Nuo antradienio, gruodžio 1 d., visi Velso gyventojai automatiškai taps organų donorais, nebent oficialiai išreikš nenorą tokiais būti, skelbia Didžiosios Britanijos spauda.
Nauja tvarka įsigalios po to, kai Velse buvo priimti su organų aukojimu susijusių įstatymų pakeitimai. Kritikai savo ruožtu sako, kad dėl to iš žmonių kūnų organai bus paimami tarsi dar tinkamos naudoti automobilių dalys.
Gruodžio 1 d. Velse įsigalios naujas įstatymas, kuriuo remiantis bet kuris suaugęs žmogus, kuris Velse gyvena ilgiau nei vienerius metus, bus automatiškai įregistruotas kaip organų donoras ir jo organai bus paimti, jeigu toks žmogus mirtų Velse.
Tokiu būdu Velsas taps pirmąja Jungtinės Karalystės sudedamąja teritorija, kurioje įvedamas numanomo sutikimo paaukoti organus sistema. Nenorintys aukoti savo organų žmonės turės oficialiai apie tai informuoti.
Tokios tvarkos šalininkai sako, kad ji gerokai padės žmonėms, kuriems reikia įvairių organų persodinimo. Tačiau grupės „Patient Concern“ atstovė Joyce Robins naujienų kanalui „Sky News“ sakė, jog nerimaujama, kad organai bus paimami be tinkamo sutikimo.
„Tokia tvarka grasina sunaikinti teigiamą persodinimo proceso aurą, nes kūnai bus laikomi tarsi panaudotais automobiliais, iš kurių galima paimti dar naudingas dalis“, – sakė ji.
Tačiau Velso sveikatos ministras Markas Drakefordas atmetė tokius nuogąstavimus ir pranešė, kad jau 86 000 žmonių oficialiai pranešė nenorintys aukoti savo organų. Palyginimui, pagal iki šiol egzistavusią tvarką, Velse daugiau nei milijonas žmonių turi organų donoro kortelę.
Ministras mano, kad naujoji tvarka leisti organų donorystės atveju skaičių padidinti 25 proc.
„Pernai mirė dvylika žmonių, kuriems reikėjo kokio nors organo persodinimo. Šių mirčių buvo galima išvengti, jeigu dabartinė sistema būtų šiek tiek efektyvesnė. Mes manome, kad pakeisdami sutikimo davimo tvarką žengsime žingsnį ir išgelbėsime gyvybių“, – sakė jis.
Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje organo persodinimo laukia maždaug 7000 žmonių. 10 proc. jų mirs nesulaukę persodinimo.