Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuo šių metų pradžios patikrino daugiau kaip 3,4 tonų 230 pavadinimų saldumynų, pagamintų Lietuvoje bei importuotų iš kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių ir trečiųjų šalių (Kinijos, Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos). Buvo atlikti tiksliniai patikrinimai Vilniaus, Šiaulių, Klaipėdos, Kauno, Marijampolės ir Panevėžio didžiuosiuose prekybos centruose bei kitose šių miestų ir rajonų parduotuvėse. Patikrinimų metu buvo vertinama saldainių, cukraus saldumynų ir kramtomosios gumos kokybė, ženklinimo informacija, ištirti mėginiai laboratorijoje dėl dažiklių kiekių.
Bene dažniausiai pasitaikę pažeidimai – tinkamumo vartoti terminų nesilaikymas bei ženklinimo neatitikimai. Iš viso uždrausta tiekti į rinką beveik 60 kg (1,7 proc. nuo visų patikrintų) saldumynų su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais. Pavyzdžiui, vien dviejose Kuršėnų (Šiaulių r.) maisto produktų parduotuvėse rasta per 20 kg tokių saldainių. Dėl švaros ir tvarkos stokos bei prekybos nekokybiškais saldumynais, vienos šių parduotuvių veikla buvo laikinai sustabdyta. Dėl tinkamumo vartoti terminų nepaisymo, prekybos tinklo „Majai“ parduotuvėse uždrausta realizuoti apie 17 kg nesaugių saldumynų („Meilės burbulas“, „Velykinis kiaušinis“, saldainiai „Foxi“, „Kakavinės kriauklės“, „Žemės riešutai pieniniame šokolade“) ir kt.
Patikrinimų metu parduotuvėse rasta 28 kg (0,8 proc.) visai neženklintų saldumynų ir 13 kg (0,4 proc.) – nepaženklintų valstybine kalba. Kai kurių produktų ženklinimo etiketėse trūko informacijos, ar ji buvo pateikta ne pagal reikalavimus – neparyškinti sudedamųjų dalių sąraše esantys alergenai, neteisingai nurodyti saldikliai, vartoti neleistini sveikatinimo teiginiai ir kt. Pavyzdžiui, Klaipėdoje prekiauta slovakiškais „Mynton Citrus Multivitamin“ saldainiukais, kurių etiketėse buvo nurodyta: „Išvalo sinusus“, nors tokių teiginių apibūdinant maisto produktus ar jų papildus, iš viso negali būti. Kai kuriose Šiaulių ir Klaipėdos parduotuvėse buvo prekiaujama importiniais, lietuviškai nepaženklintais saldainiais guminukais „Red berries“, karamele „Pectol Fresh“, cukraus vata „Canoly floss“, įvairiais kitais cukraus konditerijos gaminiais (saldainiais, juostelėmis).
„Nors pažeidimų, nustatytų parduotuvėse, procentai nedideli, tačiau neramina, kad vis dar pasitaiko mėginimų parduoti pasenusius produktus. Pažymėtina, kad tikrinant šių produktų kokybę ir ištyrus įvairių saldainių, cukraus saldumynų ir kramtomosios gumos mėginius laboratorijoje, tik viename jų – lenkiškuose saldainiuose guminukuose su vaisiniu įdaru „Akuku“ rasta dažiklio E 120, kuris nebuvo nurodytas sudedamųjų dalių sąraše. Visus nesaugius ar neteisingai paženklintus saldumynus draudžiama realizuoti, prekybos įmonių atsakingi darbuotojai privalo juos saugiai sunaikinti arba perženklinti“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.
Specialistės teigimu, šiais metais Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba dėl parduodamų saldainių, cukraus saldumynų ir kramtomosios gumos netinkamos kokybės gavo tik 2 pagrįstus vartotojų skundus.