Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Vasarą vagis vilioja atidaryti ligoninių palatų langai

Ligita Sinušienė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-06-14 00:02:56

Kai kas į ligoninę vyksta stiprinti ne sveikatą, o pagerinti savo materialinę padėtį. Kad ir nežymiai – vienu kitu mobiliojo telefono aparatu, viena kita grynųjų kupiūra, o jei labai pasiseka – net ir kompiuteriu. Per metus vien Kauno ligoninėse užfiksuojama apie pusšimtį vagysčių, o per visą Lietuvą šie skaičiai gerokai viršija šimtą. Vasarą pacientams derėtų būti ypač atsargiems, nes vagys į palatas įlipa net ir pro atidarytus langus.

Vasarą pacientams derėtų būti ypač atsargiems, nes vagys į palatas įlipa net ir pro atidarytus langus. © VLMEDICINA.LT asociatyvioji nuotr.

Vogti – kaip į darbą

Daugiausiai nuo ilgapirščių nukenčia didžiausios sveikatos priežiūros įstaigos, pavyzdžiui, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikos, kuriose ir žmonių judėjimas didžiausias. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio laikinoji vedėja Odeta Tumelytė portalui pasakojo, kad iš per metus užfiksuojamo pusšimčio vagysčių ligoninėse didžioji padaroma šiose klinikose. Kitose apskrities ligoninėse vagysčių atvejai – tik pavieniai.

Didžiausias pavojus pacientų bei jų artimųjų daiktams iškyla išimtinai dienos metu – pacientų lankymo arba procedūrų metu, kuomet šie išeina iš palatų, daiktus palikdami be priežiūros. Dažniausiai vagiamos rankinės, piniginės, pinigai, mobiliojo ryšio telefonai.

“Visi vagysčių atvejai panašūs, - portalui pasakoja O. Tumelytė. – Vienas iš įsimintiniausių įvykių: buvo sulaikyta moteris, kuri LSMU Kauno klinikose padarė ne vieną vagystę. Į ligoninę ji atvykdavo iš kito miesto ir eidavo „kaip į darbą“. Pastebėjusi, kad pacientai išeina iš palatos, be priežiūros palieka daiktus (rankines, telefonus, pinigus), ji juos pasiimdavo ir ligoninės tuneliais greitai pasišalindavo iš teritorijos. Kitas – irgi įsimintinas atvejis, kuomet pacientė išėjo iš palatos pakalbėti telefonu. Tuo metu į palatą įėjo nepažįstama moteris ir palatoje gulėjusiai kitai pacientei prisistatė išėjusios moters drauge. Po kelių minučių viešnia pacientės paklausė, kelinta valanda. Tokiu būdu nukreipusi jos dėmesį pasisavino svetimą piniginę ir išėjo”.

Atskleisti visų vagysčių sveikatos priežiūros įstaigose, deja, nepavyksta. Pašnekovės teigimu, tam trukdo tai, kad dažniausiai nei palatos, nei koridoriai nėra stebimi vaizdo kameromis, o įstaiga sulaukia didelių žmonių srautų, vagiama dažniausiai palatose nesant pacientams, todėl daugeliu atvejų liudytojų nėra.

“Palatos nėra rakinamos, nes prioritetas teikiamas tam, kad personalas lengvai patektų pas pacientą. Apskritai ligoninė yra specifinis objektas, kurio paskirtis – visų pirma saugoti žmogaus sveikatą, gyvybę, o ne asmeninius daiktus”, - sakė O. Tumelytė.

Vis dėlto pareigūnė įsitikinusi, kad kiekviena papildoma vaizdo stebėjimo kamera būtų puiki prevencinė priemonė, galinti padėti išvengti nusikalstamų veikų bei jas ištirti.

“Vagysčių sumažėtų ir įrengus rakinamas spinteles, dėtuves, kuriose galėtų būti paliekami daiktai. Pareigūnai nuolat primena, kad kiekvienas nepamirštų ir pats saugoti asmeninių daiktų, t. y. nepaliktų jų be priežiūros, nepatikėtų jų nepažįstamiems asmenims”, - pabrėžė kaunietė.

Vagia ir iš gydytojų kabinetų

Marijampolės apskrities ligoninėse pernai buvo užfiksuotos dvi vagystės, atskleista viena, 2014 m. padarytos šešios, atskleistos trys. Dviem atvejais nukentėjusysis su skriaudiku susitaikė, vienu atveju vagystei buvo sutrukdyta. Visais atvejais vogta šaltuoju metų laiku – nuo sausio iki balandžio mėnesio, tad, remiantis policijos suvestinių ataskaitomis, vasarą pacientai lyg ir turėtų pagrindo jaustis saugesni. Iš Marijampolės pacientų vagiami tie patys daiktais, kaip ir Kaune. Tiesa, vienu atveju nukentėjo įstaigos darbuotojas, kai iš gydytojo kabineto buvo pavogtas mobilusis telefonas ir piniginė su 30 eurų.

Nuo šių metų pradžios iki vasaros Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje užregistruotos penkios vagystės ligoninėse. Pagal paskutinių metų tendenciją, vagiama ne vasarą, bet žiemą, esant tamsesniam paros metui. Nors dažniausiai iš pacientų vagiami mobilieji telefonai, šiemet vasario vidury iš Regioninės Telšių ligoninės Priėmimo skyriaus persirengimo patalpos dingo vyriška striukė ir megztukas. Įtariamieji buvo operatyviai sulaikyti.

Įlipa pro langą

Tauragės apskrityje labiausiai nuo ilgapirščių nukenčia Šilutės ligoninė – joje pernai užfiksuotos keturios vagystės, Tauragėje ir Šilalėje – po vieną. Nors tokie atvejai ir reti, bet pareigūnai perspėja, kad šiuo metų laiku ypač didesnio atsargumo reikia laikytis pirmojo aukšto palatų pacientams. Mat vagys vasarą visai suįžūlėja ir įlipa tiesiog pro langus.

Apvagiami ir pacientai, ir personalas. Iš pastarųjų bandoma pasisavinti pinigines su dokumentais, iš pacientų – mobiliuosius telefonus.

“Galime daryti prielaidą, kad vagystės ligoninėse įvyksta todėl, jog ten filmavimo kameromis stebimi tik pagrindiniai koridoriai, o palatose ar kabinetuose esantys daiktai neretai paliekami be priežiūros“, - svarsto Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos grupės specialistė Rūta Janavičiūtė.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyresniosios specialistės Jūratės Albrektienės pastebėjimu, dažniau apvagiami nerūpestingi pacientai, palatose paliekantys daiktus, pinigines be priežiūros. Kai kurie asmeninių daiktų pasigenda pabudę iš miego. Kaip atskirą vagysčių rūšį uostamiesčio pareigūnai įvardija anksčiau buvusias dažnas vagystes iš automobilių prie Gimdymo namų.

Nukenčia ir pati įstaiga

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos pirmininkas Stasys Gendvilis portalui mini dar vieną vagysčių rūšį, kai bandoma pasisavinti stambesnį turtą, priklausantį pačiai įstaigai.

„Yra pasitaikę atvejų, kai iš priėmimo skyriaus, kuomet atvežami pacientai, o personalo trūksta, yra pavogti kompiuteriai, bandyta net išnešti kompiuterį serverį, nupjauti laidai, - pasakojo VLMEDICINA.LT pašnekovas. – Tačiau vagys buvo greitai sulaikyti. Operatyvumui padeda ir tai, kad tokiose rizikos zonose, kaip priėmimo skyriai, šiais laikais jau yra įrengtos vaizdo kameros. Be to, paprastai vagys būna iš artimos aplinkos, žinomi vietos policijai, tad juos ir sučiupti pavyksta greičiau“.

S. Gendvilio pastebėjimu, nesaugiausios yra pirmojo aukšto palatos - į jas šiltuoju metų laiku vagys įlipa tiesiog pro atidarytus langus. Todėl vasarą pacientai turėtų būti ypač atsargūs.

Naudingi patarimai

Pareigūnai perspėja pacientus nepalikti vertingų daiktų be priežiūros, juos neštis kartu su savimi į visas procedūras arba palikti artimųjų bei pažįstamų asmenų priežiūrai. Įvairiems daiktams apsaugoti - naudoti turto apsauginio žymėjimo priemones: spaudus, lipdukus, trafaretus, nematomus ir nepanaikinamus dažiklius, taškinius žymeklius, elektroninę identifikavimo įrangą. Nuosavybės žymėjimas suteikia didesnes galimybes operatyviau atskleisti vagysčių atvejus. Patirti mažesnių nuostolių padeda ir vertingų daiktų draudimas.

Personalo darbuotojams derėtų nepalikti atrakintų kabinetų durų, o įstaigų vadovams pasirūpinti didesniu vaizdo stebėjimo kamerų skaičiumi tiek patalpose, tiek lauko teritorijoje.

Visais atvejais pastebėję įtartinus asmenis informuokite ligoninės personalą ar skambinkite Bendrojo pagalbos centro telefonu 112.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: vagystė
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų