Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Vyresnio amžiaus žmonės knygas turėtų iškeisti į el. skaitytuvus

www.lrt.lt | 2013-02-07 18:20:42

Vyresnio amžiaus žmonės tradicines knygas turėtų iškeisti į elektroninius skaitytuvus arba planšetinius kompiuterius, nes jie skaitant mažiau apkrauna akis, parodė tyrimas.

Skaito
Redakcijos archyvo nuotr.

Skaitmeniniai skaitymo prietaisai leidžia vyresnio amžiaus žmonėms tą patį tekstą skaityti greičiau ir įdedant mažiau pastangų, nei tuomet, kai jis atspausdintas ant popieriaus. Įtakos teksto supratimui tai neturi, pažymi tyrėjai.

Tačiau paklausti, kuriems prietaisams jie teikia pirmenybę, vyresnio amžiaus žmonės tradicines knygas minėjo du kartus dažniau nei elektroninius prietaisus.

Šio tyrimo rezultatai leidžia manyti, kad nors skaitmeninių knygų JAV ir Jungtinėje Karalystėje jau parduodama daugiau nei įprastų, skaitytojai vis dar labiau vertina knygų kultūrą, o ne elektroninių prietaisų siūlomus patogumus.

Johanneso Gutenbergo universiteto Maince, Vokietijoje, mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 36 jaunesni žmonės (21–34 metų) ir 21 vyresnis (60 metų ir daugiau). Tyrimo dalyviams skaitant tekstą iš skaitytuvo, planšetinio kompiuterio ir popieriaus lapų, mokslininkai matavo akių judesius ir smegenų veiklą.

Kiekvieno dalyvio paprašyta paskaityti ištraukas iš 9 tekstų, kurių sudėtingumas buvo įvairus – nuo grožinės iki akademinės literatūros.

Jaunesniųjų dalyvių grupėje nepastebėta jokių skaitymo trukmės ar smegenų veiklos skirtumų, nepriklausomai nuo to, ar skaityta iš lapo, skaitytuvo ar kompiuterio ekrano. Tačiau vyresniems dalyviams perskaityti tekstą iš lapo reikėdavo daugiau laiko ir pastangų.

Geriausi rezultatai pasiekti, kai dalyviai skaitė iš planšetinio kompiuterio ekrano. Tuomet vyresniems žmonėms prireikdavo mažiau smegenų energijos, be to, lapą teksto jie perskaitydavo 3–4 sekundėmis greičiau.

Rezultatai leidžia manyti, kad vyresniems žmonėms skaityti lengviau, kai naudoja elektroninius prietaisus apšviestu ekranu. Tuomet sukuriamas didesnis kontrastas tarp teksto ir fono, aiškina mokslininkai.

Ankstesni tyrimai parodė, kad vyresnių žmonių akys mažiau jautrios kontrastui, o dėl blogo kontrasto tarp teksto ir fono pailgėja skaitymo laikas.

Nors nė vienam savanoriui nekilo sunkumų suprasti skaitomą tekstą, nesvarbu, iš kur jis buvo skaitomas, ekspertai teigia, kad vyresniems žmonėms el. skaitytuvai ar planšetiniai kompiuteriai apšviestais ekranais būtų patogesni.

Anot tyrėjų, nė vienas gautas rezultatas nepagrindžia populiaraus įsitikinimo, kad skaitmeniniai skaitymo prietaisai labiau vargina akis.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų