Prieš savaitę Seimas pradėjo svarstyti sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio pasiūlymą įstatymiškai įpareigoti valstybės ar savivaldybės įmonėse dirbančius gydytojus, odontologus ir farmacijos specialistus deklaruoti savo viešuosius ir privačius interesus. Kuo sveikatos apsaugos ministras grindė savo pasiūlymą? Atsakymas - balandžio 20 d. Seimo plenarinio posėdžio stenogramoje (trumpinimai neesminiai, stilius netaisytas).
PIRMININKAS. Ponas V. P. Andriukaitis pristatys Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo Nr. VIII-371 4, 10 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą.
V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamasis posėdžio pirmininke. ...Aš atlikau tyrimą, ir mes per keturis mėnesius sudėliojome mūsų sektoriaus gydytojų darbą. Štai šioje papkėje, kolegos, čia yra tik tai… Aš tą papkę atiduosiu, ko gero, Antikorupcijos komisijos pirmininkui, kaip aš jam ir žadėjau, nes čia yra vardai, pavardės, kodai ir visi kiti dalykai. Čia yra mano kolegos, kurie iš bėdos ir iš nelaimės dirba daugiau nei trijose gydymo įstaigose.
Man labai smagu pasakyti, kad tie, kurie gina paciento teisę pasirinkti, turėtų įsidėmėti jų pačių priimtą įstatymą. Pacientas turi teisę pasirinkti teisės aktų nustatyta tvarka. Paciento teisių ir žalos atlyginimo įstatymo straipsnis. Kolegos, teisės aktų nustatyta tvarka. Ne bet kaip, pasirodo, gali pacientai pasirinkti, o teisės aktų nustatyta tvarka. Ir pasirinkdami teisės aktų nustatyta tvarka jie pataiko pas gydytoją, kuris dirba vienuolikoje darbo vietų: keturiose valstybinėse ir septyniose privačiose. Jis, aišku, vargšas, neturi laiko, nes jam labai sudėtinga dirbti.
Dar įdomiau, kolegos, jūs tik negaukite šoko. Vienuolika darbo vietų – tai rekordas Lietuvoje. Vidurkis – 3, 4, 5, 6, 7! Čia yra iš „Sodros“ atlyginimų duomenys. Mūsų kolegos, dirbdami daug, uždirba kukliai. Štai traumatologas – 44 tūkst. 657 Lt. Suma per visas darbovietes. Čia skelbiu spalio mėnesio atlyginimus. Angiochirurgas – 39 tūkst. 274 Lt, traumatologas ortopedas, matote, jis, ko gero, vienuolikoje vietų ar aštuoniose vietose dirbdamas, operuoja taip, kaip vargšas kardiochirurgas vienoje vietoje, nes kardiochirurgui, stojusiam prie operacinio stalo, reikia dirbti mažiausiai 4–5 val., tiek trunka operacija. Pasirodo, traumatologas ortopedas gali padaryti 40 operacijų per metus ir gauti 44 tūkst. Lt per mėnesį! Kolegos, čia didelis sąrašas, kuriame yra atlyginimai. 911 daktarų per spalio mėnesį pasiėmė 7 mln. Lt atlyginimo!
Kaip atrodo tos įstaigos? Visaip. Mano kolegos vargšai. Vienas urologas dirba Klaipėdoje, Telšiuose, Kelmėje ir Radviliškyje. Kitas urologas dirba Vilniuje, Jonavoje, Mažeikiuose ir Elektrėnuose. Suprantama, jie, vargšai, kažkaip keliauja per Lietuvą, kažkaip jie sugeba. Šiaip geras kelias iš Vilniaus iki Panevėžio. Toliau į Mažeikius nuvažiuoti iš Vilniaus jau 160 km greičiu nenuvažiuosi. Bet kai sužinai, kad kompensuoja benziną, tada, žinoma, nėra bėdos. Tada galima nuvažiuoti.
Kolegos, aš stoviu prieš jus ir jums sakau tiesiai šviesiai: čia dabar jau nėra nei kairės, nei dešinės, yra tiesus ir aiškus atsakymas. Ar reikalingi sąžiningi darbo santykiai? Nes jeigu giname paciento paslaugas arba gydymo kokybę, sutikite, aštuoniose vietose dirbantis daktaras kokybės neužtikrins! Bet jeigu giname galimybes paciento teisę pasirinkti teisės aktų nustatyta tvarka, jis turi žinoti, ar tas daktaras po 20 minučių nepersikels už tvoros ir nepaprašys jo ateiti ten! Šitą atlyginimų sąrašą, kadangi jis anoniminis, jis užkoduotas, aš pateiksiu kiekvienam, kas norite susipažinti. O šitą sąrašą maždaug… Kadangi jis vardinis, aš įteiksiu tik tiems asmenims, kurie išsaugos asmens paslaptį, nes aš nerizikuosiu. Bet mes iš tiesų padarysime labai teisingai. Mes jau įspėjome visą gydymo sistemą. Gerbiamoji gydymo sistema, mes įspėjame, kiek daktarų pas jus dirba penkiose, šešiose, aštuoniose vietose. Susitvarkykit. Duodam trijų mėnesių laiką. Po to ateis Valstybinė darbo inspekcija, Mokesčių inspekcija.
Kolegos, aš maniau, kad mes operuojame nedideliais atlyginimais. Deja, aš nežinau, kiek dar kitaip pasiimama. Šito nežinau, tai „Sodroje“ neapskaitoma!
(...) Mums reikia skaidrių santykių! Tada mes galėsime peržiūrėti darbo užmokesčio fondą ir pamėginti pažiūrėti, kodėl šitokia atlyginimų reguliavimo netvarka ir kodėl Kupiškyje sutaupę 9 mln. spalio mėnesį galėtume padidinti atlyginimus Kupiškyje ir daktarui, ir seselei. Bet yra ir dar kita problema: vietiniam daktarui moka mažiau, atvažiuojančiam daugiau ir plius benziną kompensuoja. Yra ir kitų problemų – darbo atlyginimai įstaigos viduj. Štai, kolegos, vienos ligoninės audituoti duomenys. Vienos ligoninės. Kai sumažinome vyr. gydytojų atlyginimus, šiandien vyr. gydytojo atlyginimas, kolegos, mažos rajono ligoninės – 5500 Lt. Kadangi 5500 Lt yra labai mažas atlyginimas… (...) Tada, žinoma, jis turi n priedų ir tie priedai yra 7500 Lt. Taip per mėnesį jis gauna 13 tūkst. 100 Lt. Kai žiūri į vienuolika gydytojų, kurie gauna maždaug po 13 tūkst., po 10 tūkst., po 11 tūkst. toje įstaigoje, ir žiūri, kad kiti 25 gauna po 3 tūkst. arba 1075, klausimas, kas čia per reguliavimas?
Kolegos, kai ateis sveikatos draudimo ir tie įstatymai, kuriuos kažkodėl pasistengė mano kolegė koalicijos partnerė D. Mikutienė išbraukti iš darbotvarkės… Žinoma, pasitikrinti konstitucingumą verta, čia viskas gerai… (Triukšmas salėje) Bet jie tikrai ateis ir mes tikrai pradėsime rimtą diskusiją. Čia ne su Augustiniene ir ne su Paškevičium diskutuoti, čia su mumis visais diskutuoti. Arba įvedame sąžiningas taisykles sveikatos sektoriuje, arba turėsime šitą jovalą, koks yra dabar! Be įstatymo normų mums bus labai sunku pakeisti. Kolegos, kalbu labai atvirai. Praleidau daug valandų ir dienų, kad jums atneščiau šitą informaciją.
V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamasis ministre, visi mes suprantame, kad turi būti skaidri medicinos sistema, ir mes to siekiame. Atlyginimų reguliavimas taip pat turi būti. Bet aš nesutinku, jeigu gydytojas dirba etato krūviu, jis dar budi 3–4 kartus, palaukite, tai jis 12 val. būna namuose. Kodėl jis negali privačioje ligoninėje dirbti? Ne, ambulatorinėje tarnyboje. Jis gali tai daryti. Ten skaičiuoti… Aš netikiu, kad vienuolikoje vietų dirbtų gydytojas ir uždirbtų kažkokius magiškus atlyginimus. Patikėkit, aš dirbau dieną naktį ir gaudavau iki 3 tūkst. ir visą Respubliką aptarnaudavau kaip specialistė. Ką daryt? Aš netikiu tais dalykais. Ką jūs čia į tai kreipiate dalykus? Štai sutvarkykite, kad budėdamas antro lygio ligoninėje gydytojas, atvykęs iš trečio lygio, neturėtų gauti trečio lygio atlyginimo. Jis turėtų gauti antro lygio. Jis atvažiuoja pamiegoti. O anesteziologai, reanimatologai yra reikalingi, kad būtų išlaikyta reanimacija, kad antras lygis būtų išlaikytas. Štai kur yra bėda. Jūs tai ir tvarkykite.
V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Gerbiamoji Vida, mudu abudu dirbome turbūt ne mažiau nei du etatus. Aš gerai atsimenu Brežnevo laikų anekdotą, kai visi gėrė į Brežnevo sveikatą sakydami: gerbiamasis Brežnevai, mes geriame ne dėl to, kad tu generalinis sekretorius, ne dėl to, kad tu Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, ne dėl to, kad tu kariuomenės vadas, bet kad tu išmokei mus gyventi iš trijų stavkių, iš trijų etatų. Suprantama. Kai mes kalbame apie atlyginimų reguliavimą, jį būtina daryti ir aptarti kvalifikaciją, kategorijas, stažą, tarnybą, darbo sudėtingumą, visus klausimus. Kur tai išnyko? Kodėl išnyko? Jūsų klausiu. Aš sakau, kad mes grįšime prie šitų dalykų!
Dabar, gerbiamoji Vida, sutikite. Čia aš jums skaičius paduosiu, kad jums būtų lengviau, ir net nurodysiu žmones, kad galėtumėte pasitikrinti. Jūs galėsite. Aš tikiu, kad jūs paslaptį išlaikysite. Čia yra toks vienas urologas Stasys, kuris dirba aštuoniose vietose. Vargšas tas Stasys! Jis turėtų būti kaip Buchenvalde, nes aštuoniose vietose… Neįmanoma! Neįmanoma! Apie moteris šiuo atveju jau nėra ką ir kalbėti! Žinot, man vienas vyr. gydytojas pasakė: daktare, žinote, jie vadinasi iš penkių p: pervažiavau, permiegojau, pažvejojau, pasimylėjau ir pargrįžau. (Juokas salėje)
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, aš išties gerbiamojo lektoriaus nenugalėsiu iškalba, bet vis dėlto noriu paklausti ministro. Ar jūs žinote, ministre, kad medikai labai pasipiktinę, kad yra skelbiami, nešiojami jų sąrašai. Tai man dabar sakė keliuose rajonuose, kad jie vardinami kaip nusikaltėliai, bet iš esmės jie aukojasi Lietuvai dėl to, kad… (Triukšmas salėje) Palaukite! Dėl to, kad jie dirba po tris etatus. O ištraukti iš konteksto 11 ar 8 dirbančius… (Balsai salėje) Tegul tikrina Darbo inspekcija, kad nesidubliuotų, bet jie dirba po 2–3 etatus, važiuoja į rajonus dėl to, kad nėra kam dirbti. Kupiškyje 50 % atvažiuojančių gydytojų, Biržuose panašiai, Pakruojyje dar daugiau iš Šiaulių. Jeigu jūs kokiu nors būdu uždrausite jiems nedirbti, tas ligonines ir poliklinikas galite uždaryti. Negalima visų į vieną kontekstą… Aišku, dirba žmonės dėl to, kad užsidirbtų, nes atlyginimai maži.
Gerbiamasis ministre, ar jums yra žinoma, kad vis dėlto dalis medikų važiuoja ir juos įkalbina tam, kad įstaiga funkcionuotų, kad būtų kam dirbti, kad būtų, kas aptarnauja mūsų pacientus?
V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Ačiū. Gerbiamasis Antanai, pasakykite man nuoširdžiai, kokią pagalbą neurochirurgas teikia Pakruojyje? Aš jau jūsų klausiu kaip šiek tiek… kaip kolegos. O kokią pagalbą angiochirurgas teikia Anykščiuose? O kokią pagalbą gali teikti radiologas Zarasuose? Dabar aš nenoriu kalbėti, kolegos, apie piktnaudžiavimus, aš kalbu, apie dešimtis tūkstančių sąžiningų žmonių. Jie laukia atlyginimų, jie laukia darbo, kad galėtų pusantro etato dirbti ir gauti daugiau. Bet kai devyni šimtai ar tūkstantis iš jų dirba štai šitokiu būdu, kas yra vadinama chaltūra, o ne darbu, ir dar jūs nematote čia problemų? (Balsai salėje)
A. SYSAS (LSDPF). Aš paklausiu kaip pacientas, ne kaip daktaras. Praeitą kadenciją mes bandėme taisyti atlyginimų tvarką, bandėme vyriausiesiems gydytojams pasiūlyti vidurkį iš trijų kategorijų: iš gydytojų vidurkio, iš slaugytojų ir iš kito personalo. Gerbiamasis Antanas padarė viską, kad šita sistema nefunkcionuotų. Šiandien mes matome rezultatus, kad ir toliau tokios saujelės atskirose ligoninėse, dalis gydytojų gauna labai didelius atlyginimus, kiti piktinasi, kad sistema nesutvarkyta ir atlyginimai maži. Mano klausimas ministrui, ar mes vis dėlto grįžime prie kokios nors normalios darbo apmokėjimo sistemos, kad vyriausieji gydytojai matytų visus dirbančius sveikatos įstaigoje – ir darbuotoją, ir slaugytoją, ir gydytoją, o ne tik grupelę savo draugų ar pažįstamų, kurie gali gauti po 9 tūkst., 12 tūkst., 15 tūkst., o kiti gali tenkintis tūkstančiu?
V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Gerbiamasis kolega, pritariu. Dabar eis kitas įstatymų paketas, kur mes įvedame vadybos reikalavimus. Vienas iš jų, ar įstaigoje yra veikianti kolektyvinė sutartis. Toliau. Kiek įstaigoje dirba žmonių etatu, kiek įstaigoje dirba jaunų ir senų. Ten daug yra parašyta. Kai aš pristatinėsiu, pasakysiu, kodėl šitų kriterijų reikia, kad atsirastų diskusijų dėl kokybės indikatorių vertinant įstaigos administracijos darbą.
Antras dalykas. Mes įsteigėme trišalę tarybą, joje sutarėme dėl kolektyvinio susitarimo, ir dabar startuoja diskusijos dėl darbo užmokesčio pertvarkos sveikatos apsaugos sistemoje. Vėl miniu, kad reikia sugrįžti prie kategorijų, darbo stažo, kvalifikacijos, darbo sudėtingumo, visų kitų dalykų, kad mes sugrįžtume prie sisteminio atlyginimo vertinimo. Jeigu jūs padėsite, mes pamėginsime tą daryti. Aš vienas negaliu padaryti. Čia kolektyviai. A. Matulas teisus, mums reikia susėsti ir kartu sutarti dėl sąžiningos darbo užmokesčio sistemos sveikatos apsaugos srityje.
Bet aš nekalbu dar apie kitus dalykus. Viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracija leis užtikrinti daugelį kitų dalykų. Kada tu dirbi valstybinėje įstaigoje, matai, kad klientas mokus, tu paprašai jo, žinai, nusipirk tam UAB geresnį stimuliatorių ar geresnį baro rinkinį ar lęšiuką, ir aš tau įdėsiu, o tu nusipirksi tiesiogiai iš to UAB. O pasirodo, tame UAB diriguoja mano žmona. Aš nenoriu dabar kalbėti apie tai. Atskira medžiaga, pristatysim, kad kolegos pamatytumėte. Mes apaugom keistais santykiais sistemoje. Keistais santykiais. Nebegalima toliau nematyti šitų problemų. Todėl tikrai prašau, viešųjų ir privačių interesų deklaravimas, taip, iš tiesų žinau, kad didelė dalis medikų įvairiai vertina šitą iniciatyvą, o ypač tie, kurių portfeliuose kai ko yra. Vadinasi, pataikėm, kolegos, jeigu taip reaguojama. Todėl prašau padėti – bendras reikalas.
P. AUŠTREVIČIUS (LSF). Gerbiamasis pranešėjau, žiūrėkite, mes esame visi skirtingi. Jūsų frakcijos narys kolega E. Žakaris yra užregistravęs penkis kartus daugiau projektų Seime nei, tarkime, kolega A. Sysas. Bet tokia yra specifika – vienas padaro daugiau, kitas padaro mažiau, vienas dirba vienoje srityje daugiau, kitas – kitoje. (Balsai salėje) Mano klausimas jums toksai, nors čia yra rėkiančių ir negalinčių klausytis kitų. Aš galiu ir kitas nuomones išgirsti. Ar jūs esate tikras, kad jūsų siūlomos priemonės yra adekvačios suvaldyti tą situaciją, kurią jūs mums bandote pateikti kaip chaotišką? Nes jeigu mes norime sekti gydytojus, tai uždėkime jiems elektronines apyrankes ir tada viename ekrane matysime, kur, po velnių, po Lietuvą zuja Lietuvos gydytojai, ką jie veikia, ką jie daro ir kada jie daro. Jeigu mes norime, kad jie mokėtų mokesčius, tai jie privalo deklaruoti pajamas. O jūsų pateikta informacija ir pasiūlymas, kad tai būtų privačių ir viešųjų interesų deklaracija, man atrodo, šiek tiek neadekvatus...
V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Gerbiamasis Petrai, mudu abudu nemažai dirbome Europos reikalų komitete, įvairiose pozicijose dirbome. Jūs esate ekonomistas, dirbote su akademiku E. Vilku, su gerbiamuoju A. Dobravolsku. Jūs turbūt puikiai suprantate, kad išties žmogaus darbo valandos yra ribotos. Darbo kodeksas jam nustato leistiną maksimalią normą – 12 val. Na, negražu daugiau dirbti civilizuotoje europinėje valstybėje, tokioje, kokią mudu abudu manome esant Lietuvą. Toliau. Turbūt visiškai aišku, kad negražu dubliuoti darbo valandas. Dar negražiau tuo pačiu metu, tą pačią valandą dirbti keturiose vietose. Negražu. Čia net apyrankių nereikia. Bet jūs puikiai žinote, Petrai, kad ir Amerikoje gydytojai turi peidžerius. Turi ar neturi? Skandinavijoje turi ar neturi? (Balsai salėje) Na, matot! Pabūkime europiečiais! Tamstos toks mielas šūkis. Aš kviečiu skaidriai sistemai, viešus ir privačius interesus mes visi čia deklaruojame. Ir turto deklaracijos taip pat reikalingos. Mokesčių inspekcija man pasakė, kad mūsų sveikatos sektoriaus geras šimtukas, viršijęs pajamas oi, oi, milijonais. Tai susitarkime. Aš kviečiu vienam – sąžiningam žaidimui. All different, but all equal, Petrai! Jeigu mudu deklaruojame viešus ir privačius, tai kodėl kiti negali? Ačiū, Petrai, pritarei.
Originalus šaltinis - www.lrs.lt