Neuralgiją gali sukelti sunkių formų peršalimo ligos, sušalimas ar perkaitimas, traumos, uždegiminiai organizmo procesai.
Perpūtus vėjui, atvėsus orui gali, rodos, nei iš šio, nei iš to persmelkti aštrus skausmas veido ar kitoje galvos srityje. Jei taip nutiko ne kartą, galbūt taip yra dėl neuralgijos, kuri mėgsta kartotis ir neretai ne tik labai išvargina, bet ir išgąsdina.
Skausmų priežastys
Pasak gydytojos neurologės Ingos Slautaitės, veido skausmai vadinami neuralgijomis. Tai periferinių nervų inervacijos zonoje pasireiškiantys skausmai. Žodis „neuralgija“ kilęs iš graikų kalbos žodžių „neuron“ – „nervas“ ir „algos“ – „skausmas“. Neuralgijos – dažnos ligos, kuriomis serga ir vyrai, ir moterys, dažniausiai tai – suaugusiųjų liga.
Veido neuralgija dažniausiai kyla spontaniškai, dėl vidinių, t. y. su išoriniu poveikiu nesusijusių, priežasčių, pavyzdžiui, kai sutrinka nervinių impulsų perdavimas ląstelėse. Tai vadinama pirmine neuralgija. „Jei veido nervų skausmas yra kitų ligų simptomas, tai – antrinė neuralgija, – aiškino gydytoja. – Ją gali sukelti infekcijos, augliai, traumos, t. y. įvairus dirginimas. Veido nervų uždegimui būdingi „šaudantys“ arba maudžiančio pobūdžio skausmai, rečiau – ilgai trunkantis „pulsuojantis“ skausmas, kuris tai stiprėja, tai silpnėja. Neretai skausmas kyla prisilietus prie tam tikrų jautrių vietų, vadinamų trigeriniais taškais.“
Skausmas gali kilti kalbant, ryjant ir kramtant. Suskaudus veidą, žmonės mėgsta sakyti, kad „perpūtė vėjas“. Moksliškai neįrodytas tiesioginis skersvėjų poveikis, tačiau neuralgiją gali sukelti šaltis, buvimas saulėje ir daugelis kitų priežasčių. Tarkime, herpetinė neuralgija pasireiškia susilpnėjus imunitetui, žmogui pervargus, kai organizme iki tol tyliai tūnojęs pūslelinės virusas staiga išplinta per visas trišakio nervo šakas. Japonų mokslininkai atliko tyrimą: jie ėmė pažeistų veido nervų mėginius (atliko biopsiją) ir sužinojo, kad apie 70 proc. atvejų problemą (su nervų pažeidimu susijusį dalies veido paralyžių) sukėlė latentinės pūslelinės viruso infekcijos aktyvavimasis. Kitais atvejais priežastis buvo paties nervo pažeidimas, t. y. neuropatija buvo pirminė.
Veido skausmų kamuojami pacientai neturėtų nustebti, jei gydytojas pasakys, kad jų kančių priežastis – neuropatija. Tai medicinoje dažnai vartojamas terminas, reiškiantis nervo patologiją – pažeidimą. Neuropatija – tai bendrinis ligos pavadinimas, reiškiantis, kad pažeistos ne tik jutiminės nervo funkcijos, bet ir motorinės (judėjimo), pavyzdžiui, dalis veido paralyžiuota.
Dažniausiai nukenčia trišakis nervas
Viena iš skausmingiausių žmogaus patiriamų būklių yra trišakio nervo neuralgija. Trišakio nervo skaidulomis informacija iš veido perduodama į smegenis. Trišakis nervas taip vadinamas neatsitiktinai – jis iš tiesų turi tris šakas. „Prasidėjus uždegimui skausmas gali apimti vienos ar kelių šakų inervuojamas zonas, – sakė neurologė. – Dažniausiai pažeidžiama antroji nervo šaka, kuri jutiminę informaciją perduoda iš skruostikaulio, viršutinės lūpos ir dalies nosies.
Kita dažnai pažeidžiama šio nervo šaka inervuoja kaktos ir akių sritį. Rečiausiai nukenčia apatinio žandikaulio zoną inervuojanti šaka.“ Pasak medikės, liga dažniausiai užklumpa apie 50-uosius gyvenimo metus, yra linkusi
kartotis. Jai būdingas simptomas – pasikartojantis tarsi šaudantis skausmas skruosto, kaktos srityse. Skausmus gali sukelti ne tik prisilietimas prie tam tikrų jautrių taškų, bet ir skutimasis. Kiti sergantieji nevalgo, nes skausmą gali sukelti ir kramtymas. Ligonių išvaizda rodo, kad jie kenčia, kartais jie bijo net kalbėti. Manoma, kad liga kyla dėl nervinių impulsų perdavimo sutrikimo. Antrines neuralgijas sukelia ir sinusitas, dantų problemos bei kt.
Skauda ausis, skauda gerklę...
Kai pažeidžiamas ausies ir smilkinkaulio sritį inervuojantis nervas, žmogus pajunta gėlimą prieš ausį ir smilkinio srityje. Pasak pašnekovės, neretai ši liga pasireiškia persirgus infekcijomis, tačiau gali kilti ir spontaniškai. Kramtymas, karštas, rūgštus maistas gali sukelti minėtos srities odos paraudimą, skausmą, prakaitavimą prieš ausį esančioje zonoje.
Dar viena su veido nervų pažeidimu susijusi bėda – epizodinis ar nuolatinis skausmas ties nosies šaknimi, kurį gali lydėti paraudimas vidiniame akies kamputyje, kaktos srities tarp akių paraudimas. Drauge gali pasireikšti vienpusė sloga, gali ašaroti viena akis. Skausmą sukelia ar paūmina kramtymas, lietimas, ypač liečiantis prie odos vidinėje akies pusėje.
Liežuvio – ryklės neuralgija – tai priepuolinis skausmas liežuvio ir ryklės, tonzilių srityje, kuris gali plisti į vidinę ausį, jam būdingos staigios, intensyvios atakos. Šis skausmas dažnai kyla vartojant šaltų skysčių.
Kai skausmą sukelia kitos ligos
„Svarbiausia neuropatijos sukeltų skausmų nesupainioti su kitomis ligomis, – perspėjo gydytoja neurologė Inga Slautaitė. – Tarkime, veido mimikos raumenų darbą sutrikdantis nervų pažeidimas lengvai gali būti supainiotas su insultu, todėl žmogus išsigąsta. Medikai šias ligas atskiria nesunkiai. Ligoniai turėtų atminti, kad nors insultas pasireiškia panašiai (dalies veido paralyžiumi), jam būdingi ir kiti požymiai, pavyzdžiui, koordinacijos sutrikimai.“
Labai dažnai veido dalies skausmus sukelia žandikaulio sąnario sindromas, pasireiškiantis vidutinio ir jauno amžiaus moterims kramtant. Šis skausmas gali plisti į kaktą, žandikaulį, pakaušį. Neuralgijas galima supainioti su ausies uždegimu, tačiau pastarajam būdingas karščiavimas, kraujo pokyčiai (to nebūna sergant pirmine neuralgija). Ausų, nosies, gerklės, akių lėtiniai uždegimai ar pažeidimai gali sukelti veido skausmus. Griežimas dantimis gali sukelti veido raumenų skausmus.
Kaip gydoma?
Pirmiausia patariama kreiptis į gydytoją neurologą, kad šis nustatytų, kokio pobūdžio neuralgija pasireiškė. Priemonių, kurios galėtų radikaliai pagelbėti esant bet kokio tipo neuralgijai, nėra. Vaistinėse parduodami vaistai nuo galvos skausmo neuralgijos atveju jį tik truputį prislopina, bet anaiptol nepašalina skausmą keliančios priežasties, todėl ateityje jis gali kartotis ar aštrėti. Bet daugeliu atvejų galima tikėtis visiškai įveikti neuralginės kilmės galvos skausmus, sistemingai gydantis ir gydytojui prižiūrint. Jei gydymas medikamentais neefektyvus, gali tekti kreiptis į neurochirurgus: atliekamos mažai invazinės procedūros, kurių tikslas – suardyti tam tikras skausmą sukeliančias nervų struktūras.
Norint išvengti neurologinių skausmų, reikia saugotis šalčio, vėjo, peršalimų, stresų, pakankamai ilsėtis. Svarbi minėtų ligų profilaktika – imuniteto stiprinimas, vitaminų, mikroelementų turtinga dieta.
Kai kankina neuralginiai skausmai
Nuskinkite kelis žalius kvapiosios pelargonijos lapelius, uždėkite ant lininės servetėlės, pridėkite prie skaudamos vietos ir šiltai apriškite. Lapelius keiskite šviežiais 2–3 kartus per valandą.
Nuo neuralgijos vartojamas žalčialunkio (nuodingas augalas) užpilas: 1 g žievės užpilti 65 ml spirito, vartoti po 1–2 lašus 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį, praskiedus vandeniu.
Kai neuralgijos priepuolio metu skauda veidą, reikia kietai išvirtą kiaušinį perpjauti pusiau ir abi jo puses pridėti prie labiausiai skaudančios vietos. Laikykite, kol kiaušinis atauš, o skausmas išnyks.
Asta Geibūnienė