Klausimas. Anksčiau daug buvo rašoma ir kalbama apie būtinumą vartoti vitaminą D, nes esą daugeliui randamas jo stygius. Pastaruoju metu jau kalbama, kad kartu su vitaminu D reikia vartoti vitaminą K2. Jau net papildai parduodami, kuriuose sukombinuoti abu šie vitaminai. Gal galite paaiškinti, ar tas vitaminas K2 išties būtinas ir kodėl?
Atsako gydytojas endokrinologas Andrej Levinger
Vitaminas K organizmui būtinas, kaip ir kiti vitaminai. Evoliucijos metu žmogaus organizmas prarado galimybę gaminti kai kurias būtinas medžiagas. Vienas dėl to, kad jų buvo daug įprastame maiste, kitas dėl žarnyno mikrofloros pokyčių. Vitaminas K ir dabar dalinai gaminasi žarnyne ir ten pat keičia savo pavidalą iš vitamino K1 į vitaminą K2.
Svarbiausias vitamino K vaidmuo yra kraujo krešumo reguliacija, kur jis veikia kaip papildas-kofaktorius specifinių krešumo sistemos baltymų 2-7-9 koaguliacijos faktorių, kurie ir sukelia kraujo krešėjimą – sudaro sąlygas atsirasti trombui. Jis taip pat svarbus užtikrinant vitamino D poveikį kaulų struktūrai. Apskritai chinonai – didelė grupė cheminių medžiagų, kurių aromatiniai žiedai susijungę su deguonimi. Todėl suprantama, kad jie paplitę visuose kvėpuojančiuose organizmuose, visur, kur vyksta oksidacijos ir fotosintezės procesai. Jų yra tiesiog gausybė žalios spalvos daržovėse ir vaisiuose – špinatuose, salotose, kiviuose; bet jų nedaug raudonos spalvos gėrybėse – pomidoruose, morkose. Ir svarbiausia, kad jų daug bananuose ir kiaušiniuose – tad Lietuvoje trūkumas ypač retas, skirtingai nuo vitamino D trūkumo, kuris šiuo metu yra tiesiog epideminio masto.
Vartoti šiuos du vitaminus kartu yra naudinga, o ir perdozuoti vitaminą K sunku. Per dieną reikėtų suvartoti 100-300 mcg. Labai svarbu paminėti, kad vitaminas K mažina orfarino poveikį krešumui, todėl vartojant antikoaguliacinius vaistus reikia vengti produktų su vitaminu K.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.