Šeštadienis, 2025.02.22
Reklama

Pavasaris įkvepia pasitempti

Audronė Griežienė | Šaltinis: pajurionaujienos.com | 2025-02-21 17:24:26

Pavasaris – vis arčiau ir arčiau. Ką daryti, kad pasitiktume jį lieknesni, gražesni, geros nuotaikos? Patarimais su „Pajūrio naujienų“ skaitytojais pasidalijo kretingiškė žolininkė Katerina Labanauskienė.

Vaistažolės stiklainyje
Vaistažolės / Algirdo Kubaičio nuotr.

Augalų grupė ne viena, ir visos svarbios

Pašnekovės žodžiais, svorį numesti gali būti sunku, ypač turint endokrininių ligų ar kitų sveikatos problemų, nesusijusių su mityba. Tačiau ir ji atlieka svarbų vaidmenį, išlaikant liekną figūrą ir gerą sveikatą, – kaip ir sportas bei aktyvus judėjimas. K. Labanauskienė ragino atkreipti dėmesį ne tik į svorio metimo metodų veiksmingumą, bet ir į jų saugumą sveikatai.

„Bet koks harmoningo svorio mažinimo procesas prasideda organizmo valymu nuo šlakų ir toksinų. Puikūs pagalbininkai šiame procese yra vaistiniai augalai“, – sakė žolininkė. Fitoterapijoje išskiriamos kelios augalų grupės, kurios skirtingais būdais prisideda metant svorį. Viena jų – riebalus deginantys augalai. Jie padeda skaidyti riebalų sankaupas probleminėse zonose ir organizmui neleidžia įsisavinti perteklinių kalorijų. Be žolelių arbatų, panašų poveikį turi ir kai kurie prieskoniai – anyžius, ciberžolė, rozmarinas. Kita grupė – šlapimo išsiskyrimą skatinančios žolelės: ramunėlė, varnalėša. iš organizmo jos pašalina perteklinį skysčių kiekį, taip pagreitindamos medžiagų apykaitos procesus. Anot pašnekovės, žolelės gali duoti greitą rezultatą, tačiau reikia būti atsargiems – pernelyg dažnas jų vartojimas gali sutrikdyti organizmo vandens ir elektrolitų balansą. Panašų poveikį turi ir beržo, bruknių lapai, meškauogė, asiūklis. Todėl svarbu gerti ne mažiau kaip 1,5–2 litrus vandens per dieną ir klausytis savo organizmo!

Trečioji augalų grupė – tulžies išsiskyrimą skatinančios žolelės, tokios, kaip pelynas, medetka, ajeras, kukurūzų purkos. Jos normalizuoja kepenų veiklą, o tai padeda organizmui atsikratyti toksinų, neigiamai veikiančių medžiagų apykaitą.

Ketvirtoji grupė – laisvinamąjį poveikį turintys, metabolizmą skatinantys augalai: šaltalankis, krapai, pankoliai. taip pat tie, kurie padeda subalansuoti virškinimo sistemos veiklą – bruknių lapai, saldymedis, rabarbaras. Šie vaistiniai augalai teigiamai veikia virškinimo traktą, odos būklę, padeda geriau virškinti maistą, šalinti toksinus ir skaidyti riebalus. Tarp tokių žolelių – kiaulpienė, kraujažolė, trispalvė našlaitė, juodoji šeivamedžio uoga, petražolės, ramunėlės, liepa. Šias žoleles galima vartoti atskirai arba maišyti į mišinius.

K. Labanauskienės žodžiais, laisvinamosios žolelės padeda atsikratyti organizmo užsiteršimo, kartu mažėja ir kūno svoris. Tačiau šį valymosi būdą reikia taikyti atsargiai – per didelis žolelių arbatos vartojimas gali pašalinti ne tik toksinus, bet ir naudingas organizmui medžiagas.

Kas padės, kai kliūtis – alkis

Penktajai grupei priskiriami apetitą mažinantys augalai. Anot pašnekovės, viena pagrindinių kliūčių svorio metimo kelyje – per didelis arba nekontroliuojamas alkio jausmas. „Skrandis būna įpratęs prie didesnių maisto porcijų, todėl staiga sumažinus jų kiekį, smegenys dažniau siunčia alkio signalus. Bet čia gali padėti augalai, kurie sugeba „apgauti“ organizmą“, – sakė Katerina. Išbrinkti skrandyje ir sukurti apgaulingą sotumo jausmą geba dumbliai – spirulina, laminarija ir pūslėtasis guveinis. Alkio jausmą gali slopinti ir lipnios, gleivingos tekstūros augalai. Paprastasis kietis ir piliarožių šaknys apgaubia žarnyno sieneles, siųsdami signalą apie sotumą.

Sumažinti apetitą gali padėti kukurūzų purkos.

„Į vieną stiklinę verdančio vandens reikia įberti vieną valgomąjį šaukštą džiovintų kukurūzų purkų ir vartoti po du kartus per dieną 30 minučių prieš valgį“, – patarė pašnekovė. Poveikis būsiąs pastebimas po dviejų mėnesių. Tačiau vartojant būtinos pertraukos, o žmonėms, turintiems tulžies pūslės akmenų, kukurūzų purkos išvis yra draudžiamos.

Šeštoji grupė – virškinimą gerinantys augalai. Pavyzdžiui, mėta, tačiau ją reikia vartoti po valgio – vieną arbatinį šaukštelį arba vieną filtruotą pakelį užpilti stikline verdančio vandens. Mėta skatina skrandžio sulčių ir fermentų išsiskyrimą, taip pagerindama virškinimą. Panašų poveikį turi ir mandarinai bei keli gabalėliai ananaso, kuriuos galima suvalgyti po valgio.

Bet pirmiausia – gyventi sveikai

Septintajai grupei priklauso žolelės, turinčios vidurius laisvinantį poveikį. Tokie augalų mišiniai švelniai išvalo žarnyną, nesukeldami priklausomybės, mažina organizmo intoksikaciją, padeda pašalinti kenksmingas medžiagas ir prisideda prie svorio mažėjimo. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad svarbiausia – mityba.

„Jei gyvenate nesveiką gyvenimo būdą, jokia žolelių arbata ar gydomieji mišiniai nepadės pasiekti ilgalaikių rezultatų“, – įsitikinusi K. Labanauskienė, akcentavusi, kad, turint lėtinių ligų, virškinamojo trakto sutrikimų ar problemų su tuštinimusi, būtina pasikonsultuoti su kvalifikuotu gastroenterologu.

Žolininkė pasidalijo ir lieknėjimui skirtos arbatos su imbieru receptu. Vienai porcijai reikės 2 arbatinių šaukštelių žaliosios arbatos ir 15 g šviežio imbiero šaknies. Užviriname vandenį, neleidžiant pasiekti aukštesnės negu 80 laipsnių temperatūros, įdedame žaliosios arbatos lapelius ir supjaustytą imbierą, kelioms minutėms paliekame pritraukti. Rekomenduojama gerti šiltą. Ši arbata ne tik skatina svorio metimą, bet ir stiprina imuninę sistemą bei gerina virškinimą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pavasaris įkvepia pasitempti
Pavasaris – vis arčiau ir arčiau. Ką daryti, kad pasitiktume jį lieknesni, gražesni, geros nuotaikos? Patarimais s...
Psichologė: kartais net globa tampa traumuojanti
Atrodo, jau seniai išaugta iš vaikiško amžiaus, o vis dar jaučiame kad mus stebi „tėvai“, kurie sukritikuos...
Bičių pikis ne veltui vadinamas natūraliais antibiotikais
Dėl daugybės naudingų savybių propolis savo vietą medicinoje atrado prieš tūkstančius metų. Šis natūralus produktas turi...
Gyvybę išgelbėjo pradinis gaivinimas: kardiologė pataria nedelsti ir kreiptis pagalbos
Kauno klinikų pacientui Ramūnui, grįžusiam iš miesto, suskaudo krūtinę, pasidarė silpna, tačiau jis nė neįtarė, kad tai...
Veido oda žiemą: ką svarbu žinoti vyrams ir moterims?
Žiema gali tapti tikru iššūkiu mūsų veido odai. Šaltis, vėjas, sniegas, temperatūrų svyravimai bei sausas patalpų oras g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų