Nauja studija skelbia, jog ženšenis turi dar daugiau teigiamų savybių nei kalbėta iki šiol: jis galėtų būti potencialus vaistas kovojant su nutukimu, – rašo naturalmedicine.news
Nutukimas šiandien yra viena didžiausių visuomenės sveikatos problemų pasaulyje. Jis neretai tampa kitų susirgimų – II tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio – priežastimi ar rizikos veiksniu. Tyrimai įrodė, kad tradicinės kinų medicinos elementas – ženšenis – galėtų būti veiksminga priemonė kovojant su šia sveikatos problema.
Apie gydomąsias ženšenio savybes buvo žinoma dar prieš 3-4 tūkstančius metų. Vis dėlto, nors ženšenis vartojamas seniai, įvairios jo preparatų formos ištirtos tik per pastaruosius 5 dešimtmečius. Ženšenio sudėtyje yra visas kompleksas veikliųjų medžiagų, o sveikatinantį poveikį lemia triterpeniniai saponinai. Ženšenis veikia centrinę nervų, endokrininę, širdies ir kraujagyslių, imuninę sistemas. Šiuolaikinėje fitoterapijoje dažniausiai vartojamas Azijoje augantis ženšenis, nes jis turi stipresnį terapinį poveikį nei amerikinis.
Studijoje, kuri buvo publikuota žurnale Nutrients, Korėjos mokslininkai tyrė žalių ir džiovintų ženšenio lapų poveikį nutukusioms pelėms, kurios buvo maitinamos daug riebalų turinčiu maistu. Jau anksčiau pastebėta, kad ženšenio šaknies ekstraktas turi prieš nutukimą veikiančių savybių, tačiau naujasis tyrimas patvirtino, kad tokie pat veiksmingi yra ir ženšenio lapai. Pelių, kurioms buvo duodama ženšenio ekstrakto, kūno masė ženkliai sumažėjo. Džiovintų lapų ekstraktas pasirodė šiek tiek veiksmingesnis. Mokslininkai įsitikinę, kad jaunų ir sausų lapų ekstrakto veikimo mechanizmai yra skirtingi, tačiau abiejų poveikis pasireiškė vienodai - žymiu riebalinio audinio sumažėjimu. Dar reikia atlikti išsamesnius tyrimus, siekiant išsiaiškinti galimus veikimo skirtumus, tačiau neabejojama, kad ženšenio lapų ekstraktas būtų tinkamas maisto papildas siekiant numesti svorio.
Šio tyrimo rezultatai yra puiki žinia, nes nutukimas vis labiau plinta. Jei nebus imamasi jokių priemonių, iki 2030-ųjų metų beveik 60 procentų pasaulio žmonių populiacijos turės antsvorio arba bus nutukę. Žinoma, fizinio aktyvumo didinimas ir suvartojamų kalorijų kiekio ribojimas yra būtinos priemonės siekiant kontroliuoti kūno svorį, tačiau ne visiems pavyksta laikytis tinkamo režimo. Žmonės ima ieškoti „paprastesnių“ metodų, dažniausiai – vaistų, kurie ne tik brangiai kainuoja, bet gali sukelti ir šalutinius reiškinius. Taigi galbūt ženšenio ekstraktas galėtų būti tinkama ir saugi pagalbos priemonė.