Nustatyta, kad net nedidelė hiponatremija kraujuje yra susijusi su padidėjusiu mirtingumu 30 dienų po operacijos. Be to, hiponatremija padidina pooperacinių žaizdų infekcijos, pneumonijų ir kardiovaskulinių komplikacijų riziką po jos.
Miršta penkis kartus dažniau
Hiponatremija pacientams yra dažnas radinys prieš operaciją ir tiesiogiai susijusi su didėjančia pooperacinio mirtingumo ar sergamumo rizika. Ji pailgina paciento gydymosi stacionare trukmę ir paslaugos kaštus.
Pacientai, kuriems nustatyta priešoperacinė hiponatremija, penkis kartus dažniau miršta 30 dienų po operacijos nei tie, kurių natrio kiekis kraujuje yra normalus. Didesnių resursų reikalauja ir pooperacinių komplikacijų gydymas.
Tyrė penkerius metus
300 universitetinių ir municipalinių ligoninių JAV buvo atliekamas tyrimas pagal NSQIP (National Surgical Quality Improvement Program) programą. Tyrėjai analizavo operacijų baigtį ligos istorijose nuo 2005 metų sausio 1 d. iki 2010 m. gruodžio 31 d. Hiponatremija sutartinai buvo įvardijamas natrio kiekis <135 mEq/L, 130 - 134 mEq/L – lengva ir <130 mEq/L- vidutinė/sunki hiponatremija. Vertinimo kriterijus - mirtingumas 30 dienų po operacijos.
Iš 964 263 pacientų 75423 – 7,8 proc. buvo nustatyta hiponatremija prieš operaciją. 89 proc. visų atvejų sudarė lengva jos forma. Dažniau hiponatremija buvo randama prieš širdies ir kraujagyslių (11,8 proc. ir 11.2 proc.), bendros chirurgijos (7,5 proc.) ir ortopedijos (7,1 proc.) operacijas. Pastebėta, kad hiponatremija būdinga vyresnio amžiaus, vyriškos lyties, ligotiems pacientams ir tiems, kurie buvo ruošiami skubiai operacijai.
Pooperacinių komplikacijų rizika
Pooperacinis mirtingumas per 30 dienų, esant normaliam natrio kiekiui kraujuje sudarė 1,3 proc. Pacientams, kuriems nustatyta lengva hiponatremija, mirtingumas padidėjo iki 4,6 proc., o kuriems vidutinė ar sunki hiponatremija – 9,6 proc. Hiponatremija taip pat padidino pooperacinių komplikacijų riziką: kardiovaskulinių - 1,8 proc. vs 0,7 proc., žaizdų infekcijos – 7,4 proc. vs 4,6 proc., pneumonijos - 3,7 proc. vs. 1, 5 proc.
Taigi prieš operaciją įvertinta hiponatremija gali būti perioperacinių komplikacijų prognozės markeris, kuris įspėja gydytojus apie atidžią selektyvią paciento priežiūrą šiuo periodu.
Mažiau natrio – rūgštesnis kraujas
Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojas chirurgas dr. Artūras Razbadauskas “Vakarų Lietuvos medicinai” paaiškino, kad vadinamasis elektrolitų tyrimas, kurio metu nustatomas ne tik natrio, bet ir kalio bei chloro kiekis kraujuje, atliekamas prieš kiekvieną operaciją, kurios metu taikoma bendra narkozė.
„Atskirai natrio kiekis nėra tiriamas, nes jis nėra tiek svarbus, kiek kalis, - tvirtino chirurgas. – O kas yra natris? Jis kartu su chloru sudaro natrio chloridą – druską, ir jau prieš penkiasdešimt metų buvo žinoma, kad padidėjęs kraujo rūgštingumas yra labai pavojingas sveikatai“.
A. Razbadauskas pabrėžė, kad nė vienoje Lietuvos ligoninėje pacientams neatliekamos operacijos, jei kurie nors iš tyrimų rodiklių, taip pat – ir natrio kiekis kraujuje, neatitinka normos. Jei taip būna, pacientams lašinamas natrio chlorido tirpalas.
Natrio chlorido prarandama vemiant, kraujuojant, apsinuodijus.
vlmedicina.lt
Šaltinis:
Leung AA et al. "Preoperative hyponatremia and perioperative complications." Arch Intern Med. 2012;doi:10.1001/archinternmed.2012.3992.