Privačių darželių tinklo „Vaikystės sodas“ įkūrėja dr. Austėja Landsbergienė teigia, kad valstybinių lygiu parengtos vaikų mitybos gairės būtų naudingos ir tėvams, ir vaikams, ir ugdymo įstaigų darbuotojams. „Esama daugybės požiūrių, kokia mityba tinkamiausia vaikui. Nuomonių įvairovė reikalinga, bet informacijos amžiuje ne visi geba atsirinkti patikimus žinių šaltinius. Vaikų mitybos specialistų parengtos rekomendacijos galėtų tapti patikimu pamatu, kuriuo remiantis būtų užtikrinama optimali vaikų mityba ir formuojami sveikos gyvensenos įpročiai“, – sako dr. A. Landsbergienė.
„Tai, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos ekspertai rengia bendras trijų šalių vaikų mitybos rekomendacijas, sveikintina. Rekomendacijos, gairės padėtų spręsti vaikų mitybos problemas, o jų yra nemažai. Štai UNICEF tyrimas parodė, kad mūsų šalyje vaikai valgo labai mažai vaisių. Savo darželyje matome išlikusių per šimtmečius susiformavusių mitybos įpročių, kurie turbūt nebėra tinkami drastiškai pasikeitusiame pasaulyje. Naujausi tyrimai rodo, kad viena iš nutukimo ir kitų su mityba susijusių problemų priežasčių – vaikų permaitinimas, skatinimas suvalgyti viską, kas yra lėkštėje, nors šis įprotis dar prieš 100 metų tikriausiai buvo reikalingas išgyvenimui.
Įdomu tai, kad sulaukiame vis daugiau tėvų, pasirinkusių vegetarišką mitybos būdą. Dar prieš dešimt metų toks požiūris buvo retenybė, bet šiandien susiduriame su daugybe tėvelių, norinčių, kad jų vaikai nevalgytų mėsos. Tokias atvejais tariamės ir diskutuojame, sakome, kad vaikas, kitaip nei suaugusieji, turi augti ir vystytis, todėl jam visavertė mityba ypač svarbi. Galbūt sveikatos problemų galima išvengti ir maitinantis vegetariškai. Galbūt tėvai iš tiesų yra tokie rūpestingi, kad sugeba parinkti turtingą ir visavertį racioną be mėsos. Bet tai sudėtingas procesas, ir jeigu neužsiimi vien tik juo, gali iškilti įvairių rizikų.
Savo darželyje laikomės vidurio kelio, formuodami sveikos mitybos, sveikos gyvensenos įpročius remiamės įrodymais pagrįstu moksliniu požiūriu. Turime nupieštą sveikos mitybos piramidę su vaisiais, daržovėmis ir kitais produktais bei paaiškinimais, ką jie duoda. Darželyje geriame vandenį, nesaldintą arbatą – jokių limonadų, gėrimų su saldikliais.
Būna, kad tėvai įdeda vaikams šokoladukų, pirktinių glaistytų sūrelių, o kai mes keičiame juos į vaisius ir daržoves, sako – „mano vaikas to nevalgys, jis nemėgsta“. Nieko panašaus, vaikus tereikia mokėti sudominti. Kodėl sausainius kepame įvairių formų, o daržovė ar vaisius negali būti kiškučio ar širdelės formos? Susidomėję naujovėmis, jau po kelių dienų vaikai nori vaisių ir daržovių, o saldainiai ir šokoladai tampa nebeįdomūs“.
Dr. Austėjos Landsbergienės mintis užrašė Mindaugas Savickas