Antradienis, 2025.01.28
Reklama

Žemas natrio kiekis kraujuje didina pooperacinio mirtingumo riziką

vlmedicina.lt | 2012-11-08 00:01:00

Nustatyta, kad net nedidelė hiponatremija kraujuje yra susijusi su padidėjusiu mirtingumu 30 dienų po operacijos. Be to, hiponatremija padidina pooperacinių žaizdų infekcijos, pneumonijų ir  kardiovaskulinių komplikacijų riziką po jos.

Artūras Razbadauskas
Artūras Razbadauskas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Miršta penkis kartus dažniau

Hiponatremija pacientams yra dažnas radinys prieš operaciją ir tiesiogiai susijusi su didėjančia pooperacinio mirtingumo ar sergamumo rizika. Ji pailgina paciento gydymosi stacionare trukmę ir paslaugos kaštus.

Pacientai, kuriems nustatyta priešoperacinė hiponatremija, penkis kartus dažniau miršta 30 dienų  po operacijos nei tie, kurių natrio kiekis kraujuje yra normalus. Didesnių resursų reikalauja ir pooperacinių komplikacijų gydymas.

Tyrė penkerius metus

300 universitetinių ir municipalinių ligoninių JAV buvo atliekamas tyrimas pagal NSQIP (National Surgical Quality Improvement Program) programą. Tyrėjai analizavo operacijų baigtį ligos istorijose nuo 2005 metų sausio 1 d. iki 2010 m. gruodžio 31 d.  Hiponatremija sutartinai buvo įvardijamas natrio kiekis  <135 mEq/L,  130 - 134 mEq/L – lengva ir <130 mEq/L- vidutinė/sunki hiponatremija. Vertinimo kriterijus - mirtingumas 30 dienų po operacijos.

Iš  964 263 pacientų 75423 – 7,8 proc. buvo nustatyta hiponatremija prieš operaciją. 89 proc. visų atvejų sudarė lengva jos forma. Dažniau hiponatremija  buvo randama prieš širdies ir kraujagyslių (11,8 proc. ir 11.2 proc.), bendros chirurgijos (7,5 proc.) ir ortopedijos (7,1 proc.) operacijas. Pastebėta, kad hiponatremija būdinga vyresnio amžiaus, vyriškos lyties, ligotiems pacientams ir tiems, kurie buvo ruošiami skubiai operacijai.

Pooperacinių komplikacijų rizika

Pooperacinis mirtingumas per 30 dienų, esant normaliam natrio kiekiui kraujuje sudarė 1,3 proc. Pacientams, kuriems nustatyta lengva hiponatremija, mirtingumas padidėjo iki 4,6 proc., o kuriems vidutinė ar sunki hiponatremija – 9,6 proc. Hiponatremija taip pat padidino pooperacinių komplikacijų riziką: kardiovaskulinių - 1,8 proc. vs 0,7 proc., žaizdų infekcijos – 7,4 proc. vs 4,6 proc., pneumonijos - 3,7 proc.  vs. 1, 5 proc.

Taigi prieš operaciją įvertinta hiponatremija gali būti perioperacinių komplikacijų prognozės markeris, kuris įspėja gydytojus apie atidžią selektyvią paciento priežiūrą  šiuo periodu.

Mažiau natrio – rūgštesnis kraujas

Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojas chirurgas dr. Artūras Razbadauskas “Vakarų Lietuvos medicinai” paaiškino, kad vadinamasis elektrolitų tyrimas, kurio metu nustatomas ne tik natrio, bet ir kalio bei chloro kiekis kraujuje, atliekamas prieš kiekvieną operaciją, kurios metu taikoma bendra narkozė.

„Atskirai natrio kiekis nėra tiriamas, nes jis nėra tiek svarbus, kiek kalis, - tvirtino chirurgas. – O kas yra natris? Jis kartu su chloru sudaro natrio chloridą – druską, ir jau prieš penkiasdešimt metų buvo žinoma, kad padidėjęs kraujo rūgštingumas yra labai pavojingas sveikatai“.

A. Razbadauskas pabrėžė, kad nė vienoje Lietuvos ligoninėje pacientams neatliekamos operacijos, jei kurie nors iš tyrimų rodiklių, taip pat – ir natrio kiekis kraujuje, neatitinka normos. Jei taip būna,  pacientams lašinamas natrio chlorido tirpalas.

Natrio chlorido prarandama vemiant, kraujuojant, apsinuodijus.

vlmedicina.lt

Šaltinis:

Leung AA et al. "Preoperative hyponatremia and perioperative complications." Arch Intern Med. 2012;doi:10.1001/archinternmed.2012.3992.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Registracija pas Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojus – sklandesnė ir paprastesnė
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) siekia priartinti paslaugas prie paciento ir sudaryti sąlygas, kad registracija pa...
Lėtinis nuovargis: rytinė kava ir mankšta nebepadės
Vis daugiau žmonių skundžiasi, kad nuovargis tiesiog nebeišnyksta. Jeigu tokia būsena tęsiasi jau keletą mėnesių, verta...
Širdies ligomis sergantys pacientai ir kardiologai tikisi racionalių valdžios sprendimų
Lietuvos širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad į kompensuojamųjų v...
Veiklą pradėjo naujasis Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėžio centras
Nuo sausio 1 d. veiklą pradėjo naujas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėž...
Akušeriai-ginekologai Šiaulių ligoninėje įdiegė modernią laparoskopinę technologiją
Kiekviena naujovė, pradėta taikyti gydymui, suteikia didžiulę naudą ir pacientui, ir metodą taikančiam gydytojui. Respub...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų