Antradienis, 2025.01.28
Reklama

Vasaros maudynės gali pakenkti lytinei sveikatai

Šaltinis: vlmedicina | 2024-07-23 11:29:38

Sunku įsivaizduoti vasarą ir atostogas be poilsio prie vandens telkinių, tačiau ir šiltuoju metų laikotarpiu mūsų sveikatos tyko įvairūs pavojai, o vienas dažniausių nusiskundimų – šlapimo takų uždegimas. Specialistės atskleidžia, kokie veiksniai gali nulemti lytinės sveikatos sutrikimus, kokie simptomai juos išduoda ir kaip tinkamai rūpintis sveikata vasarą leidžiant laiką prie vandens.

Moterys ant liepto
Vasaros maudynės gali pakenkti lytinei sveikatai / Shutterstock.com

Negalavimas, dažniausiai pasireiškiantis moterims

Šlapimo takų uždegimas, dar vadinamas cistitu, yra vienas dažniausių susirgimų tarp jauno amžiaus moterų, kuris paūmėja būtent šiltuoju metų laiku.

„Cistitą sukelia bakterinės kilmės infekcijos ir moterims šis negalavimas pasireiškia dažniau nei vyrams dėl anatomijos niuansų – moterų šlaplė yra trumpa, todėl bakterijos lengviau gali patekti į šlapimo pūslę“, – pranešime žiniasklaidai sako BENU vaistininkė Laura Mockutė.

Jai pritaria ir medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja urologė Jonė Verikaitė: „Prasidėjus maudynių sezonui, per šlaplę bakterijos gali patekti iš užteršto vandens, o šiluma, drėgmė ir skysčių trūkumas, apsunkinantis šlapimo takų išsivalymą, sukuria palankią terpę bakterijoms daugintis.“

Negydoma infekcija gali apimti inkstus

Atpažinti prasidėjusią infekciją nėra labai sudėtinga, nes vienas pirmųjų simptomų – padažnėjęs šlapinimasis. „Šlapinamasi dažnai ir po nedaug, gali atrodyti, kad ką tik pasišlapinus ir vėl norite į tualetą. Šlapimas patamsėja, tampa drumstas, infekcijai progresuojant, jame gali atsirasti kraujo. Taip pat šlapinantis gali kamuoti skausmas, deginimas“, – pasakoja J. Verikaitė.

Anot medikės, nereikia laukti, kol liga praeis savaime, nes negydoma šlapimo takų infekcija gali pasiekti inkstus.

„Jei prie minėtų simptomų pajuntate ir karščiavimą, šaltkrėtį, skausmą nugaros juosmeninėje dalyje – tai rimtas signalas kreiptis į medikus. Susidūrus su šlapimo takų infekcija, reikalinga gydytojo urologo konsultacija. Atliekami šlapimo tyrimai, kuriais nustatomas ligos sukėlėjas, skiriami medikamentai infekcijai gydyti. Kadangi infekciją sukelia bakterija, reikalingas gydymas antibiotikais“, – sako J. Verikaitė.

Infekcijos priežastys: nuo higienos iki apatinio trikotažo

L. Mockutė teigia, kad vasaros metu vaistinėse pacientai dažnai teiraujasi pirmosios pagalbos priemonių cistitui. „Įvairios arbatos, augaliniai preparatai, gerosios bakterijos yra ypač populiarus pasirinkimas šiltuoju laikotarpiu, kai prasideda maudynės, dienos būna šiltos, o vakarai vėsesni, – teigia ji. – Kitaip tariant, šlapimo pūslės uždegimas dažniau pasireiškia esant temperatūrų svyravimams.” Anot vaistininkės, spanguolių preparatai bei žolelių arbatos gali būti taikomi kaip pagalbinė priemonė, padedanti šlapimo takams greičiau apsivalyti.

Siekiant išvengti su lytine sveikata susijusių negalavimų ir makšties infekcijų, svarbiausia palaikyti nuolatinę asmens higieną, nes patogeninių mikroorganizmų įsivyravimą nulemia sumažėjęs gerųjų bakterijų kiekis ir susilpnėjusi makšties mikroflora.

„Įvairias infekcijas gali sukelti ir nenatūralių audinių apatinis trikotažas, taip pat – susilpnėjęs imunitetas, peršalimas, kontraceptinių priemonių vartojimas. Antibiotikų ir kitų vaistų vartojimas taip pat turi įtakos mūsų lytinei sveikatai“, – priduria vaistininkė.

Lytinė sveikata – nebe tabu

Norint palaikyti gerą lytinę sveikatą, pasak L. Mockutės, rekomenduojama gerti daugiau vandens, vengti saldiklių, kofeino, energinių gėrimų. „Taip pat reikėtų vengti tam nepritaikytų prausimosi priemonių, o esant rimtesnei būklei – kreiptis į medikus, kurie paskirs medikamentinį gydymą“, – teigia vaistininkė.

Anot jos, lytinės sveikatos tema pacientams šiandien jau seniai nėra tabu. „Netgi priešingai – tai labai aktuali tema įvairaus amžiaus žmonėms. Jaustis gerai nori kiekvienas, ypač, kai kalba eina apie lytinę sveikatą. Pastebiu, jog žmonės atvirai pasakoja apie savo problemas, pasitiki specialistais, o komunikacija ir pasitikėjimas užtikrina sklandų problemos sprendimą“, – sako L. Mockutė.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Veiklą pradėjo naujasis Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėžio centras
Nuo sausio 1 d. veiklą pradėjo naujas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėž...
Akušeriai-ginekologai Šiaulių ligoninėje įdiegė modernią laparoskopinę technologiją
Kiekviena naujovė, pradėta taikyti gydymui, suteikia didžiulę naudą ir pacientui, ir metodą taikančiam gydytojui. Respub...
Gimdos kaklelio vėžys. Istorija iš gyvenimo: „Svarbu nebijoti ir tikrintis"
36-erių Toma Stankevičienė šiandien džiaugiasi puikia sveikata ir tuo, kad laiku pastebėta ir įveikta liga nebesugrįžta....
Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo atmintinė: kaip elgtis sutrikus tuštinimuisi?
Kiek kartų per dieną keliaujame į tualetą ir kiek laiko jame praleidžiame; kokia yra išmatų konsistencija bei spalva; ka...
Dr. V. Sidorovas: „Odos vėžį įveikti įmanoma ir sulaukus garbaus amžiaus"
Odos vėžį gydantys specialistai pastebi, kad daugelis žmonių bijo išgirsti vėžio diagnozę, ir tai dažnai tampa pagrindin...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų