Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Žuvies valgymas apsaugo mūsų smegenis nuo demencijos

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2011-12-06 23:36:56

 Žmonių, kurie bent  kartą per savaitę valgo orkaitėje troškintą  ar virtą žuvį (bet ne keptą), smegenų srityse, kurios gali būti susijusios su Alzheimerio liga, yra daugiau pilkosios smegenų medžiagos.

© Algirdo Kubaičio nuotr.

 Geresni rodikliai – valgančių žuvį

 Mokslininkai taip pat padarė išvadą, kad šių žmonių kognityvinių (pažinimo) funkcijų rodikliai buvo geresni.

 Dr. Raji vadovaujamos grupės mokslininkai stebėjo 260 pacientų, kurių amžiaus vidurkis  71 metai. Į tyrimą jie buvo įtraukti 1989-1990 metais.

 163 iš jų teigė, kad vartojo žuvį bent vieną kartą per savaitę.

 Po 10 metų jiems buvo atliktas galvos smegenų magnetinio rezonanso tyrimas, taip pat įvertintos kognityvinės funkcijos.

 Pastebėta, kad valgančiųjų žuvį bent vieną kartą per savaitę smegenų tūris buvo didesnis  frontalinėse  ir smilkininėse dalyse, tarp jų ir Amonio rago vingio (hippocampus) bei juostinio vingio užpakalinėje  (posterior cingulate gyrus) dalyse. Būtent visos šios sritys būna ženkliai pakenktos Alzheimerio ligos metu, jos atsakingos už atmintį ir mokymąsi.

 Po penkerių metų nuo magnetinio rezonanso tyrimo 3,2  proc. šių žmonių nustatyta demencija, o  tų, kurie žuvį valgė retai, -  net 30,8 proc.

 Taip pat buvo nustatyta, kad po penkerių metų net 47 proc.  pacientų, kurie nevalgė žuvies, kognityvinės funkcijos buvo  sutrikusios, o tų žmonių, kurie valgė, – 28 proc.

 Vienas iš ryškiausių Alzheimerio ligos simptomų – darbinės atminties sutrikimas - taip pat buvo labiau būdingas žmonėms, kurie žuvį valgo retai.

 Vienas iš diagnostinių tyrimų Alzheimerio ligai nustatyti– galvos smegenų pozitronų emisinė tomografija.

 Tyrimo autoriai mano, kad žuvyje esančios omega-3 riebiosios rūgštys pagerina smegenų kraujotaką ir mažina uždegimo požymius. Manoma, kad omega -3 rūgštys taip pat mažina amiloido susikaupimą smegenyse. Amiloido kaupimasis smegenyse yra vienas iš pagrindinių Alzheimerio ligos mechanizmų.

 Neuroprotekcinis poveikis

Gydytojas neurochirurgas Kęstutis Jacikevičius portalui VLMEDICINA.Lt sakė, jog šis tyrimas dar kartą įrodo, kad žuvies produktuose esančios riebiosios rūgštys savo antioksidantinėmis savybėmis apsaugo smegenis, tai yra turi neuroprotekcinį poveikį. Žuvies produktų riebiųjų rūgščių savybės žinomos gana seniai ir šis tyrimas atskleidė jų efektyvumą saugant nuo Alzheimerio ligos, kurios metu ląstelėse kaupiasi patologinis  amiloidinis baltymas.

 „Pozitronų emisijos tomografinis tyrimas (žr. nuotrauką) parodo metabolinį smegenų skirtingų sričių aktyvumą. Kuo aktyviau dirba tam tikra smegenų sritis, tuo intensyviau vyksta tos srities medžiagų apykaita bei sunaudojama deguonies. Pateiktosios nuotraukos greičiausiai yra žmogaus, sergančio Alzhaimerio liga, kadangi matome labai ryškiai sumažėjusį smegenų audinio kiekį, bei daugelio sričių sumažėjusią  medžiagų apykaitą“, - paaiškino specialistas.

Smegenų vaizdas pozitronų emisijos tomografijoje

 Rekomenduos valgyti profilaktiškai

 „Dabar savo pacientams tikrai rekomenduosiu profilaktiškai kartą per savaitę valgyti žuvį“, - šypsojosi gydytojas neurologas Viktoras Rimas Geraskinas ir prisiminė apie gerą sovietinę tradiciją ketvirtadieniais valgyti žuvį. Tik, atkreipė dėmesį gydytojas, dar svarbu, kad žuvis būtų sugauta švariuose vandenyse. Jo manymu, tai, kad žuvis taip teigiamai veikia, gali lemti tai, jog joje yra ir fosforo, kuris svarbus protavimo procesui.

Nors Alzheimerio ligos kilmę dar tebegaubia paslaptis, V. R. Geraskinas mano, kad įtakos jai atsirasti turi ydinga aplinka: bloga maisto kokybė, žalingi įpročiai, lėtinis stresas, kuris itin būdinga Lietuvai, per gausus mėsos produktų vartojimas, genetiškai modifikuoti produktai, radiacija, prastas psichologinis klimatas ir pan.

 Neurologas pažymi, kad Alzheimerio liga, pažeidžianti smegenis, nuo kitų silpnaprotystės formų skiriasi tuo, jog  ištrina iš atminties ištisus gyvenimo etapus Nors yra jai gydyti skirtų vaistų, bet jie veiksmingi tik ligos pradžioje ir gali pristabdyti jos progresavimą. Todėl labai svarbu šią ligą diagnozuoti ankstyvos stadijos.

 Šaltinis

 Raji C, et al "Fish consumption, brain structure, and risk of Alzheimer`s disease" RSNA 2011.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų