Per Europos Skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemą išplatintas pranešimas apie didžiausią iki šiol žaizdų botulizmo protrūkį Norvegijoje.
Norvegijos visuomenės sveikatos instituto duomenimis, šių metų spalio 1-25 dienomis nustatyti 6 žaizdų botulizmo atvejai asmenims, vartojantiems švirkščiamąsias narkotines medžiagas. Visi asmenys yra Oslo ir kaimyninių savivaldybių gyventojai.
Tai didžiausias iki šiol nustatytas tokios formos botulizmo protrūkis Norvegijoje. Sveikatos priežiūros specialistai mano, kad botulizmo atvejų gali daugėti, kadangi į šalį įvežta užkrėsta botulizmo sporomis heroino partija.
Per paskutinius metus žaidų botulizmo atvejai tarp švirkščiamųjų narkotinių medžiagų vartotojų yra nustatyti keliose Europos šalyse. Dėl tarptautinio heroino platinimo panašūs atvejai gali atsirasti ir kitose Europos Sąjungos šalyse.
Žaizdų botulizmas yra reta botulizmo forma ir susergama Cl. botulinum bakterijų sporoms patekus į žaizdą, kur produkuojamas toksinas. Žaizdų botulizmas pirmą kartą buvo aprašytas Niujorke 1982 metais. Cl. botulinum sporoms patekus į žaizdą, jos sudygsta, dauginasi ir bedeguonėmis sąlygomis gamina toksiną. 1990-aisiais metais žaizdų botulizmo atvejų Jungtinėse Amerikos Valstijose padaugėjo tarp švirkščiamųjų narkotinių medžiagų vartotojų, naudojusių juodos dervos heroiną, švirkščiamą po oda. Nuo 2000 m. žaizdų botulizmo atvejai registruojami ir Europoje.
Žaizdų botulizmo klinikiniai požymiai yra tokie patys kaip ir klasikinio botulizmo, tačiau nebūna maisto toksinės infekcijos požymių. Inkubacinis laikotarpis paprastai ilgesnis, nei klasikinio botulizmo, kadangi užsikrečiama ne pačiu toksinu, o sporomis. Inkubacinis laikotarpis gali užtrukti 10-12 dienų. Toksinas gaminasi pačiame žmogaus organizme. Be to, žaizdų botulizmo atvejus dažniausiai sukelia A tipo toksinas, kuris sukelia sunkiausias ligos formas.
Žaizdų botulizmas gali išsivystyti ne tik narkomanams, bet ir po atvirų galūnių kaulų lūžių.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras