Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Vytautas Valevičius. Savižudybės supratimas. Kodėl kitaip?

Vytautas Valevičius | 2015-09-15 11:23:54

Nors Lietuva kai kur pirmauja, džiugesio tai nesukelia. Alkoholio vartojimo ar nusižudžiusių žmonių 1000 gyventojų skaičiumi mes vieni pirmųjų Europoje, gal net pasaulyje. Galiu patekti skaičius, bet to visai nereikia. 

Vytautas Valevičius
Vytautas Valevičius © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Gąsdinimai atkreipia dėmesį, tačiau nenuteikia geram supratimui. Emocijų reikia, bet mąstymas geriau. Pagal ligų klasifikatorių, savižudybė yra liga. O ligas reikia gydyti, pasitelkiant mediciną ir medikus. Problema yra ta, kad pas paskutinius patenka žmonės, kurie yra paties proceso pabaigoje. Žymiai reikšmingesnis yra suvokimas, kaip kyla noras savarankiškai pabaigti gyvenimą. O apie jį kol kas mažokai kalbama ir svarstoma.

Nors suicidas traktuojamas kaip liga, manau, kad tai ribotas požiūris. Mano nuomone, į tai reikia žiūrėti kaip į tam tikro gana sudėtingo proceso pabaigą, aukščiausią įtampos tašką. Nors lyg visi ir supranta, kas gi tai yra, tačiau net čia nėra vieningumo. Ne visuomet galima tvirtinti, kad žmogus sąmoningai pabaigė savo gyvenimą, o ne padarė tai netyčia. Bet ir tai ne viskas. Net priežasčių, sukeliančių šį reiškinį, vardijama ne viena dešimtis.

Tačiau mano dėmesį labiau patraukia kita pusė. Ar galima vienaip ar kitaip skatinti ar lėtinti šį reiškinį, vadinamą liga? Juk gripas, Ebola ar alkoholizmas yra stabdomi, mažinami.

Grafikas
1 pav. Paspausti ant paveikslėlio, kad padidėtų

Toks pavyzdys. 1990 metais Lietuvos keliuose žuvo 1001 gyventojas, arba 26,9 skaičiuojant 100 000 gyventojų. 2008 metais žuvo 499 gyventojai, arba 14,9 skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų. 2014 metais žuvo 265 žmonės, arba 9,1 skaičiuojant 100 tūkst. Žūčių Lietuvos keliuose sumažėjo ženkliai. Aš nesiimsiu aiškintis, kodėl taip įvyko, noriu tik pasinaudoti tuo kaip pavyzdžiu. Taip yra, kai visuomenė su savo struktūrų pagalba mažina neigiamą socialinį reiškinį.

O dabar kita statistika grafiškai (1 pav.).

Nenoriu smarkiai keikti mūsų medikų ir visos medicinos, bet situacijų skirtumas akivaizdus. Būtina tik tvirtinti, jog ne vieni medikai yra už tai atsakingi. Kovą su mirtimis keliuose vykdė paskiri individai, vietinės bendruomenės ir įvairios bendrijos bei valstybė. Ir kaip matome, jungtinės pastangos davė vaisių – rezultatas akivaizdus. Tiesa, procesas nesibaigė, bet kai kurios pergalės jau yra.

Schema
2 pav. Paspausti ant paveikslėlio, kad padidėtų

Ar galima panašiai elgtis su savižudybėmis? Ir taip, ir ne. Lietuvai nesunku buvo perimti kitų šalių patirtį, mažinant aukų skaičių keliuose. Pačios įvairiausios programos buvo perkeliamos iš kitų šalių, t.y. pritaikytos mūsų sąlygoms. Deja, perkelti kitų, ypač tolimų, patyrimą, įgytą kitur, – negalima. Jeigu tai būtų virusas, tai jie visame pasaulyje vienodi. Savižudybės turi nacionalinį ir net vietovinį pobūdį. Tai, kas tinka Japonijai ar JAV, greičiausiai visai netiks mums. Taigi teks patiems padaryti tai, kas buvo bandoma perkelti iš kitų, t.y. kurti savo šalies suicidų modelį. Mano nuomone, jo kūrimas atrodo taip (2 pav.).

Dar kartą noriu pažymėti, kad savižudybė nėra liga. Ji yra socialinis reiškinys, kuris baigiasi bandymu, sėkmingu arba ne. Pastarąjį reikia stabdyti arba padėti individui. Čia jau reikia ir medicinos. Tačiau pats reiškinys yra kaip ir priklausomybės – kilęs iš visuomeninio gyvenimo. Sakykim, priklausomybė nuo interneto buvo negalima prieš keliasdešimt metų, nes tiesiog nebuvo interneto. Priklausomybės nuo SMS neįmanomos nesant mobilaus telefono. Taip ir suicidas yra tam tikros visuomenės bjaurus reiškinys.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų