinti vaistuose esančias veikliąsias medžiagas ir jokiu būdu jų nemaišyti. Specialistė akcentuoja, kad maišant skirtingų gamintojų vaistus kyla perdozavimo rizika, kuri gali baigtis rimtomis skrandžio problemomis.

„Jeigu maišomos medžiagos, kol jos dar nenustojusios veikti, šalutinio poveikio pavojus gali itin sustiprėti – pavyzdžiui, pasireikšti kraujavimas iš skrandžio, kurį žmogus gali pastebėti jau po savaitės vartojamo tokio vaistų „kokteilio“. Toks kraujavimas gali sukelti įvairaus sunkumo ir pobūdžio negalavimus, kylančius dėl išsivystančios mažakraujystės. O jeigu tai yra ūmus kraujavimas iš virškinamojo trakto – žmogui reikalinga skubi chirurginė pagalba“, – teigia gydytoja.

Šalutinis poveikis galimas skrandžiui, širdžiai, kraujagyslių sistemai

Gydytoja dalijasi, jog vienas dažniausiai pasireiškiančių šalutinių poveikių, vartojant daugelį vaistų nuo skausmo, yra poveikis virškinamojo trakto sistemai.

„Tačiau šiuo klausimu taip pat pastebiu gajų mitų. Pavyzdžiui, žmonės, prisibijodami žalos skrandžiui, pageidauja geriamus vaistus pakeisti leidžiamais. Visgi realybė yra tokia, kad ir leidžiamas vaistas bet kuriuo atveju patenka į skrandį. Taip yra todėl, nes veiklioji medžiaga per kraujotaką pasiskirsto po visą mūsų organizmą – tai reiškia, kad bet kuris vaistas, nesvarbu, kaip jis patenka į mūsų organizmą, pasiekia skrandį ir turi poveikį jam“, – paaiškina gydytoja.

Ji priduria, kad veikliųjų medžiagų, kurios turi neigiamą poveikį virškinimo sistemai, ypač reikėtų privengti tiems, kurie turi su virškinamuoju traktu susijusių sutrikimų – pavyzdžiui, opaligę ar gastroezofaginio refliukso ligą.

Vaistininkas I. Popa antrina, kad dalis vaistų nuo skausmo kelia šalutinį poveikį širdies bei kraujagyslių sistemai. Tai ypatingai aktualu vyresnio amžiaus senjorams ir žmonės, turintiems širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų.

Tačiau jis akcentuoja, kad tais atvejais, kai vaistų nuo skausmo vartojimas yra neišvengiamas, būtina rinktis medikamentus, kurių veikliosios medžiagos saugumo profilis yra tinkamas konkrečiam pacientui. Tuo tarpu virškinamojo trakto pažeidimų riziką galima sumažinti paraleliai vartojant vaistus, skirtus mažinti skrandžio rūgšties sekreciją.

Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos būtina atsižvelgti renkantis vaistus

J. Dūdienės teigimu, nors visų kategorijų vaistai turi šalutinių poveikių tikimybę, renkantis medikamentus būtina įsivertinti, kad galimų šalutinių simptomų būtų kuo mažiau. Pavyzdžiui, vienas iš dažniausių žmonių pasirinkimų skausmui malšinti yra diklofenakas. Nors ši veiklioji medžiaga efektyviai malšina skausmą, ji taip pat gali pažeisti virškinamąjį traktą ir širdies bei kraujagyslių sistemą.

J. Dūdienė priduria, jog kai kurių Europos šalių skausmo gydymo rekomendacijose yra kategoriškai nurodyta nevartoti diklofenako žmonėms, kurie turi lėtinių ligų. Vietoje jo rekomenduojama rinktis saugesnes veikliąsias medžiagas – naprokseną ar ibuprofeną.

I. Popos teigimu, vaistų pasirinkimą turėtų nulemti du pagrindiniai faktoriai – veikliosios medžiagos saugumas ir efektyvumas.

„Pirmojo pasirinkimo vaistas gali priklausyti nuo individualios paciento sveikatos situacijos ir skausmo pobūdžio. Tuo tarpu vaisto saugumas ir efektyvumas priklauso ne tik nuo veikliosios medžiagos pasirinkimo, bet taip pat ir nuo vaisto dozės. Siekiant maksimaliai sumažinti širdies ir kraujagyslių sistemos nepageidaujamų komplikacijų riziką, viena saugiausių ir efektyviausių skausmą ir uždegimą mažinančių veikliųjų medžiagų, prieinamų Lietuvoje, yra naproksenas“, – teigia I. Popa.

Vaistininkui antrina ir J. Dūdienė: „Pagal stiprumą naproksenas nenusileidžia nei diklofenakui, nei ibuprofenui, nei injekciniams vaistams, o pagal saugumą – juos pralenkia“.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dantų priežiūra vyresniame amžiuje reikalauja dar daugiau dėmesio ir pastangų
Kad galėtume džiaugtis sveikais, tvirtais dantimis, turime jais tinkamai rūpintis nuo pat mažumės bei visą gyvenimą. Ne...
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų