Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Vitamino C stoka padidina hemoraginio insulto riziką

vlmedicina.lt | 2014-03-05 00:01:45

Žmonės, kuriems nustatomas vitamino C (askorbininės rūgšties) deficitas, turi didesnę hemoraginio insulto riziką. Nors hemoraginis insultas sudaro tik 15 proc. visų insultų, tačiau jo išeitys yra blogesnės ir dažniau mirtinos.

Apelsinai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Insultas: išeminis ir hemoraginis

Yra du galvos smegenų insultų tipai: išeminis ir hemoraginis. Išeminis insultas dažniau ištinka vyresnio amžiaus žmones (75 metų ir vyresnius), įvyksta dėl galvos smegenis maitinančių kraujagyslių blokados ir pažeidžia vieną ar kelias galvos smegenų skiltis.

Hemoraginis insultas retesnis, įvyksta dėl kraujagyslių plyšimo bei kraujo išsiliejimo į smegenis.

Hemoraginiu insultu dažniau serga jauni žmonės, mirtingumas nuo šio insulto yra du kartus didesnis nei išeminio insulto atveju. 

Lygino vitamino C koncentraciją

Prancūzų mokslininkai atliko nedidelę, bet įdomią studiją, kurios rezultatai bus pristatyti 66-ajame metiniame Amerikos neurologų akademijos posėdyje Filadelfijoje (JAV) balandžio pabaigoje.

Atvejo ir kontrolės tyrime buvo lyginamos dvi pacientų grupės (po 65 pacientus kiekvienoje): persirgusiųjų hemoraginiu insultu ir kontrolinė sveikų, kuriems buvo matuojamas vitamino C kiekis kraujo plazmoje.

Normali vitamino C koncentracija kraujo plazmoje (daugiau nei 38 µmol/L) nustatyta 41 proc., sumažėjusi (11 -38 µmol/L) - 45 proc., maža ( mažiau nei 11 µmol/L) - 14 proc. tiriamųjų.

Išvados

Pacientams, patyrusiems hemoraginį insultą, vitamino C koncentracija buvo akivaizdžiai žemesnė nei kontrolinės grupės pacientams.

Be to, vitamino C deficitas buvo susijęs su ilgesne hospitalizacija, infekcinėmis, tame tarpe odos, komplikacijomis: opomis, pragulomis ir vangiu jų gijimu. Pacientai, turintys normalų vitamino C kiekį, stacionare gydėsi vidutiniškai 9,8 dienos, mažesnį kiekį turintys – 18, 2 dienos.

Žana Antonova
Žana Antonova. Asmeninio archyvo nuotr.

Nustatyta, kad, be vitamino C deficito, svarbūs hemoraginio insulto rizikos faktoriai yra aukštas kraujospūdis, alkoholio vartojimas, antsvoris, amžius, aplinka.

Antioksidantas

Vitaminas C yra efektyvus antioksidantas, kuris mažina oksidacinį stresą, turintį reikšmės širdies ligų, tarp jų - hipertenzinės ligos, aterosklerozės, vystymuisi.

„Oksidacinis stresas - tai biocheminis pusiausvyros sutrikimas, kuomet padidėja laisvųjų radikalų gamyba arba sutrinka jų neutralizacija ir dėl to vyksta ląstelių ir audinių pažeidimas. Manoma, jog oksidacinis stresas yra svarbi aterogenezės, daugumos lėtinių ligų, taip pat natūralių žmogaus senėjimo procesų priežastis“, - paaiškino gydytoja dietologė Žana Antonova.

Vitaminas C dalyvauja proteinų ir kolageno, sudarančio kraujagyslių bazinę membraną, sintezėje ir turi įtakos kraujagyslių, odos, kaulų ir kitų audinių struktūrai, imuniniam atsakui.

Kitų tyrimų duomenys

Originalios studijos rezultatai papildys moksliškai pagrįstus įrodymus apie mitybos ir vitamino C reikšmę ne tik insultų rizikai, bet ir bendrai sveikatai.

2012 metais mokslininkai nustatė, kad šokolado vartojimas gali sumažinti insulto riziką iki 17 proc.

2008 m. Kembridžo universiteto mokslininkai nustatė, kad didelė vitamino C koncentracija kraujo plazmoje sumažina insulto riziką iki 42 proc.

Be to, yra įrodymų, kad vitaminas C pagerina pacientų toleranciją chemoterapijai, padidina atsparumą infekcinėms ligoms.

Perdozuoti nepatariama

Nors studijos rezultatai rodo, kad vitamino C kiekis kraujo plazmoje gali būti svarbus hemoraginio insulto prevencijai, mokslininkai nerekomenduoja vartoti papildus nesant ryškaus vitamino C deficito.

Gydytoja dietologė Ž. Antonova informavo, jog išsitirti vitamino C kiekį kraujyje galima kai kuriose Lietuvos laboratorijose. Tyrimas yra brangus, kainuoja apie 140-160 litų.

Vitamino C norma kraujyje yra 11-114 mkmol/l.

Ar mūsų gyventojams būdingas vitamino C deficitas? „Sumažėjes vitamino C kiekis organizme (hipovitaminozė) būdingas žiemos ir  pavasario sezono metu, ypač esant blogai mitybai: nevalgant daržovių, vaisių. Lietuvoje rekomenduojama vitamino C paros norma yra 60 mg“, - sakė Ž. Antonova.

Dietologė perspėja, kad per didelės vitamino C dozės gali sukelti virškinamojo trakto negalavimus, viduriavimą, inkstų akmenligę.

Vitamino C randama vaisiuose ir daržovėse: apelsinuose, kiviuose, papajoje, žemuogėse, pipiruose, brokoliuose, juoduosiuose serbentuose ir kt., taigi geriausia rūpintis subalansuota mityba. Ekspertai rekomenduoja 120 mg vitamino C kasdien. 100 g žaliųjų pipirų turi apie 200 mg, 100 g šviežių apelsinų sulčių - apie 60 mg vitamino C.

Šaltinis

https://www.nydailynews.com/life-class="naujiena_width100" style/health/vitamin-linked-reduced-stroke-risk-article-1.1618380#ixzz2u2T7tfKm

https://lifeclass="naujiena_width100" style.topnewstoday.org/lifeclass="naujiena_width100" style/article/9970478/

https://us.top99news.com/2014/02/18/vitamin-c-linked-to-reduced-stroke-risk/

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų