Šiuo metu Lietuvoje donorinio organo ar audinio persodinimo laukia 18 vaikų (inksto transplantacijos laukia 2, širdies – 6, kepenų – 6, ragenos – 4 vaikai). Lietuvoje atsiranda vis daugiau žmonių, pritariančių kilniai donorystės idėjai ir sutinkančių dovanoti mirusių artimųjų organus, kad kažkam būtų suteiktas šansas gyventi. Kalbėdami apie vaikus, organų donorystės sąvokai suteikiame kitokią prasmę. Žmonėms, kurie netenka atžalų, dovanoti jų organus kitų gyvybėms gelbėti yra nepaprastai sunku, tiesiog tuo metu galvoti apie kitus nėra lengva užduotis. Tačiau įkvepiančių pavyzdžių būna.
Šių metų birželio 27 d. bus lygiai metai, kai Lietuvoje buvo atlikta neeilinė širdies persodinimo operacija 4 mėnesių kūdikiui. Nors vilčių sulaukti donorinės širdelės beveik nebuvo, stebuklas įvyko – sėkmingai atlikta transplantacija išgelbėjo kūdikio gyvybę. Mirusio vaiko širdelę dovanoti sutiko šeima iš Latvijos, skaudžią akimirką užjautusi Lietuvoje su įgimta širdies liga gimusį kūdikį.
Lietuvoje galima ir gyvoji donorystė, kai inkstą sergančiajam gali dovanoti vaiko tėvai, broliai ar seserys, tetos ar dėdės. Jeigu paciento ir donoro medicininiai rodikliai atitinka, organo laukimo laikas žymiai sutrumpėja. Medicinai sparčiai žengiant į priekį, jau yra galimybė inkstų transplantacijas atlikti ir esant skirtingoms kraujo grupėms. Tėvai vaikui gali dovanoti ir dalį kepenų.
Gera sveikata – visaverčio gyvenimo rodiklis. Sveiki vaikai – mūsų džiaugsmas. Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga linkime visiems mažiesiems stiprios sveikatos.
Nacionalinis transplantacijos biuras