Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Venų tromboembolija gali būti neišvengiama

vlmedicina.lt | 2013-02-07 00:03:15

Venų tromboembolijos komplikacijos chirurgijoje priklauso nuo paciento ir operacijos trombozinės rizikos laipsnio. Daugelyje klinikinių tyrimų įrodytas profilaktinis ir gydomasis antikoaguliantų perioperaciniu periodu privalumas. Tačiau neretai operacijų išeitys būna fatalinės, o priežastis – venų tromboembolija. Kodėl?

Albinas Tamošiūnas
Albinas Tamošiūnas: "Kartais ir tinkamai paskirtos profilaktikos priemonės neišgelbsti". Algirdo Kubaičio nuotr.

Anot retrospektyvinės kohortinės studijos rezultatų, venų tromboembolija dažnai neišvengiama dėl pooperacinės infekcijos.

Kelios studijos, nagrinėjančios venų tromboembolijos rizikos faktorius nustatė, kad tarp dažniausiai minimų rizikos faktorių yra operacija, specifinis operacijos tipas, aktyvi malignizacija, nutukimas, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos ir stazinis širdies nepakankamumas, uždegiminės žarnų ligos, insultas, hiperkoaguliacija, trauma ir  venų tromboembolija praeityje.

Buvo analizuojamos 615 pacientų, patyrusių kolorektalines operacijas 2009-2011 metų laikotarpiu, atvejai. Tarp jų 25 (4,1 proc.) buvo diagnozuota venų tromboembolija. Tarp jų 16 atvejų (2,6 proc.) giliųjų venų trombozės, 4 atvejai (0,7 proc.) plaučių embolijos ir 5 atvejai (0,8 proc.) giliųjų venų trombozės ir plaučių embolijos kartu.

Visiems, išskyrus du pacientus, patyrusius venų tromboemboliją (8 proc.), buvo taikoma atitinkama profilaktika.

Pooperacinės infekcinės komplikacijos buvo dažnesnės pacientams, kuriems vystėsi venų tromboembolija, nei tiems, kurie šios būklės nepatyrė (56 proc. vs  26,1 proc.). Be to, pacientai, patyrę venų tromboemboliją, dažniau buvo operuojami skubos tvarka (40 proc. vs  20,5 proc.).

Išanalizavus tyrimo duomenis buvo padaryta išvada, kad nepriklausomais venų tromboembolijos rizikos faktoriais, be visuotinai pripažintų, gali būti  pooperacinės infekcinės komplikacijos ir operacijos skubos tvarka. Tyrimas parodė, kad 92 proc. atvejų net ir taikant profilaktines priemones po kolorektalinių operacijų venų tromboembolija gali būti neišvengiama.

Nustatytas ryšys tarp venų tromboembolijos ir pooperacinių infekcinių komplikacijų padidins specialistų budrumą stebint pacientus po operacijos ir taikant aktyvias venų tromboembolijos gydymo priemones.

Gydytojo pilvo chirurgo koloproktologo Albino Tamošiūno nuomone, tyrimas kaip ir nieko labai naujo ir „stebuklingo“ neparodė – tik kad garantijų medicinoje nėra ir būti negali.

„Pooperacinė venų trombozė ir embolija nėra labai dažnos, tačiau Lietuvoje, tiesą sakant, patikimos statistikos šiuo klausimu nėra. Pagrindinė profilaktikos priemonė - krešumą mažinantys vaistai, taip pat naudojamos ir kompresinės kojinės. Deja, kartais ir tinkamai paskirtos profilaktikos priemonės neišgelbsti“, - sakė jis.

vlmedicina.lt

Šaltinis

M Francesca Monn, Elliott R. Haut, Brandyn D. Lau, Michael Streiff, Elizabeth C. Wick, Jonathan E. Efron, Susan L. Gearhart et al.,“,Is Venous Thromboembolism in Colorectal Surgery Patients Preventable or Inevitable? One Institution`s Experience“, Journal of the American College of Surgeons, 10 January, 2013.  

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų