Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Vienatvė – baisesnė žudikė nei nutukimas

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“ | 2018-01-15 11:45:04

Pasaulyje ir Lietuvoje siaučia vienatvės epidemija. Gydytojo Alvydo Unikausko teigimu, tokį terminą mokslininkai sugalvojo todėl, kad nevaldomai didėja vienišų žmonių skaičius.

© Algirdo Kubaičio nuotr.

„Vienatvė gali būti daug pavojingesnė mūsų sveikatai, nei nutukimas. Maža to, vienatvė – mirtinai pavojinga. Faktiškai, vienatvė yra depresijos ir alkoholizmo, taip pat visų kitų medicininių problemų, pirmtakė“, – tvirtina gydytojas.

Jo teigimu, dėl vienatvės padidėja streso hormonų kiekis ir kraujo spaudimas, o tai turi poveikį vienam iš svarbiausių organų – širdžiai. „Nenuostabu, kad pagrindinis vienatvės sinonimas – širdgėla. Kartas nuo karto pasijusti vienišam, yra normalu, tačiau jei izoliacijos ir vienišumo jausmas jūsų neapleidžia ir tampa nuolatine būsena, jūs galite pastebėti sveikatos pablogėjimą, o tai vyksta ne iš karto“, – įspėja A. Unikauskas.

Dauguma žmonių tokio sveikatos pablogėjimo, pasak gydytojo, nesusieja su vienatve, jie ieško priežasties kitur.

Be to, bendrauti per kompiuterį ar kitas virtualias priemones nėra tas pats, kas realiai žiūrėti žmogui į akis, girdėti jo balsą.

„Daugelis mūsų ne tik jaučiasi labiau vieniši su visomis technologijomis, žmonija tiesiog praranda savo tarpasmeninius bendravimo įgūdžius, o juk bendravimas nėra savaime turimas įgūdis, jis yra treniruojamas.

Jeigu jūs neturite tiesioginio kontakto su kažkuo augdami, jūs niekada nemokėsite bendrauti: tam žmogų jūs turite matyti ir girdėti, tiek balso intonacijos, tiek žvilgsnis, tiek kūno kalba, daugelis kitų veiksnių“, – aiškina A. Unikauskas.

Jo teigimu, visų grupių žmonės gali jaustis vieniši, tačiau ypač tai liečia vyresnio amžiaus žmones – vienatvė ir socialinė izoliacija padidina vyresnių žmonių mirtingumą.

„Savo gyvenime, vienu ar kitu etapu, neišvengiamai jausite vienatvę, tačiau geroji žinia yra ta, kad vienatvei yra priešnuodis, tai – jūsų kasdieniai įpročiai ir priimami sprendimai, kuriuos galite valdyti“, – tikina specialistas.

Pasak jo, vienatvė tai – būti be kompanijos, būti atskirtam nuo kitų, liūdesys nuo buvimo vienumoje, iš jos kyla tuštumos ir savęs naikinimo būsena, tačiau jei fiziškai esate vienas, dar nereiškia, kad tai yra vienatvė.

„Tai yra emocinė būsena, fizinis pabuvimas vienam toli gražu ne tas pats, kas emocinė vienatvės būsena, vienatvė yra negatyvi būsena reiškianti izoliaciją, jausmas, kad kažko trūksta. Tačiau gali būti ir atvirkščiai, jūs galite būti tarp žmonių ir jaustis vienišas“, – sako A. Unikauskas.

Kaip vienatvė gali atsiliepti jūsų sveikatos būklei ir kaip su tuo kovoti – laidoje „Klauskite daktaro“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: vienatvė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikų medikai pirmą kartą Lietuvoje operavo dar negimusį vaisių
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų