Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas jau 17-uosius metus iš eilės sukvietė žmones į nacionalinę mokslinę-praktinę konferenciją „Į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį Vydūno keliu“. Tradiciškai renginys skiriamas tautos šviesuolio filosofo, rašytojo, kultūros veikėjo, sveikos gyvensenos puoselėtojo Vydūno gimtadieniui paminėti.
„Sveikos gyvensenos puoselėjimas, sveikatos užtikrinimo idėja svarbi ir jauniems, ir seniems, todėl šių metų konferencijos akcentas – sveika šeima. Kuo daugiau žmonės nuo pat mažens girdės apie sveiką gyvenseną, sveikatos stiprinimą, tuo bus daugiau naudos ir jam, ir miestui, ir visai valstybei“, - portalui VLMEDICINA.LT sakė Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Artūras Razbadauskas.
Konferencijose per 17 metų paskleista daugybė sveikatinimo idėjų, kurių visos anksčiau ar vėliau įgyvendinamos praktiškai.
„Čia kilo ir sveiko miesto idėja - uostamiestis priklauso pasaulio sveikų miestų tinklui. Prieš 10 metų dar neturėjome sveikatos biurų, o dabar juk kaip aktyviai jie dirba. Kuo daugiau kalbėsime apie sveiką gyvenseną, tuo bus daugiau naudos. Dar prieš 20 metų lėktuvuose buvo galima rūkyti, o dabar tai neįsivaizduojama. Prieš 10 metų galima buvo rūkyti kavinėse, o dabar jau ne. Vis daugiau senjorų renkasi į mankštas, veikia 3-iojo amžiaus universitetai. Kitą savaitgalį Klaipėdoje vyks didžiulis renginys „Ekologija ir sveikata“, o jos idėja taip pat iškristalizuota Vydūnui skirtose konferencijose. Ir tokių renginių vis daugiau, sveikatingumo idėjos skleidžiamos bei įgyvendinamos“, - kalbėjo A. Razbadauskas.
Konferencijoje dalyvaujantis Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininko pavaduotojas Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto prof. dr. Rimantas Stukas portalui teigė, jog jis ir jo kolegos bemaž kasmet atvyksta į šią Klaipėdos universiteto rengiamą konferenciją ir taip pat pristato savo idėjas bei pasiekimus.
„Klaipėdos universiteto organizuojama Vydūno konferencija įkvepia ir veda mus sveikatos stiprinimo, puoselėjimo, sveikos gyvensenos plėtojimo, propagavimo keliu. Sveikatos klausimai sprendžiami ir nacionaliniu mastu, aptariami Nacionalinėje sveikatos taryboje. Klaipėdos universitetas tęsia gražią tradiciją, o greito rezultato nereikia laukti, idėjos orientuotos į ateitį, į gyvenimo gerovę. Konferencijoje – tiek daug įdomių temų, sveikata aptariama įvairiais aspektais, ir moksliniu, ir netradiciniu požiūriu. Kiekvienas požiūris turi būti palaikomas. Yra išleistas specialus leidinys, kompaktinis diskas, veikia kelios sekcijos – informacijos sklaida labai gera, to ir reikia“, - džiaugėsi mitybos specialistas R. Stukas.
Ar visos Vydūno idėjos jam priimtinos? „Taip, aš visada studentams pacituoju Vydūno frazę iš knygos „Sveikata. Jaunumas. Grožė“: „Žmonės būtų daug sveikesni ir stipresni, jei valgytų tik trečią dalį to, ką daugelis yra įpratę valgyti“. Taip buvo pasakyta maždaug prieš 100 metų, tačiau ta mintis aktuali ir šiandien. Reikia galvoti, ką valgai“.
Paklaustas, ar pritaria vegetarizmo idėjai, kurią propagavo Vydūnas, profesorius atsakė: „Šiuolaikinio mokslo požiūriu, negalima kraštutinumo laikyti rekomendacija. Yra įvairių kraštutinumų, bet mokslas vystosi, įrodo, ko žmogui reikia daugiau, ko mažiau. Žinome, kad reikia valgyti daugiau daržovių ir vaisių. Augalinio maisto reikalingumo idėja gyva, bet šiandien įrodyta, kad žmogui reikia įvairių medžiagų, tad mityba turi būti įvairi“, - sakė mitybos specialistas.
„Vydūno mintys tiesiogiai susisiekia su šių laikų medicinos požiūriu į sveikatos esmę ir lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimo priežasčių suvokimą. Šios ir panašios idėjos ir atradimai daro didelę įtaką mūsų šalies sveikatos apsaugos sistemos vystymuisi. Jos leidžia surasti tikrus ir efektyvius sprendimus, įgalinančius atsakingus asmenis teisinga kryptimi reformuoti mūsų sveikatos apsaugos sistemą“, - konferencijos dalyvių sveikinimo kalboje pažymėjo konferencijų tradiciją uostamiestyje pradėjęs prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis.