Ketvirtadienis, 2025.04.10
Reklama

Žalos sąskaitoje – beveik 4 mln. eurų nukentėjusiems pacientams

Šaltinis: vlmedicina | 2021-03-19 11:10:50

​Į specialią banko sąskaitą, kurioje kaupiamos pacientų sveikatai padarytai žalai atlyginti skirtos įmokos, gydymo įstaigos pernai sumokėjo 3,8 mln. eurų. Iš šių lėšų pacientų žalai atlyginti išmokėta 6,4 tūkst. eurų.

Skaičiuoja eurus
Pinigai / Algirdo Kubaičio nuotr.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), administruojančios žalos pacientams įmokų sąskaitą, duomenimis, iš 3881 asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ) įmoką pernai sumokėjo didžioji dauguma – 3127. Kad 2019 metais už sveikatos priežiūros paslaugų teikimą jokių pajamų negavo, todėl įmokos nemokėjo, nurodė 350 ASPĮ. Daugiausia tai socialinės globos įstaigos, stambių įmonių, gamyklų medicinos punktai, išlaikomi iš vidinių lėšų ir sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys tik savo darbuotojams.

Didžiausią sumą į žalos sąskaitą pernai sumokėjo 264 valstybei bei savivaldybėms priklausančios gydymo įstaigos – 2, 6 mln. eurų. 2 822 privataus kapitalo ASPĮ – 1,2 mln. eurų, 41 viešoji įstaiga –apie 9 tūkst. eurų.

Metines įmokas, kurių dydis siekė iki 100 eurų, pernai sumokėjo 1 526 įstaigos – jų įnašas buvo 58 tūkst. eurų (1,5 proc. visų sumokėtų įmokų sumos). Metines įmokas, kurios buvo didesnės nei 50 tūkst. eurų, sumokėjo 13 įstaigų, jų įnašas – 1,5 mln. eurų (39 proc. visų sumokėtų įmokų sumos).

VLK ragina gydymo įstaigas šiemet aktyviau vykdyti šią savo finansinę prievolę, nevėluoti su įmokomis. Pernai VLK specialistams ne kartą teko priminti apie būtinybę sumokėti įmokas. Juolab kad už vėlavimą gresia griežtos sankcijos – delspinigiai ir net licencijos sustabdymas. Apie laiku įmokų nesumokėjusias ASPĮ VLK informuoja Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Taigi šių metų sausio pradžioje veiklos licencijos buvo sustabdytos beveik 200 gydymo įstaigų.

Praėjusiais metais VLK gavo keturis Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sprendimus dėl 6 440 eurų neturtinės žalos pacientams atlyginimo. Pinigai išmokėti per ataskaitinį laikotarpį. Atkreiptinas dėmesys, kad didžioji dalis 2020 m. priimtų šios komisijos sprendimų nagrinėti dar pagal seną įstatymo redakciją, nes žala buvo padaryta 2019 arba 2020 metais. Kadangi tuomet ASPĮ dar mokėjo civilinį sveikatos draudimą, žala buvo atlyginama iš jo. Tad šiais metais pacientams iš VLK administruojamos sąskaitos išmokamos lėšų sumos didės.

VLK primena, kad Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimai, kuriais nustatyta nauja ginčų sprendimo ir žalos pacientams atlyginimo tvarka, įsigaliojo 2020 metų sausio 1 dieną. Įstatyme įtvirtinta, kad pacientams padaryta žala atlyginama iš Vyriausybės įgaliotos institucijos administruojamos sąskaitos, kurioje kaupiamos sveikatos priežiūros įstaigų įmokos žalai atlyginti. Kaip minėta, administruoti sąskaitą Vyriausybė įgaliojo VLK. Taip pat VLK pavesta išmokėti žalą pacientams bei atlikti kitas teisės aktais reglamentuotas funkcijas.

Žalos atlyginimo įmoką gydymo įstaigos moka dalimis – kas ketvirtį. Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas numato, kad mažosios gydymo įstaigos, t. y., teikiančios šeimos medicinos, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas, turi mokėti 0,1 procento siekiančias įmokas, skaičiuojant nuo praėjusių kalendorinių metų įstaigos pajamų už paslaugų teikimą, visos kitos – 0,2 procento.

Informaciją apie kalendoriniais metais gautas pajamas už suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, taikytą įmokos dydžio procentą ir mokėtiną į specialią sąskaitą sumą gydymo įstaigos VLK turi pateikti kiekvienais metais iki gegužės 31 dienos. Žalos pacientams įmoka pakeitė anksčiau gydymo įstaigų mokėtą civilinį draudimą.

Pirmoji įmoka turi būti sumokėta iki einamųjų metų kovo 30 dienos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausm...
Judėjimas ir veido oda: jie susiję kur kas labiau, nei galėtumėte pamanyti
Pavasarį daugelis žmonių pradeda aktyviau judėti – daugiau laiko praleidžiame gryname ore, sportuojame ir siekiame...
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų