Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Vilniaus poliklinikose – vakcinų nuo viruso, sukeliančio gimdos kaklelio vėžį, trūkumas

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-07-05 00:02:56

Mergaitės, kurioms 2016 m. rugsėjo 1 d. ir vėliau sueina 11 metų, valstybės lėšomis skiepijamos nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Šis virusas sukelia gimdos kaklelio vėžį. Vis dėlto patys gydymo įstaigų atstovai pripažįsta, kad šių vakcinų trūksta.

© Fotolia.com

VšĮ Šeškinės poliklinikos Plėtros ir projektų skyriaus vadovas Valerij Dobrovolskij portalui VLMEDICINA.LT sakė, kad birželio 27 d. poliklinika iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gavo 130 vakcinos dozių.

„Šios vakcinos dozės – mergaitėms, kurioms jau įskiepyta pirma šios vakcinos dozė. Iš tikrųjų šių vakcinų trūksta, nes poreikis yra didesnis“, – pripažino V.Dobrovolskij. Anot jo, ULAC informavo polikliniką, kad Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos nupirko 28 800 dozių vakcinos nuo žmogaus papilomos viruso ir šių metų rugsėjo lapkričio mėnesiais planuojama pristatyti.

„Todėl 11 metų mergaitės, kurios dėl vakcinos trūkumo nebuvo paskiepytos, galės būti paskiepytos, gavus naują vakcinos siuntą. Tėvai apie žmogaus papilomos viruso vakciną yra informuojami įvairiais būdais (informaciją teikia gydytojai, informacija teikiama poliklinikoje)“, – pridūrė Šeškinės poliklinikos Plėtros ir projektų skyriaus vadovas.

VšĮ Lazdynų poliklinikos direktoriaus pavaduotoja valdymui ir plėtrai Ieva Žukienė teigė, kad ŽPV skiepų poreikis jų įstaigoje yra patenkinamas dviem būdais. „Pirma, pildant paraišką nemokamai (perka VLK) tiekiamoms vakcinoms iš ULAC vakcinų sandėlio. Tačiau šiomis vakcinomis galima skiepyti tik tas mergaites, kurioms pagal amžiaus grupę jau buvo įskiepyta pirma šios vakcinos dozė. Antra, atliekant viešuosius pirkimus įstaiga pati pagal poreikius ir sutartis užsako ir perka šias vakcinas. Šiemet turime sudarę sutartį su šių vakcinų tiekėju, todėl esant poreikiui turime galimybę gauti reikiamą vakcinų kiekį“, – aiškino I. Žukienė.

Lazdynų poliklinikoje šiuo metu yra registruotos tik 73 mergaitės, atitinkančios minėtą amžiaus grupę, 30 iš jų jau yra paskiepytos nuo ŽPV gaunant nemokamą ULAC tiekiamą vakciną, o dar 30 mergaičių yra papildomai užsakyta ir artimiausiu metu bus pristatyta vakcinos iš ULAC vaistų sandėlio.

„Tėvai apie galimybę paskiepyti mergaites yra supažindinami vizito pas gydytoją metu. Taip pat informacija periodiškai platinama ir įstaigos interneto svetainėje“, – komentavo I. Žukienė.

Išduotos ne visos vakcinos

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informavo, kad vakcinos nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), sukeliančio gimdos kaklelio vėžį, yra nupirkta pakankamai.

Liepos 4 dienos duomenimis, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) centro vakcinų sandėlyje ŽPV vakcinų likutis yra 3721 dozė. Tad kai kurios gydymo įstaigos turi pačios pasirūpinti, kad jose būtų užtikrintas pakankamas šios vakcinos, perkamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, kiekis – kreipiantis į ULAC. Pastaruoju metu padaugėjo klausimų, kodėl gydymo įstaigose nuo ŽPV nemokamai negalima paskiepyti mergaičių.

„Praėjusių metų rugsėjo mėnesį skiepai nuo ŽPV buvo įtraukti į vaikų profilaktinių skiepų kalendorių ir nuo tada VLK perka minėtas vakcinas. Gamintojas, tiekiantis šias vakcinas, šių metų birželio viduryje į ULAC pristatė net 7500 šios vakcinos dozių. Ir šiuo metu gydymo įstaigoms išduotos dar ne visos vakcinos – sandėlyje jų dar yra, – teigė VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė.

Pasak N. Bernotienės, vakcinos stygiaus nebus ir ateityje. „Nors likutis dar neišnaudotas, tačiau VLK jau šiuo metu pasirašo sutartį su vakcinų gamintoju dėl 23 400 šios vakcinos dozių įsigijimo, todėl jau rudenį šios vakcinos atsargos pasipildys“, – sakė N. Bernotienė. Pasak jos, pačios gydymo įstaigos dėl minėtos vakcinos turėtų kreiptis į ULAC. Skiepai nuo ŽVP – vienas iš būdų užkirsti kelią grėsmingai ligai – gimdos kaklelio vėžiui. Šiuo metu nuo ŽPV nemokamai gali būti paskiepytos visos mergaitės, kurioms suėjo 11 metų.

Skiepijant nuo ŽPV yra reikalingi du skiepai. Tarp pirmojo ir antrojo skiepo turi praeiti ne mažiau nei 6 mėn., todėl gydymo įstaigos, užtikrinusios, kad pirmą kartą būtų paskiepytos mergaitės, turėtų pasirūpinti, kad tai padaryti būtų galima ir antrą kartą. Norint pasiskiepyti nuo ŽPV pirmiausia tėveliai turėtų su savo dukromis apsilankyti pas savo šeimos gydytoją – jis, apžiūrėjęs jaunąją pacientę, paskirs skiepus.

Veiksmingiausia – mergaitėms, neturėjusioms lytinių santykių

Kaip nurodoma ULAC tinklalapyje, ŽPV skiepų esmė – skiepijama, siekiant užkirsti kelią virusui patekti į organizmą, t.y. iki lytinio gyvenimo pradžios. Todėl šios vakcinos veiksmingiausios yra jaunoms, neturėjusioms lytinių santykių ir ŽPV neinfekuotoms mergaitėms. Kartais girdime klausimų, kodėl reikia skiepyti dukrą, jei ji dar neturi lytinių santykių? Gydytojų argumentas aiškus – vakcina nuo ŽPV, kaip ir kiti skiepai, padeda išvengti ligos. Tai reiškia, kad skiepai geriausiai veikia kol nebuvo jokio kontakto su ŽPV, ypač su 16 ir 18 ŽPV tipais, kurie, kaip įrodyta mokslo, gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. ŽPV vakcina yra skiepijama į raumenis. Pakankamam imunitetui susidaryti reikia dviejų vakcinos dozių.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2016 m. rugsėjo 1 d. iki šių metų birželio 1 d. ŽVP vakcina iš viso buvo paskiepytos 5725 mergaitės.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų