Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Vilniaus apskrityje šiemet užregistruotas pirmasis tymų atvejis

Šaltinis: vlmedicina | 2017-04-13 15:43:48

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, šiais metais Vilniaus apskrityje užregistruotas pirmasis tymų atvejis Lietuvoje. Asmuo susirgęs tymais savaitę lankėsi Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai).

© Fotolia.com

ULAC duomenimis, Lietuvoje 2016 m. užregistruoti 22 tymų atvejai, iš jų – 9 vaikai (nuo 1 mėnesio amžiaus iki 1 metų) ir 13 suaugusiųjų (nuo 25 iki 43 metų). Daugiausiai atvejų registruota Tauragės apskrityje (13 atvejų). Susirgimai taip pat registruoti Klaipėdos, Kauno ir Alytaus apskrityse. Dauguma susirgusių – suaugę asmenys, kurie skiepyti tik viena vakcinos doze arba nežinantys savo skiepijimo būklės. Beveik visi susirgę vaikai buvo neskiepyti, nes vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, pagal amžiaus grupę jiems skiepas nepriklausė.

Didėja grėsmė užsikrėsti Europoje

ULAC medikai primena, kad tymų protrūkiai apima vis daugiau Europos regiono šalių, todėl keliaujantiems po Europą didėja grėsmė užsikrėsti (ypač neskiepytiems asmenims).

Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (2017 m. balandžio 2-8 d. ir 13 d.), registruojami nauji ir vis dar tebesitęsiantys tymų protrūkiai: Islandijoje (2 tymų atvejai), Švedijoje (15 atvejų), Čekijos Respublikoje (38 atvejai), Ispanijoje (Barselonoje – 44 atvejai), Bulgarijoje (45 atvejai ir 1 mirtis), Šveicarijoje (52 atvejai ir 1 mirtis), Vengrijoje (54 atvejai), Austrijoje (72 atvejai), Prancūzijoje (79 atvejai), Belgijoje (266 atvejai), Vokietijoje (272 atvejai), Italijoje (1 473 atvejai), Rumunijoje (2016 m. sausio 1d. - 2017 m. balandžio 7 d. registruoti 4090 atvejų ir 19 mirčių).

Taip pat yra užregistruoti ir įvežtiniai tymų atvejai: Danijoje – 1 atvejis (iš Azijos), Ispanijoje – 1 atvejis (iš Kinijos), Portugalijoje – 1 atvejis (iš Venesuelos), Švedijoje – 3 atvejai (nėra duomenų iš kur).

ULAC specialistai nori atkreipti keliautojų dėmesį, kad prieš vykstant į minėtąsias užsienio šalis, pasirūpintų savo ir savo vaikų skiepijimo būkle. Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po 2 įskiepytų kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozių. Todėl jei nežinote savo skiepijimo būklės arba esate skiepyti tik kartą – kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepykite.

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama, sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti lašeliniu būdu per orą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 1980 m. prieš pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. 2015 m. visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 134 200 žmonių (kiekvieną dieną mirdavo apie 367 asmenys, o kas valandą – 15). Didžiausias mirštamumas buvo registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: tymai
Kategorijos: Infekcinės ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų