VU Onkologijos instituto mokslinių tyrimų metu užfiksuoti vaizdai buvo eksponuojami viešojo transporto stotelėse Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune. Meninius kūrinius labiau nei laboratorijose atliekamą darbą primenantys vaizdai – tai projekto „Kita stotelė – Art in Science“, vykusio gegužės 13–27 d. eksponatai.
Projekto sumanytojai ir įgyvendintojai – organizacija „Mokslas ir menas“ pristatė kelis projektus, kuriuose dalyvavo mokslininkai iš VU Onkologijos instituto.
Vieną iš jų buvo galima išvysti didžiųjų miestų viešojo transporto stotelėse – tai Gedimino Dauderio ir Deivido Sabonio darbas pavadinimu „Popierius“, kuriame vaizduojami lazeriu padarytų rėžių ant popieriaus vizualizacija, gauta lazerinės nanopozicionavimo sistemos derinimo metu.
Pasak Vaivos Kulbokaitės, VšĮ „Mokslas ir menas“ direktorės ir projekto vadovės, viešojo transporto stotelės buvo pasirinktos dėl keleto priežasčių. Visų pirma žmonės laukdami viešojo transporto turi laiko pasižvalgyti, pamąstyti, taigi kodėl to laiko neišnaudojus prasmingai? Kitas svarbus siekis – supažindinti visuomenę su mokslu, parodyti, jog į mokslinių eksperimentų vaizdus galima pažvelgti ir iš estetinio taško.
Dar vienas „Art in Science“ projekto dalyvis VU Onkologijos instituto mokslininkas dr. Vytautas Kulvietis, kurio darbas buvo eksponuojamas jau ir 2013 metais „Art in Science“ – mokslinių vizualizacijų parodoje, šiais metais sukurtame vaizdo klipe komentuoja žmonių išsakomą nuomonę apie nuotrauką, vaizduojančią žmogaus kamieninių ląstelių augimą ant dirbtinių polimerinių karkasų. Taip pat dr. V. Kulviečio darbas yra rodomas internetiniame žaidime, kuriame reikia atspėti ar pateikiami vaizdai yra moksliniai, ar meniniai.
„Tokio pobūdžio projektai – tai proga mokslininkams pasidalyti savo darbais ir su jais supažindinti platesnę visuomenės dalį, – sako dr. V. Kulvietis. – Tai skatina kūrybingiau ir plačiau žiūrėti į savo veiklą, pasidomėti kitų atliekamais darbais ir kartu pasigrožėti gamtos kūriniais bei paradoksais, pavyzdžiui, žiūrint mikroskopu. Visuomenei tai puiki proga per nuotrauką patekti į laboratoriją ir sužinoti, kuo kvėpuoja mokslas, kokie tyrimai atliekami ir ką jų rezultatai atneša. Manau, tai puikus mokslo populiarinimo projektas“.
Viso „Art and Science“ projekto pagrindinis tikslas yra informuoti visuomenę apie mokslo pasaulio naujoves, stiprinti susidomėjimą mokslu, paskatinti mokslininkus dalintis savo darbais, atkreipti dėmesį į kūrybiškumą moksle.
Paklaustas, kuo įdomus mokslininko darbas, dr. V. Kulvietis sako, jog dirbdamas savo srityje nuolat mokaisi, be to turi progą prisiliesti prie to, kas naujausia ir iki tol nebuvo žinoma. „Mokslininko darbas – kūrybinga veikla, – sako mokslininkas. – Esi nuolat tarp kūrybingų, linksmų ir protingų žmonių, su kuriais gali diskutuoti įvairiomis temomis. Manau, kiekvienas turi dirbti tai, kas prie širdies, nes tik tada jausi vidinį pasitenkinimą ir pasieksi aukštų rezultatų. Todėl mokslininko profesija nėra nei geresnė, nei prastesnė už kitas – ji tiesiog labai įdomi“.
Vilniaus universiteto Onkologijos institutas