Ką mėgstate žiūrėti tingiais savaitgalio rytais? Gal kokį televizinį virtuvės šou, kad šeimynai galėtumėte patiekti nepriekaištingus pietus? Gordon Ramsey, Jamie Oliverio ar lietuviškosios virtuvės guru Beatos virtuvė pritraukia ir mėgstančius suktis virtuvėje, ir tik pavalgyti, ir šiaip neturinčius kas veikti. Tačiau tokie TV šou turi ir kitą, beveik tamsiąją, pusę.
Vermonto universitete (JAV) nustatyta, kad vis populiarėjantis laidų formatas skatina ne tik daugiau gaminti namuose, bet ir daugiau valgyti, persivalgyti ir tukti.
Mokslininkai apklausė daugiau nei 500 moterų, kurių amžius - tarp 20 ir 35 metų. Apklausa susidėjo iš gana paprastų klausimų apie mėgstamus maisto produktus, gaminimo metodus, žiūrimas laidas, ūgį, svorį.
Kaip ir tikėtasi, nustatyta, kad tos moterys, kurios mėgsta žiūrėti kulinarinius TV šou ir gaminti kartu, turi didesnį kūno masės indeksą nei tos, kurios receptų ieško knygose, internete, gauna puikių maisto gaminimo receptų iš šeimos narių bei draugų ar lanko specialius maisto gaminimo kursus. Beje, svorio skirtumas nebuvo jau toks ir nežymus. Tos moterys, kurios gamindavo kartu su TV šou virtuvės šefais, svėrė vidutiniškai 4,535 kg daugiau.
Beje, moterų, kurios ir žiūrėdavo TV kulinarinius šou, ir gamindavo su šou vedėjais kartu, svoris buvo didesnis. Jei moterys žiūrėdavo laidas pramoginiais tikslais, tokio didelio svorio skirtumo nebuvo pastebėta.
Kokia galėtų būti priežastis? Manoma, kad TV virtuvės šou metu dažnai gaminami riebūs ir kaloringi produktai. Juose riebalų, baltymų, angliavandenių kiekis esti didesnis nei pusfabrikačių, kuriuos galima nusipirkti parduotuvėje.
Įdomu ir tai, kad per TV šou rodomus receptus moterys nesąmoningai suvokia kaip sveiką ir rekomenduojamą vartoti maistą. Taigi bet koks riebus, kaloringas produktas gali būti gaminamas be jokios sąžinės graužaties, nes jį „palaimino“ žymus laidos virtuvės šefas.
Tyrimo autoriai teigia, kad tai galėtų būti puikus stimulas televizijų vadovams peržiūrėti savo TV virtuvinius realybės šou ir į juos įtraukti daugiau sveikų, mažai kalorijų turinčių produktų. Taip būtų skatinamas atsakingesnis maisto gaminimas, ko gero, pagerinama laidos gerbėjų mityba, gal net sumažinamas svoris ir būtų galima padėti kovoti su augančia nutukimo problema.
Šaltinis:
Pope L, Latimer L, and Wansink B. Viewers vs. Doers. The relationship between watching food television and BMI. Appetite. 2015.