Dėl organizmo nusilpimo, prastos higienos, cukrinio diabeto mūsų odą gali apnikti itin nemalonus susirgimas – votys. Kaip sako Aldona Čeliauskienė, Tauragės ligoninės Konsultacijų poliklinikos dermatovenerologė, votys – tai dėl odos uždegimų susidarę pūliniai, kurių geriau nesiimti gydyti pačiam. Ligos komplikacijos gali nuvesti ant operacinio stalo.
„Neretai kreipiasi mergaitės dėl ant kojų susidariusių pūlinukų. Skutantis kojas, tepant jas įvairiomis kosmetikos priemonėmis patenka bakterijos ir sukelia odos uždegimą. Pūliniai gali susidaryti pažastyse, ant rankų, kojų, net ausų landose. Ausyje susidaręs pūlinys itin skausmingas ir neretai pacientų painiojamas su ausies uždegimu. Bet kokiu atveju dėl skausmo ausyje reikia kreiptis į otorinolaringologus. Dažnai jaunimas užkrečia odą, spaudydamas spuogus. To daryti negalima, nes spaudžiant bakterija gali būti „išspaudžiama“ į kraujagyslę, o krauju gali pasiekti net smegenis ir sukelti rimtų susirgimų“, – apie ligos kilmę dėsto gydytoja.
Votis, arba, kaip gydytoja sako, pūlinys, būna rausvas, audiniai aplink jį patinsta, skauda. Paprastai oda būna atspari užkratams, tačiau dėl tam tikrų priežasčių ta apsauga susilpnėja arba dingsta.
„Odos apsauga nusilpsta nusilpus žmogaus organizmui, vyresnio amžiaus žmonėms, vaikų odos apsauga silpna. Votys gali būti sąlygotos kitų ligų: cukraligės, niežų. Pūliniai dažniau susidaro ir sergantiems egzema“, – dėsto A. Čeliauskienė.
Pasak gydytojos, ieškoti gydymo būdų patiems nereikėtų. Geriausia kreiptis į dermatovenerologus, kurie tiksliai diagnozuoja, nuo ko susidarė pūlinys ir koks gydymas būtų tinkamiausias.
„Nepatartina dėti karštų kompresų, nes tai tik paaštrina uždegimą. Jei susiformavęs tik vienas kitas pūlinukas, jį galima pagydyti specialiu gydančiu tepalu. Kartais tenka gydyti antibiotikais. Toks gydymas dažniausiai taikomas paviršinės infekcijos atveju. Jei pūlinys pažeidžia gilesnius odos sluoksnius, pacientui gali padėti tik chirurginis gydymas“, – pasakoja dermatovenerologė.