Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Vyresnio amžiaus moterims vitaminas D sumažina riziką susirgti Alzheimerio liga

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2012-05-17 00:02:44

Nustatyta, jog nepakankamas vitamino D kiekis susijęs su smegenų veiklos pablogėjimu vyresniame amžiuje. Tikslūs šio ryšio mechanizmai lieka neaiškūs. Prancūzijoje atliktas tyrimas siekiant išsiaiškinti, kaip vitamino D vartojimas susijęs su demencija vyresnėms nei 75 metų amžiaus pacientėms.

 Susirgusiosios vitamino vartojo mažiausiai

 Tyrime dalyvavo 498 pacientės, vidutinis jų amžius buvo 79,8 metų. Moterys stebėtos 7 metus, visą tą laiką jos nevartojo vitamino D papildų, periodiškai pagal dietologo apskaičiavimus buvo registruojamas suvartojamo su maistu vitamino D kiekis. Per 7 metų stebėjimo laikotarpį moterys suskirstytos į 3 grupes pagal demencijos progresiją-išsivystymą (be demencijos, su Alzheimerio demencija ir su kitų rūšių demencija).

Dr. Lina Malcienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Alzheimerio demencija susirgusioms moterims nustatytas mažiausias vitamino D suvartojimas. Moterys, kurios išliko sveikos arba kurioms išsivystė kitų rūšių demencija, suvartodavo didesnius vitamino D kiekius. Nustatytas tiesioginis ryšys tarp Alzheimerio demencijos išsivystymo ir vitamino D kiekio, suvartojamo su maistu.

 Vitaminas itin svarbus centrinei nervų sistemai

 Gydytoja  neurologė dr. Lina Malcienė, jau anksčiau portalui papasakojusi apie vitamino D reikšmę sergantiesiems išsėtine skleroze, išgirdusi šio tyrimo rezultatus, nenustebo:  „Manau,  kad taip ir yra, nes centrinė nervų sistema yra labai jautri bet kokiems pakitimams,  ypač elektrolitų, vitaminų apykaitos sutrikimams. Yra žinoma, kad jau kūdikiui besivystant  embriono stadijoje būna įvairių apsigimimų vien dėl to, kad motina sirgo ar buvo patyrusi kokio nors vitamino trūkumą. O nervų ląstelės niekada neatsigamina, bėgant amžiui jų tik nyksta, o naujų neatsiranda. Alzheimerio, kaip ir Parkinsono liga ar išsėtinė sklerozė, yra  degeneracinė centrinės nervų sistemos liga, todėl visų šių ligų atsiradimą galima aiškinti metabolizmo sutrikimu“, - pakomentavo medicinos mokslų daktarė.

 Gydytojos įsitikinimu, turint omenyje šio vitamino D svarbą nervų sistemai, reikia skatinti, kad kuo plačiau būtų atliekami jo koncentracijos organizme tyrimai.

 Alzheimerio liga serga vis jaunesni žmonės. Jauniausias L.Malcienės gydytas pacientas buvo  56 metų, nors dažniausiai liga ima reikštis perkopus 60 metų ribą. Ligos jaunėjimą lemia besikeičiantis gyvenimo būdas, išoriniai faktoriai. 

 L. Malcienė pabrėžė, kad vitaminas  D nėra gaunamas  su maisto produktais, jis sintezuojamas iš ultravioletinių saulės spindulių. Todėl ji patartų kuo daugiau vaikščioti  lauke, kad organizmas galėtų sintezuoti daugiau vitamino D.  

 „Tai ypač svarbu vyresniems žmonėms, kurie dėl kitų organizmo sistemų susidėvėjimo linkę sėdėti namuose, uždarose patalpose“, - patarė neurologė.

Dar apie vitaminą D skaitykite:  Kodėl lietuviams svarbus vitaminas D pavasarį?

 Šaltinis

Annweiler C et al. Higher Vitamin D Dietary Intake Is Associated With Lower Risk of Alzheimer`s Disease: A 7-Year Follow-up. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2012 Apr 13.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų