Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Veido ir žandikaulio kineziterapija – alternatyva tabletėms

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-12-06 14:35:18

Kenčiantys nuo stiprių galvos skausmų žino, kad skausmus gali išprovokuoti bet kas: maisto netoleravimas, stresas, ryški šviesa ir daug kitų dažnai nekontroliuojamų dirgiklių. Tam tikrais atvejais skausmus gydyti labai padeda veido ir žandikaulių kineziterapija. Apie tai išsamiai pasakoja reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ vyr. kineziterapeutas Juozas Kupčiūnas.

Juozas Kupčiūnas. Pranešimo autorių nuotr.

Kenčiantys stiprius galvos skausmus dažnai būna nusiunčiami pas neurologus, kurie atlieka įvairius vaizdinius tyrimus (ultragarsinius, rentgenologinius ar kt.). Pasitaiko, kad net ir gavus medikamentinį gydymą, skausmai toliau kartojasi. Anot kineziterapeuto J. Kupčiūno, taip yra todėl, kad net ir šiais laikais ne visi medikai vadovaujasi holistiniu požiūriu (holistinis – iš graikų kalbos reiškia vientisas, visas). Taikant holistinę terapiją, gydomos ne atskiros žmogaus organizmo dalys ar ligų simptomai, bet į žmogaus organizmą žvelgiama kaip visumą.

„Dažnai pacientams aiškinu, kad pečių juostos, kaklo raumenų įtampa​ yra tiesiogiai susijusi su skausmo atsiradimu galvos srityje. Įtampa šiuose raumenyse gali sukelti iš pažiūros visiškai nesusijusius su raumenimis simptomus, t.y. akių sausumą ar ašarojimą, ūžesį, spengimą ausyse, galvos svaigimą, „sniegelį“ vaizde, migreninio pobūžio skausmus, galvos įtampos tipo skausmus ir panašiai“, – vardija kineziterapeutas Juozas Kupčiūnas.

Judamojo-atramos aparato sveikata besidomintys žmonės žino, kad visus minkštuosius audinius mūsų kūne gaubia fascijos. (Fascija – tai vientisas jungiamojo audinio pluoštas, pasklidęs visame kūne kaip voratinklis, gaubiantis ir apimantis kiekvieną raumenį, kaulą, nervą, organą bei laikantis viską kartu. Kitaip tariant, fascija – tai plėvė, sudaryta iš elastinių skaidulų, dėl kurių jungiamojo audinio pluoštas geba išsitempti, ir iš kolageninių skaidulų, kurios pasižymi tvirtumo ir stangrumo savybėmis. Kartu šios skaidulos sukuria minkštą ir lanksčią, tačiau tvirtą audinio tekstūrą.) Jeigu dėl vienokių ar kitokių priežasčių sutrinka jėgų pusiausvyra tarp šių išvardytų struktūrų, pirmiausia tai pasireiškia tik simptomais (jutimų pasikeitimais), o problemos nesprendžiant gali atsirasti ir struktūrinių pakitimų.

„Vaizdžiai būtų galima pasakyti, jog tai – kaip didelio stalo staltiesė – nors ir patrauksime tik už vieno jos kampo, visos gėrybės nuo stalo gali nuvažiuoti iš paskos ant žemės“, – vaizdžiai apibūdina kineziterapeutas.

Rasti ir pašalinti priežastį

Dažnai pacientas gali nurodyti konkrečią skaudamą vietą (smilkinio ar žandikaulio srityje) arba parodyti, kur link plinta skausmas (zona už ausų, pakaušio srityje ir pan.) Tokiems simptomams daug įtakos turi ​trigeriniai taškai – ​​tai užspazmavusios raumens sritys, kurios neatsipalaiduoja būdamos ramybės būsenos. Tai tarsi pastovus mėšlungis, tačiau apėmęs ne visą raumenį, o atskirus raumeninių skaidulų pluoštelius.

Tokiais atvejais viena efektyviausių trigerinių taškų šalinimo technikų yra išeminė kompresija. Specialistas, čiuopdamas raumenis, jaučia jų struktūros (tonuso, įtemptumo, elastingumo) pakitimus – taip randa trigerinius taškus ir, juos spausdamas, sutrikdo kraujotaką į užspazmavusį raumeninių skaidulų pluoštą. Tokiu būdu trigeriniai taškai yra atpalaiduojami.

Yra būdų, kaip žmonės gali patys atlikti sau savimasažą ar trigerinius taškus spausti naudodami namie randamas priemones – to mokoma reabilitacijos metu ar apsilankius pasikonsultuoti pas kineziterapeutą. Kartais žmonės nustemba, kai, spaudžiant trigerius peties ar kaklo raumenyse, atsikartoja tipinis žmogų kankinęs skausmas smilkiniuose ar pakaušyje. Tuomet pacientai iš tikrųjų įsitikina, kad pojūčiai viršutinės nugaros dalies ir kaklo raumenyse yra tiesiogiai susiję su skausmais galvoje.

Kita blogos savijautos priežastis – kramtomųjų raumenų pertempimas (angl. hypertonic overuse). Ortognatinė (su kramtymu ir kvėpavimu susijusių struktūrų) sistema žmogui yra prioritetinė. Reikia sutikti, jog jei negalėsime maitintis ar kvėpuoti – mirsime. Todėl smegenys visuomet prioritetizuoja šių sistemų darbą. Jeigu bus pertempta pečių juosta, kaklo raumenys, kramtomieji raumenys turės dirbti kitaip, nei yra prisitaikę, kad padėtų sureguliuoti jėgų pusiausvyrą. Tačiau jie privalės atlikti ir savo pagrindinę – mitybos – funkciją. Todėl dėl tenkančio per didelio krūvio raumenys spazmuoja ir susidaro užburtas ratas.

„Įvairūs raumenų stiprinimo pratimai čia nepadės – jei užspazmavusį raumenį pradėsim stiprinti neadekvačiu krūviu, raumuo spazmuos dar labiau. Todėl pirmiausia būtina spazmuojančius raumenis atpalaiduoti, pašalinti spazmus, o nefunkcionuojančius, per silpnus raumenis – stiprinti“, – reziumuoja specialistas.

Kiek laiko reikia skausmams išgydyti?

Galvos skausmų kompleksinis gydymas gali trukti ilgiau nei gydymas tabletėmis. Nors pacientams trumpam laikui pašalinti ar sumažinti simptomatiką dažniausiai pavyksta jau po pirmo apsilankymo pas kineziterapeutą, tačiau jei norima ne švelninti simptomus, o šalinti tų simptomų priežastis, gydymas, be abejonės, truks ilgiau. Nenustebkite – bandant pašalinti galvos skausmų priežastį gali tekti stiprinti ir viso stuburo raumenis ar dirbti su ortognatine (kramtomąja) sistema. Kad gydymas būtų efektyvus, pacientai išmokomi ir specialių pratimų, kuriuos būtina daryti ir namuose. Žandikaulio ir veido kineziterapija taikoma ir tokiais atvejais, kai jaučiami traškesiai, diskomfortas ar skausmas kramtant, žiovaujant, taip pat jei po nakties miego jaučiama įtampa ar skausmas žandikaulių, smilkinių srityse arba esant netaisyklingam sąkandžiui, kenčiant nuo griežimo dantimis (bruksizmo).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Uostamiesčio ligoninė atidarė modernų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) atidarė naują Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Tai reikšmingas žingsni...
Prie šventinio stalo – su klausos sutrikimą turinčiu artimuoju: kaip išvengti klaidų?
Kalėdas būtų galima pavadinti smagių pokalbių, nuotaikingų istorijų, šiltų žodžių apsikeitimo švente. Ir ne veltui &ndas...
Kad virškinimo negalavimai neapkartintų švenčių
Gražiausių metų švenčių maratonas ir jaukūs susitikimai su šeima bei draugais dažnai yra neatsiejami nuo skalsių ir sunk...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų