Penktadienis, 2024.12.20
Reklama

Varfarinas geriau nei aspirinas?(2)

2012-09-27 00:06:39

Vaistai
Varfarinas yra pranašesnis už aspiriną. © Fotolia.com

Varfarinas (kitaip – orfarinas) yra pranašesnis už aspiriną, mažinant kardiovaskulinių komplikacijų riziką, ypač pacientams iki 60 metų amžiaus ir sergantiems širdies nepakankamumu su mažesne išmetimo frakcija. Šiems pacientams, vartojant varfariną, tikimybė susirgti insultu ar mirti yra net 37 proc. mažesnė nei tiems, kurie vartoja aspiriną. Beje, be žymesnio kraujavimo rizikos.

Kuris geresnis?

Širdies nepakankamumu sergantys pacientai turi didesnę trombozės, insulto ar staigios mirties riziką. Šių būklių prevencijai paprastai skiriamas aspirinas ar varfarinas – krešumą mažinantys preparatai.  Pastaruoju metu tarp mokslininkų nerimsta diskusijos, kuris šių preparatų yra geresnis.

Nepaisant visų aspirino privalumų, jo taikymas širdies nepakankamumu sergantiems pacientams vertinamas kontraversiškai. Vien todėl, kad trūksta įrodymų dėl aspirino sąveikos su ACE inhibitoriais, plačiai vartojamais širdies nepakankamumui gydyti.

Priemonės lygiavertės?

Neseniai paskelbti tyrimo rezultatai parodė, kad tiek aspirinas, tiek varfarinas kaip profilaktinės priemonės yra lygiavertės. Vartojant aspiriną (325 mg per parą) mirčių, išeminio insulto ar intrakranijinių hemoragijų skaičius siekia 8 proc., o varfariną - 7,5 proc.

Metaanalizės WARCEF tyrimo metu buvo  analizuojami 2305  pacientų, kurių širdies išmetimo frakcija 35 proc. arba mažesnė, duomenys. Pacientams buvo randomizuotai taikomas dvigubai aklas būdas, gydant aspirinu ar varfarinu. Siekiamas INR rodiklis -2,0 – 3,5.  

Analizė parodė, kad vartojant varfariną išeminio, hemoraginio insulto ar bet kokios kilmės mirties rizika yra mažesnė nei vartojant aspiriną. Daug  didesnė jo nauda pažymėtina 60 metų ir jaunesnio amžiaus pacientams.

Nors didelio kraujavimo rizika jaunesniems pacientams vartojant varfariną  buvo šiek tiek didesnė (3,0 vs 2,3) nei vartojant aspiriną, tačiau ji buvo ne tokia didelė, kaip vyresnio amžiaus pacientams.  Čia jos dažnis išaugo 2,73 karto (8,0 vs 3,0).

Susumavus  visus analizės duomenis buvo nustatyta, kad varfarinas 60 metų ir jaunesniems pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, yra efektyvesnis nei aspirinas.

Tačiau mokslininkai mano, kad aspirinas yra ir bus plačiausiai vartojamas  antitrombinis preparatas, sergant širdies nepakankamumu su sinusiniu ritmu mažiausiai penkerius ateinančius metus.

Abu geri ir turi savo vartojimo indikacijas

Gydytoja kardiologė Jūratė Anušauskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad varfarinas - tai netiesioginio veikimo antikoaguliantas. Jo paskirtis - sumažinti kraujo krešumą esant trombozės rizikai ir išvengti trombo išplitimo jai atsiradus. O aspirinas slopina kraujo plokštelių sulipimą ir saugo nuo krešulių (trombų) susidarymo kraujagyslėse. 

„Jų veikimo vieta į krešėjimo sistemą skiriasi, todėl skiriasi ir jų indikacijos. Išeminei ligai gydyti ir jos profilaktikai skiriamas aspirinas, esant prieširdžių virpėjimui  - orfarinas. Yra situacijų, kai skiriami abu preparatai. Abu labai vertingi, tik orfarino atveju reikalinga nuolatinė kraujo krešumo kontrolė, o tai yra nepatogu. Dabar jau mūsų arsenale yra du nauji antikoaguliantai: „Xarelto“

ir „Pradaxa“, jų veikimo nereikia monitoruoti, o savo veikimu prilygsta orfarinui. Širdies nepakankamumo atveju, jeigu yra prieširdžių virpėjimas, orfarinas yra nepamainomas, ir tik tais atvejais, kai yra ir išeminė liga, papildomai vartojamas aspirinas. Taigi abu vaistai yra labai geri ir turi savo skyrimo indikacijas“, - pasakojo gydytoja kardiologė.

Ji pabrėžė, kad kardiologai remiasi Europos ir Amerikos kardiologų nuorodomis, kur labai aiškiai yra apibrėžtos šių vaistų vartojimo indikacijos. 

„Yra atliekami įvairūs tyrimai, kurie sukelia diskusijas ir nuteikia apmąstymams, tačiau kol to nepatvirtina autoritetingos komisijos, kol neįtraukia į nuorodas, rekomenduojama neskubėti“, - sakė „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantė. 

vlmedicina.lt

Šaltinis

Homma S, et al "Warfarin versus Aspirin in Patients with Reduced Cardiac Ejection Fraction (WARCEF) Trial" HFSA 2012

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų