Trečiadienis, 2025.02.05
Reklama

Vingiorykštė – aspirino motulė

Giedrė Bružienė, žolininkė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-02-05 00:02:16

Kad tas nedorėlis gripas mūsų kaip vanagas vištų plikai nenupešiotų, papasakosiu trumpą aspirino istoriją.

Vingiorykštė. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Ogi pats Hipokratas V amžiuje prieš Kristų atrado salicilą – pagrindinę veikliąją aspirino medžiagą. Ją didysis graikų gydytojas išgaudavo iš pelkinių vingiorykščių (lot. Filipendula ulmaria, rus. таволга) ir gluosnių žievės. Salicilą gydytojai sėkmingai taikė skausmui ir karščiavimui mažinti.

Vėliau chemikai susintetino salicilo rūgštį iš cheminės medžiagos acetano hidrido ir pavadino aspirinu. Aspirinas pamažu įgavo galingiausio pasaulyje vaisto vardą. Mitas smarkiai prigijo ir šiandien pasaulis iš viso suryja apie 100 milijardų aspirino tablečių. Tik pagalvokit!

Visgi jau vis dažniau iš pakampių negarsiai ima cypsėti, kad sintetinis aspirinas toli gražu ne šventasis – ilgesnį laiką vartojant sukelia pavojingas skrandžio opas ir žarnyno kraujavimus, gali ištikti ir insultas, anemija, dilgėlinės, astmos ir kitokie baisumai.

Taigi nepelnytai buvome pamiršę paprastuosius aspirino gamtinius tėvus – vingiorykštę ir gluosnį. Pelkinę vingiorykštę drąsiai galime pavadinti kone galingiausia žolele ir tuoj išvardysiu kodėl.

Kitaip nei aspirinas, vingiorykštė visai nepavojinga, ją gali vartoti ir vaikai. Be salicilo rūgšties, vingiorykštė turi daug vitamino C, labai stiprina organizmą.

Vingiorykštė, kaip kraują skystinantis augalas, pirmauja tarp kitų vaistingųjų augalų gydant širdies ir kraujotakos sistemos ligas: infarktus, insultus, cholesterolį, varikozę, kapiliarų pralaidumą, diabetines opas, tachikardiją, hipertoniją, taip pat jų profilaktikai.

Pelkinė vingiorykštė mažina temperatūrą, malšina sąnarių skausmą sergant reumatu ar artritu. Rekomenduojama vartoti esant skrandžio ir virškinamojo trakto sutrikimams, žarnyno opaligei. Ji viena iš geriausiai virškinimo sistemą veikiančių augalų – apsaugo virškinamojo trakto gleivinę, mažina padidėjusį skrandžio rūgštingumą (gastritą), malšina pykinimą. Vartojama karščiuojant, sergant sloga, gripu, angina, bronchitu ar plaučių uždegimu.

Tai augalas, pasižymintis stipria antivirusine ir antibakterine programa, dezinfekuojančiomis, prakaito ir šlapimo išsiskyrimą skatinančiomis ir kraujavimą stabdančiomis savybėmis, priešdiabetiniu ir uždegimus slopinančiu poveikiu.

Padeda įveikti ir inkstų, šlapimo pūslės ligas, podagrą, epilepsiją, kraujavimus iš gimdos, hemorojų.

O ir žiemos depresijai esant šilta vingiorykštės arbata - nenugalimas vaistas. Jos poveikis 4 kartus stipresnis už valerijono, nedirgina nervinės sistemos, švelniai ramina ir sykiu aktyvina.

Juk ne veltui druidai šį augalą laikė šventu.

Giedrės Bružienės FB puslapis

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Gydymas augalais
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kur saugu keliauti pavasario atostogoms? Kelios puikios kryptys
Pavasaris – puikus metas leistis atostogų į šiltesnes šalis, kuriose vyrauja šiltas oras ir yra gražūs kraštovaizd...
Masažas – vitaminas kūnui ir sielai
Kasdienybės ritmas neretai mus įsuka į nesibaigiančių darbų ir įsipareigojimų maratoną, kuriame dažnai pamirštame save....
Reforma pavyko – Klaipėdos universiteto ligoninės rezultatai nuosekliai gerėja
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) jau gali džiaugtis įveiktu sėkmingu permainų etapu ir pasiektais reikšmingais rezu...
Nemiga ar miego sutrikimai? Papasakojo, kaip atskirti ir kada kreiptis į specialistus
Naktys, praleistos ne miegant, o būdraujant, rytai, kai jautiesi tarsi sulaužytas, o akyse – lyg žvyro pripilta, i...
Kai laukimas tampa išbandymu: kaip padėti tėvams įveikti nežinią dėl vaiko diagnozės
Laukti atsakymo, kuris gali pakeisti šeimos gyvenimą – vienas sunkiausių etapų tėvams, kurį jie išgyvena, kai krei...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų